Autor Subiect: Animale pe drum si cum reactionam  (Citit de 10846 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Silfax

Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #20 : 27.Oct.2010, 06:33:52 a.m. »
Am citit cu uimire despre intamplare.... la Sarca caprioare?!? Si confirm spusele antevorbitorilor, este o portiune extravilana de viteza....
Sxtelu sper sa iti poti reface masina cat mai rapid si mai ieftin. Stiu ca cei de la Sermecom aveau dispozitiv de aliniere, dar sincer nu cred ca este cazul la tine. Oricum asta o va putea spune doar un tinichigiu bun.
Bafta!
  • S-Cross Elegance benzina 4x2
 

Offline Laurentiu

Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #21 : 27.Oct.2010, 11:19:49 a.m. »
Stiu ca cei de la Sermecom aveau dispozitiv de aliniere, dar sincer nu cred ca este cazul la tine.
Nici eu nu cred sa fie nevoie de "masa geometrica" mai ales ca nici air-bagurile nu s-au deschis la impact.
Trebuie ridicata masina pe o rampa sau elevator si privita cu atentie in lungul lonjeroanelor. Daca sint strimbe sau au vopsea sarita in urma unor indoituri usoare, atunci e nevoie de tras caroseria.
O alta verificare se poate face pe sosea. Daca inainte de impact masina nu tragea nici stinga si nici dreapta, acelasi lucru trebuie sa se intimple si dupa accident. Daca masina va trage intr-o parte sau alta, se vor face verificarile unghiurilor iar daca acestea sint bune, se va merge pe "masa geometrica".
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline sxtelu

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1590
  • Thanked: 41 times
  • Gen: Bărbat
    • În vecinătatea casei memoriale Nicolae Iorga
Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #22 : 27.Oct.2010, 11:47:51 a.m. »
Masina functionează foarte bine.
Problema este doar la zona frontală, capota motorului este perfect aliniată la capătul dinspre parbriz cu colţurile aripilor însă s-a distanţat vizibil de aripa stângă. Am reuşit să "tragem" un pic aripa spre centru dar capota se închide f. greu şi am observat că farul din dreapta s-a deplasat spre înainte 10-12 mm în condiţiile în care nu i s-au rupt bridele de fixare şi nu s-a deplasat (aparent cel puţin) din şuruburile de reglaj. Ca şi cum s-ar fi "paralelogramat" masca frontală a maşinii spre dreapta sus şi spre înainte.
Pentru că trăim într-o ţară originală nu-mi pot comanda o plăcuţă cu nr. de înmatriculare decât în judeţul în care maşina este înmatriculată deşi acestea se confecţionează în Iaşi şi pt respectivul judeţ, există PC-uri, internet, telefonie , etc.
Astăzi voi merge la Doly pentru un studiu de caz şi o ofertă de preţ.
"Este mai uşor să înşeli oamenii decât să-i convingi că au fost înşelaţi."

Mark Twain
 

Offline miocrl

Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #23 : 27.Oct.2010, 12:05:23 p.m. »
daca tot trebuie sa bagi bani in ea, poti contacta o firma de tuning sa iti faca ei un bumper care sa iti ofere un unghi de atac mai bun?
ai nevoie de asa ceva?
poate alt sx4-ist are nevoie de asa ceva si face schimb cu tine cu bumper-ul

Offline LTD

Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #24 : 27.Oct.2010, 12:08:02 p.m. »
...un bumper care sa iti ofere un unghi de atac mai bun...
are cineva idee cit ar putea costa asa ceva? :D
... impotriva prostiei zeii insisi lupta in zadar ...

подписи для форумов
 

Offline Laurentiu

Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #25 : 27.Oct.2010, 12:33:50 p.m. »
...nu-mi pot comanda o plăcuţă cu nr. de înmatriculare decât în judeţul în care maşina este înmatriculată deşi acestea se confecţionează în Iaşi şi pt respectivul judeţ, există PC-uri, internet, telefonie , etc.
Exista dar nu se stiu a se folosi. ;)

sa iti faca ei un bumper
Imi poate traduce si mie ce inseamna cuvintul "subliniat" ???
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline adrian_r5

Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #26 : 27.Oct.2010, 12:41:01 p.m. »
Exista dar nu se stiu a se folosi. ;)
 Imi poate traduce si mie ce inseamna cuvintul "subliniat" ???

bumper
Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)

Better Motörhead than Dead :yeah:
 

Offline miocrl

Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #27 : 27.Oct.2010, 12:54:24 p.m. »
bumper e plasticul pus de design doar care ascunde barele de rezistenta

Offline Laurentiu

Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #28 : 27.Oct.2010, 01:10:26 p.m. »
Aha, am inteles. Bara fata pt modelele vechi de masini si spoiler pt modelele noi. Eu le mai stiam si sub denumirea de "calandru".

Multam fain pt explicatii. :)
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline miocrl

Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #29 : 27.Oct.2010, 01:13:49 p.m. »
da spoiler.. despre spoiler vorbeam