Autor Subiect: Animale pe drum si cum reactionam  (Citit de 10850 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline adrian_r5

Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #30 : 27.Oct.2010, 01:44:44 p.m. »
Bara fata pt modelele vechi de masini si spoiler pt modelele noi. Eu le mai stiam si sub denumirea de "calandru".

Precum scrie si aici calandrul este altceva:

CALÁNDRU, calandre - Element frontal al unei caroserii auto, plasat între faruri și prevăzut cu prize de aer, prin care se facilitează răcirea motorului și care contribuie, totodată, la personalizarea diverselor modele de automobile. La unele caroserii, calandrul este integrat în capota față. Mai este cunoscut și sub denumirea de grilă radiator, datorită faptului că, în general, în spatele acestuia este plasat radiatorul de răcire a motorului, asigurându-se astfel un schimb mai eficient de căldură. – Din fr. calandre.
Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)

Better Motörhead than Dead :yeah:
 

Offline Laurentiu

Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #31 : 27.Oct.2010, 01:56:58 p.m. »
calandrul este altceva:

CALÁNDRU, calandre - Mai este cunoscut și sub denumirea de grilă radiator, datorită faptului că, în general, în spatele acestuia este plasat radiatorul de răcire a motorului...
Si cum radiatorul tine de la nivelul superior al farurilor si mult sub acestea (practic pina in apropierea terminarii mastii fata pe inaltime), nu se poate incadra in denumirea de "calandru" ???

La oltcit se folosea o bucata de plastic in stilul cartoanelor puse la dacii pe timp de iarna ce intra pe doua canale si optura intrarea aerului rece spre motor. Denumirea lui era de "ecran calandru".
Denumirea de calandru a intregului spoiler il stiu de la niste mecanici mai vechi dar se pare ca foloseau si ei termenii dupa ureche.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline sxtelu

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1590
  • Thanked: 41 times
  • Gen: Bărbat
    • În vecinătatea casei memoriale Nicolae Iorga
Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #32 : 09.Nov.2010, 09:12:51 p.m. »
Carele va să zică :
 - achiziţionat spoiler neechipat SH şi far stânga SH;
 - cumpărat grilă inferioară radiator şi ornament proiector ceaţă stânga, ambele noi;
 - recondiţionat proiector ceaţă stânga, i-ar prinde bine o foliere (galben) dar e cam peste mână o comandă pe Ebay;
 Urmează tinichigeria şi vopsitoria.
Mai trebuie să rezolv, în condiţii de austeritate, achiziţionarea unei grile superioare de radiator, greu de găsit la dezmembrări. Piesa nouă costă cca 230 ron la care se mai adaugă cca. 120 ron costul emblemei Suzuki. Emblemele sunt frumoase dar tentante, cea din spate mi-a fost furată (probabil se plimbă acum ataşată pe vreun scuter chinezesc) şi s-a încercat sustragerea celorlalte inscripţii de pe hayon; nu ţin neapărat să am emblema de pe calandru, şi aşa sunt întrebat ce model de SEAT deţin. 
Îndrăznesc să întreb dacă deţine cineva o astfel de grilă cu ceva defecte dar cu rama relativ întreagă (după vreun incident, casco, tunning, etc.) de care s-ar putea dispensa, întrucât cred că aş putea rezolva astfel problema la un preţ rezonabil.  :pardon:
"Este mai uşor să înşeli oamenii decât să-i convingi că au fost înşelaţi."

Mark Twain
 

Offline cristian_ionescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 236
  • Gen: Bărbat
Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #33 : 11.Nov.2010, 12:41:05 a.m. »
Mama! Daca le-as fi predat caprioara cocalarilor! Pe toata o mancam... de nervi. Nu pot sa inteleg cum te poate baga cineva la braconaj din cauza asta. Si daca trosnesti un caine... tot braconaj este, nu? ca nu vad care ar fi diferenta! Cine stie prin ce tigaie a ajuns aratarea... Ar trebui sa-ti plateasca parcul de vanatoare reparatia, daca nu e in stare sa-si tina ciutele la distanta de sosea. "Romania ai lav iu"
Suzuki SX4, GS 1.6 4WD
 

Offline ..::Khaos::..

