Autor Subiect: Animale pe drum si cum reactionam  (Citit de 10848 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline sxtelu

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1590
  • Thanked: 41 times
  • Gen: Bărbat
    • În vecinătatea casei memoriale Nicolae Iorga
Animale pe drum si cum reactionam
« : 25.Oct.2010, 09:31:40 p.m. »
Celor mai mulţi dintre noi li s-au întâmplat de-a lungul timpului incidente neplăcute în trafic din categoria impactului cu diferite vietăţi, în general câini, pisici, mai rar păsări, vulpi, iepuri.
Vineri după-amiaza, deplasându-mă din Iaşi spre Târgu Frumos, am reuşit performanţa de a întâlni pe carosabil fără posibilitatea de a evita impactul, o căprioară. Discutând cu vânători experimentaţi, aceştia mi-au confirmat teoria că animalul a ţâşnit pe şosea deoarece era hăituit, cel mai probabil de braconieri.
Sectorul de drum este o rampă lungă cu pantă de cca 8%, cu livezi de ambele părţi. Aveam cca 90 km/h, am sesizat la ora 10 (mai mult stânga decât faţă) o pată maro ce traversa şoseaua de la stânga la dreapta şi am frânat brutal menţinând direcţia.
În momentul impactului aveam roţile blocate (ştiu că maşina are ABS, puţin ştiu însă că sistemul EBD are şi funcţia AFU), motorul s-a oprit, am lovit animalul care a alunecat pe carosabil oprindu-se la câţiva metri în faţa maşinii. Singurul dintre cei trei pasageri din maşină care a sesizat motivul frânării violente a exclamat că am lovit un câine; a trebuit să-l contrazic deşi mi se părea de necrezut să existe căprioare în zonă.
Important este că maşina frânează eficient menţinând direcţia şi că nu s-au declanşat airbagurile.
Sunt în situaţia de a-mi repara maşina din bani proprii, Casco nu mai am de vreun an, de când bunăstarea a cuprins întreaga ţară.
La o primă evaluare sunt necesare următoarele:
1. Bara fata tip spoiler.
2.Grila superioara radiator .
3. Grila inferioara radiator.
4. Ornament proiector ceaţă stânga.
5. Far stânga. De fapt acest far este întreg cu excepţia elementelor de fixare la caroserie care au cedat în unanimitate; ideal ar fi să pot achiziţiona doar "corpul" farului dacă este posibil.
 Piesele de origine noi din lista de mai sus depăşesc 2000 ron, manopera şi vopsitul dublând valoarea devizului. Mai tragic este că va fi necesară şi alinierea caroseriei, operaţiune pe care nu ştiu încă unde o pot efectua în Iaşi.
 În speranţa că aveţi idei, soluţii, vreuna din piese din reparaţii anterioare (e posibil să aibă careva un far cu geamul spart dar cu carcasa intactă), sunt pe recepţie. Încerc să ataşez câteva fotografii:

« Ultima Modificare: 25.Oct.2010, 09:50:24 p.m. de Andrei Suzuki »
"Este mai uşor să înşeli oamenii decât să-i convingi că au fost înşelaţi."

Mark Twain
 

Offline danker

Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #1 : 26.Oct.2010, 08:35:39 a.m. »
-Imi pare extrem de rau de ceea ce s-a intamplat, atat msinutei cat si caprioarei  :(, pacat.................din pacate mica economie de a nu avea casco in conditiile in care piesele de schimb si manopera sunt atat de scumpe,,,,,,,, :(
Daca as fi fost un pic mai prost... as fi fost fericit !
 

Offline miocrl

Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #2 : 26.Oct.2010, 09:04:47 a.m. »
incearca la dezmembrari

Offline rexkrokiDAU

Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #3 : 26.Oct.2010, 09:44:47 a.m. »
Imi pare rau pentru cele intamplate, bine totusi nu te-ai pierdut cu firea si sa fi tras stanga sau dreapta de volan, cine stie ce s-ar fi putut intampla. Iti tin pumnii sa reusesti sa repari cat de repede masina si fara costuri prea mari.  :(

Offline edy70

Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #4 : 26.Oct.2010, 12:03:24 p.m. »
Curat ghinion ! Iti doresc ca SX-ul sa-si revina cat mai rapid.
Dar victima ? A ajuns pe gratar ori a fost rechizitionata de "organ " ?


