Autor Subiect: Cutia automata robotizata de pe Noua Vitara  (Citit de 24340 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline newah

Cutie automata New Vitara
« Răspuns #70 : 10.Oct.2015, 06:38:32 a.m. »
ce cutie automata este ? ai aflat mai multe despre model? se schimba uleiul si filtrele in ea? la ce inteval?
 

Offline magicoolje

Re: Cutie automata New Vitara
« Răspuns #71 : 10.Oct.2015, 07:43:04 a.m. »
Ar trebui sa scrie in cartea de service. Deci  daca bunul nostru coleg isi face timp sa ne spuna ar fii foarte apreciat acest lucru :D
Vitara S allgrip 1.4 Turbo 6AT, scuturi din metal, cool white pearl

 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14367
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Cutie automata New Vitara
« Răspuns #72 : 10.Oct.2015, 04:19:01 p.m. »
@Rex, nu te mai enerva! Băieții nu vor sau nu pot pot sa respecte regulile. Moderatorul va acționa iar.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Cutie automata New Vitara
« Răspuns #73 : 10.Oct.2015, 05:20:09 p.m. »
Nu ma enervez si nici nu o spun cu rautate, desi poate uneori nu imi aleg prea bine exprimarea, dar stiu ca daca scriem despre orice oriunde sau deschidem topicuri multiple despre teme noi sau care s-au mai abordat deja iese o mare harababura in final, din care nimeni nu mai intelege unde e capul si unde e coada discutiei. Moderatorul poate incerca sa faca curatenie dar de multe ori e greu sa spicuiesti doar ce e relevant pentru o tema diferita si sa lasi nemutat ce tine de subiectul topicului. Sa nu mai zic ca in final e posibil ca userii creativi sa se simta lezati, desi intentia moderatorului e una onorabila. :)

Offline georgeek

Re: Cutie automata New Vitara
« Răspuns #74 : 10.Oct.2015, 06:59:10 p.m. »
Aveti ingaduinta cu incepatorii care, ca mine, din entuziasm si nerabdare mai calca putin stramb.

On topic: Tipul cutiei are sau nu influenta asupra consumului?
  • Vitara Passion 1.6 ALLGRIP 5MT Savana Yvory / Black
 

Offline vladiopa

Re: Cutie automata New Vitara
« Răspuns #75 : 10.Oct.2015, 07:56:10 p.m. »
Are influenta, fiind mai mare in cazul cutiilor automate (indiferent de marca de autoturism)
 

Offline shpeedy

Re: Cutie automata New Vitara
« Răspuns #76 : 11.Oct.2015, 10:03:00 a.m. »
se schimba uleiul si filtrele in ea? la ce inteval?

La orice cutie automata stiu ca e importanta mentenanta daca vrei sa te tina fara probleme. Partea proasta e ca in ziua de azi, cutiile automate ajung sa aiba si foarte multa electronica.

Ar trebui sa scrie in cartea de service.

Cred ca te referi la desfasuratorul de revizii din manualul utilizatorului. Cartea de service e pentru  ... service. Si nu se intra asa usor in posesia ei (cel putin nu la un model proaspat lansat cum e New Vitara).

Are influenta, fiind mai mare in cazul cutiilor automate (indiferent de marca de autoturism)

Are influenta, dar depinde de tipul cutiei automate - nu stiu daca toate CVT-urile, dar unele mi se pare ca sunt optimizate pentru consum, in detrimentul vitezei maxime si a acceleratiei/demarajului. Iarasi cutiile cu dublu-ambreiaj stau ok la consum, fara a afecta performantele.
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline manesz

Re: Cutia automata robotizata de pe Noua Vitara
« Răspuns #77 : 11.Oct.2015, 10:21:40 a.m. »
buna neata. Cutiaeste una de vis, eu asa cutie rar am mai vazut,si daca am vazut era pe masin mult mai scumpe.nici nu observi cum schimba, e foarte fin si lin.Daca accelerezi usor, ramane calma masina.daca dai kick down, schimba si 3 viteze inapoi, (fara sa pui pe mod sport) si in depasiri intri cu forta si viteza.mie-mi place, e cam exact ce-mi trebuie, astept si pe ceilalti colegi sa vad ca -s multumiti.
 

Offline aleksanders

Re: Cutia automata robotizata de pe Noua Vitara
« Răspuns #78 : 11.Oct.2015, 10:24:13 a.m. »
Buna alegere. Bravo
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline Dan Chiritescu

Re: Cutia automata robotizata de pe Noua Vitara
« Răspuns #79 : 10.Dec.2015, 09:09:24 p.m. »
buna neata. Cutiaeste una de vis, eu asa cutie rar am mai vazut,si daca am vazut era pe masin mult mai scumpe.nici nu observi cum schimba, e foarte fin si lin.Daca accelerezi usor, ramane calma masina.daca dai kick down, schimba si 3 viteze inapoi, (fara sa pui pe mod sport) si in depasiri intri cu forta si viteza.mie-mi place, e cam exact ce-mi trebuie, astept si pe ceilalti colegi sa vad ca -s multumiti.

Buna seara,

Am citit destul de mult pe forum pana am ajuns in sfarsit la prima impresie despre cutia automata a unui posesor de noua Vitara. Este vorba de benzina presupun? Si eu intentionez sa cumpar o Vitara 1.6 Spirit ALLGRIP AT. Consumul cum este?

Multumesc
  • renault megane scenic II 1.5 diesel (2004)