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5819
  • Thanked: 3 times
  • Gen: Femeie
  • ..::SX4: love at first sight!::..
Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #34 : 11.Nov.2010, 11:14:14 a.m. »
@sxtelu, cat te-au costat reparatiile astea minunate pana acum?
SX4 1.6 GS 4WD Sunlight Copper named YOSHI :x

 

Offline sxtelu

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1590
  • Thanked: 41 times
  • Gen: Bărbat
    • În vecinătatea casei memoriale Nicolae Iorga
Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #35 : 11.Nov.2010, 12:04:54 p.m. »
Internarea maşinii pentru reparaţii o voi face după data de 22, din motive de leafă şi deplasări în interes de serviciu.
Până acum, cheltuielile sunt :
-   20   ron plăcuţa cu nr de înmatriculare
- 300  ron bară faţă SH neechipată
- 300  ron farul stînga SH
-   59  ron grila inferioară radiator
-   19  ron ornamentul proiectorului de ceaţă stînga
Pâna aici 698 ron.
Urmează grila superioară pt radiator, cel mai probabil 230 ron iar pentru tinichigerie+vopsitorie cea mai buna ofertă a fost de 700 ron (am avut şi superoferte de 1500 ron!) - în speranţa că nu mai găsesc ceva în neregulă după demontarea spoilerului faţă.
Total 1628 ron;  vreau să montez folie galbenă transparentă pe proiectoarele de ceaţă (protejând mai bine sticla fisurată a proiectorului stănga), mă străduiesc să rămân la 17oo ron. Cu banii ăştia cred că îmi luam o armă de vânătoare SH bunicică, doar că nu mă bântuie înclinaţiile cinegetice...
"Este mai uşor să înşeli oamenii decât să-i convingi că au fost înşelaţi."

Mark Twain
 

Offline sxtelu

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1590
  • Thanked: 41 times
  • Gen: Bărbat
    • În vecinătatea casei memoriale Nicolae Iorga
Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #36 : 14.Nov.2010, 08:41:44 p.m. »
Cu banii ăştia cred că îmi luam o armă de vânătoare SH bunicică, doar că nu mă bântuie înclinaţiile cinegetice...

Ori mai bine 2 oltcituri (să fie unul de bază şi unul de rezervă) pe care le vopseam galben sau pedeliu şi cu care aş fi avut prioritate eternă în trafic.
Oltciturile le reparam cu banii de covrigi, şi-aşa am "cetit în neşte almanahe" că îngraşă...
"Este mai uşor să înşeli oamenii decât să-i convingi că au fost înşelaţi."

Mark Twain
 

Offline sxtelu

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1590
  • Thanked: 41 times
  • Gen: Bărbat
    • În vecinătatea casei memoriale Nicolae Iorga
Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #37 : 04.Nov.2014, 12:55:31 p.m. »
"Mai avem încă multe de distrus ... Călătoria continuă !" - spune o reclamă cretină enervantă.
La fel ca în unele filmele cu arte marţiale,  fiul celei ucise mişeleşte se refugiază în munţi unde se antrenează decenii în şir cu călugării Şaolin, apoi coboară spre oraş pentru a pedepsi făptaşul.
Data şi ora nu sunt corect setate, locul de promenadă al patrupedului este dealul (z)Bucium ...
Povestea un coleg că anul trecut a ratat la mustaţă un mistreţ în acea zonă.

« Ultima Modificare: 04.Nov.2014, 01:05:54 p.m. de sxtelu »
"Este mai uşor să înşeli oamenii decât să-i convingi că au fost înşelaţi."

Mark Twain
 

Offline LTD

Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #38 : 04.Nov.2014, 04:53:46 p.m. »
primul filmulet merge doar pe private...
... impotriva prostiei zeii insisi lupta in zadar ...

подписи для форумов
 

Offline sxtelu

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1590
  • Thanked: 41 times
  • Gen: Bărbat
    • În vecinătatea casei memoriale Nicolae Iorga
Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #39 : 04.Nov.2014, 09:57:57 p.m. »
Scuze, nefiind un exhibiționist e prima dată când "urc" un film pe youtube. Am debifat "privat", sper să puteți admira fiara în toată splendoarea ei .
"Este mai uşor să înşeli oamenii decât să-i convingi că au fost înşelaţi."

Mark Twain