PS   Sambata noapte eu m-am intilnit cu un domn mistret de peste 100kg dupa aprecierea mea. Noroc ca eram pe un drum neasfaltat si nu aveam mai mult de 30 la ora altfel ....
"Tara aceasta piere din lipsa de oameni, nu din lipsa de programe. Aceasta este parerea noastra."   
SX4 1.6i GS 107 CP 4x4 gri-metal
Raspunde la numele de ZAMBI.
 

Offline Laurentiu

Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #5 : 26.Oct.2010, 01:05:16 p.m. »
Vineri după-amiaza, deplasându-mă din Iaşi spre Târgu Frumos, am reuşit performanţa de a întâlni pe carosabil fără posibilitatea de a evita impactul, o căprioară.
  :( Te urmareste ghinionul. Este o sosea unde se circula cu viteze destul de mari iar cei de la drumuri ar cam trebui sa monteze ceva garduri de protectie.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline sxtelu

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1590
  • Thanked: 41 times
  • Gen: Bărbat
    • În vecinătatea casei memoriale Nicolae Iorga
Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #6 : 26.Oct.2010, 02:05:48 p.m. »
[quote  Este o sosea unde se circula cu viteze destul de mari iar cei de la drumuri ar cam trebui sa monteze ceva garduri de protectie.
[/quote]

Este vorba de acea rampă lungă după Sârca, înainte de Bălţaţi unde într-adevăr se circulă cu viteză - mai ales cei ce vin în pantă. De aceea cugetam că e bine că nu a venit din sens opus vreun posesor de permis obţinut în Argeş "dar şi în alte judeţe" (ancheta nu se va finaliza niciodată) care să evite obstacolul cu volan stânga. Însumam 90 km/h ai mei cu 120-130 ai lui şi îl întrebam pe Sf. Petru cât face.  ;-)
"Este mai uşor să înşeli oamenii decât să-i convingi că au fost înşelaţi."

Mark Twain
 

Offline sxtelu

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1590
  • Thanked: 41 times
  • Gen: Bărbat
    • În vecinătatea casei memoriale Nicolae Iorga
Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #7 : 26.Oct.2010, 02:19:59 p.m. »
Citat
author=edy70
Dar victima ? A ajuns pe gratar ori a fost rechizitionata de "organ " ?



Echipajul solicitat s-a deplasat la locul faptei la 20 de minute de la incident dar căprioara fusese luată de pe marginea drumului . Eu ajunsesem la postul de poliţie din prima localitate. Cel mai probabil cineva din trafic a telefonat vreunui cunoscut să vină în zonă ori poate chiar braconierii şi-au recuperat victima. Cum spuneam, nu este localitate în limita observării vizuale şi se circulă cu viteză, fiind drum drept şi cu bună vizibilitate.
În acele minute numai la grătar îmi era gândul, portbagajul era plin şi nu aveam saci menajeri mari la mine. Chiar şi fiul meu de 10 ani, după ce i-am spus de ce întărzii, m-a sunat să-mi propună o afacere, respectiv să dăm căprioara unchiului său care are o carmangerie să o proceseze iar din banii obţinuţi să o repar pe Suzy. E bun şi câte un capitalist din ăsta la casa omului !
« Ultima Modificare: 26.Oct.2010, 04:14:08 p.m. de cristyyy2003 »
"Este mai uşor să înşeli oamenii decât să-i convingi că au fost înşelaţi."

Mark Twain
 

Offline Batranul

Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #8 : 26.Oct.2010, 02:30:16 p.m. »
Portiunea aia e la mine de 130-140.

Ma rog, pe scurt cred ca ai prins ideea: ai grija ca urmatoarea caprioara (cu cel putin 2/doua picioare) te poate duce-n brate la Sf.Petru!  :D Cu cat mai mare numarul de picioare, cu atat mai mare 'sansa'.

fost posesor de Ignis 1.5 4wd
www.scoaladepaine.ro
 

Offline Laurentiu

Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #9 : 26.Oct.2010, 02:59:47 p.m. »
Chiar şi fiul meu de 10 ani, după ce i-am spus de ce întărzii, m-a sunat să-mi propună o afacere, respectiv să dăm căprioara unchiului său care are o carmangerie să o proceseze iar din banii obţinuţi să o repar pe Suzy.
Daca esti prins avind "vinatul" in portbagaj si nedeclarat, chiar si de pe sosea in urma unui accident, esti considerat BRACONIER. Vinatul, dupa accident se preda oraganului in cauza (politist ce intocmeste P.V sau padurarului din zona respectiva - nu poti sti cine te vede si-ti ia numarul de la masina). Pe portiunea aia de sosea doar carutele merg in limita legala de viteza.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!