Autor Subiect: Animale pe drum si cum reactionam  (Citit de 10851 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2532
  • Thanked: 1296 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #40 : 03.Dec.2018, 06:56:02 p.m. »
Deschid acest topic pentru ca am avut experientele mele si sigur le-au avut si altii. Si cumva simt ca numai citind despre asta poate o urma de reflex se poate forma la cei care n-au avut nefericirea.

Am prieteni care au avut daune mari de la caine sau vaca. Si mai rau e cand ai masina veche si no casco.

Acum 4 ani la ora 5 dimineata eram pe drumul spre Slobozia in traseul meu de la Galati la Timisoara. In fata mea un microbuz si un autoturism.  Aveam cam 90-100km/h cand am trecut peste o turma de animale mici si multe, cred ca erau popandai sau nu stiu ce ca n-a mai auzit niciodata de asa ceva.
Cred ca au fost vreo 30 de metri cu ele. Simti cum treci peste , cum calci ceva. Si zgomotul. A fost foarte din scurt, fiind si in spatele celorlalti asa ca doar am incetinit usor (din reflex nu pun frane bruste - "cand franezi nu trebuie sa dai cu capul de parbriz pasagerul" m-a invatat instructoru!).
Treaba este ca ma uitam la ceasuri - sa vad daca apare vreun "galben si ce viteza aveam - cand nepotul meu "copilot" imi spune ca aia din fata au oprit. Mai aveam 10m pana la ei cand m-am uitat, am vazut ca nu vine nimic pe contrasens si dus am fost prin depasire desi cred ca semnalizarea m-a prins cand eram chiar langa ei.
Sunt sigur ca daca el nu ma avertiza ma infingeam full in masina mica din fata.
De atunci mi-a jurat ca orice mi-ar apare in cale, nici nu trag de volan si nici nu ma mai uit in bord. Acelasi sfat il dau si celor ce vor sa-l asculte...


  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14400
  • Thanked: 3398 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #41 : 03.Dec.2018, 07:04:56 p.m. »
@Costique, mai aveam un topic asemanator, asa ca le-am unit pe cele doua.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14400
  • Thanked: 3398 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #42 : 29.Apr.2019, 08:16:30 p.m. »
Azi, undeva in  Arges. La volan a fost finul meu.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline bekxy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1329
  • Thanked: 379 times
  • Gen: Bărbat
  • SX4 S-Cross '16 Spirit 1.4 4WD 6MT
    • Bucuresti
Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #43 : 29.Apr.2019, 08:24:25 p.m. »
Bine că ai pus pozele, că dacă doar povesteai că azi ai fost cu finu' şi aţi întâlnit două căprioare, ştii la ce ne-am fi gândit cu toţii...
Oricum, super întâlnirea!
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Spirit 1.4 Boosterjet 4WD 6MT
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14400
  • Thanked: 3398 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #44 : 29.Apr.2019, 08:31:34 p.m. »
Si eu am batut in weekend-ul prelungit de Paste vreo 300 km drumuri județene in Olt, dar, din pacate nu m-am intalnit cu asemenea minunății. Finul a fost cu familia lui si mi-a trimis si mie pozele. Iar eu vi le-am aratat voua.

Ce am remarcat este ca au venit berzele si randunelele. :)
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline enicky

Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #45 : 29.Apr.2019, 08:53:49 p.m. »
....dar, din pacate nu m-am intalnit cu asemenea minunății.
  Eu cred ca mai bine zici "din fericire" !!!
Nu-ti doresc sa ai un impact cu "asemenea minunatii" !!
O vecina are vreo 5 ani de cand a plecat dintre noi dupa o coliziune cu un cal, din alta familie a ramas doar sotia care a povestit ca sotul a evitat un caine si masina s-a oprit pe contrasens intr-un copac, asa ca mai bine sa n-avem astfel de "intalniri".
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14400
  • Thanked: 3398 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #46 : 29.Apr.2019, 08:57:31 p.m. »
De cand m-am intalnit cu familia de rate sălbatice dupa colt in Politehnică sunt foarte constient de ceea ce zici.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline enicky

Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #47 : 29.Apr.2019, 09:08:57 p.m. »
Ah, mi-ai adus aminte: prin '94-'95 am avut primul impact cu doua ciori, una in parbriz si una in masca Daciei. Eu si parbrizul bine, masca praf. Cat despre caini si pisici, daca nu-i salveaza frana(dar nu la blana), atunci sa ma ierte Dumnezeu!
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Online ntire2000

Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #48 : 29.Apr.2019, 11:38:40 p.m. »
la masinile pe care le detinem, cele din categoria S-Cross sau Vitara, o optiune sanatoasa este montarea unui bulbar omologat.
Romania este o tara pitoreasca dar cu trasee cam echivalente cu cele din savana africana.
o vaca sau un cal - astea sunt obstacole majore la care conteaza foarte mult ce ti-au urat ursitoarele la nastere.
dar câinii, purceii, oile, pisicile si pasaretul de diverse marimi pot fi scoase din ecuatie cu o asemenea dotare.
nu vreau sa par insensibil dar decât sa-mi moara familia, mai bine un câine/oaie/porc/caprioara în minus.
eu zic ca cele câteva sute de euro în plus pentru a-ti proteja viata si a celor dragi nu sunt un efort prea mare.

iar atunci când esti în situatia unui impact cu animale e foarte important sa frânezi în functie de 2 factori: daca pasagerii au sau nu centura si calitatea carosabilului.
ori o calci la podea ori frânezi gradual.
iar volanul sub nici o forma nu-l strângi în mâini, masina trebuie sa aiba o anumita libertate în a-si alege singura traiectoria, aceasta eventual trebuie usor corectata, nu fortata.
si sub nici o forma nu te apuci sa fandezi la viteze mari ca animalul aproape sigur scapa, dar tu nu.
trebuie sa-ti asumi o dauna a masinii decât propria viata.
am avut un instructor (sofer profesionist peste 40 de ani) datorita caruia înca traiesc, ceea ce m-a învatat el în cele câteva ore de condus probabil ca altii dau bani grei la piloti de curse ca sa afle.
în cei peste 20 de ani de sofat am avut situatii limita în care cei din masina (albiti instant) nu-si explicau cum am reusit sa ies (depasiri aproape ratate ale altora de pe contrasens, sau a celor prea grabiti din spate care s-au repliat la centimetri în fata mea)

@ntire2000
Te rugam sa repari tasta “shift” a dispozitivului cu care scrii mesajele pe forum. Ne cam zgarie la ochi frazele incepute cu litera mica.
« Ultima Modificare: 30.Apr.2019, 03:08:20 p.m. de yeti »
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Utilizator_Anonim

Re: Animale pe drum si cum reactionam
« Răspuns #49 : 30.Apr.2019, 09:52:03 a.m. »
N-ai sasiu de care sa prinzi bullbar-ul, o sa transmiti socul in lonjeroane
Daca iei vaca e dauna totala oricum
Scutul e bun insa pt iepuri, caini etc
Si subscriu la ce zicea colegul mai sus, in esenta calca animalul nu intra in parapet/sant/pom, e socul diferit
 decat sa te rastorni mai bine spargi radiatorul
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp