Autor Subiect: TARA UNDE SUNT NEVOIT SA TRAIESC.....si unde probabil va creste si copilul meu!  (Citit de 659175 ori)

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline whizzy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2040
  • Gen: Bărbat
asta am inteles si aici va dau dreptate ... dar nu mi se pare normal sa injuri tara din orice atata tot

(dar noi tot timpul cautam vinovati asa ca folosim cu incredere vorbele: 1. tara de .. 2. viata de .. e mai usor sa fie altcineva de vina)
 
 

Offline WayOfLife

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2846
  • Gen: Bărbat
  • Fuffy POWER! - 0724.19.64.19
Dragilor, pentru astfel de dobitoci, medicamentul este urmatorul. Tineti la voi in permanenta un tub de superglue si niste cuie. Cuie stiti voi pentru ce anume... ca da-i incolo... 4 roti de rezerva nu are nimeni. Iar cu lipiciul.. ori yala, ori ceva chedere de usi. Daca nu aveti nici una nici alta, uda-i frate macar clanta usii, iar daca ai excesiv de mult bun simt, ii lasi un bilet sub stergator.

Mie sincer imi place sa cred ca am evoluat mai mult ca si oameni si ca razbunarea (in acest gen barbar) ar trebui sa fie ultima solutie pentru rezolvarea unei situatii de genul.

Suntem oameni ce mama naibii! Haideti sa ne comportam ca atare. Daca noi care realizam care a fost greseala nu actionam pentru a schimba aceasta lume rea cu atat mai putin va realiza cel care a gresit efectiv. Educatia maselor se face prin exemple nu cu biciul. Dar deja delirez. Si inca ceva...Domnule cristian_ionescu, realizati faptul ca nu aveti voie sa atingeti alta masina neproprietate personala cu scopul de a-i face o dauna posesorului aceasta chemandu-se vandalism? Imi cer scuze de off-topic si daca vorbele mele au deranjat pe cineva dar cred ca prin thumbs-down nu rezolvam nimic!
« Ultima Modificare: 29.Mar.2010, 12:54:03 p.m. de WayOfLife »
4 roti:Do not fear, 'cause the SWIFT is here! Suzuki Swift 1.3 GS Superior White WIP!Nume de cod: White Fury!
2 roti: DHS Climber 2642 Full Suspension
 

Offline whizzy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2040
  • Gen: Bărbat
acum am vazut si eu ca mi-am luat un thumb down ca am dat exemple de niste tari mult mai naspa ca Romania :)

mie imi plac argumentele asa ca fara argumente acel thumb down e 0 ...

-----------

ieri seara am oprit la mega image si am parcat masina regulamentar .. langa mine s-a pus unu cu un Q7 destul de regulamentar si el (zic destul ca era oarecum pe diagonala) in spate un polo rosu parcat total aiurea (de care nu aveam loc sa ies) pana la urma am iesit din 150000 de miscari dar am iesit, in spatele meu m-a asteptat cineva sa ies si nu a dat niciun claxon si am ramas cu o impresie buna dupa aceasta "experienta" ... nu am primit niciun claxon :)
(dupa cum vedeti voi lucrurile trebuia sa ma enervez sa trantesc sa etc si sa zic ce tara de .. cum sa traiesti in asa ceva eventual sa la sparg roti etc sau sa-l astept pe ala cu polo si sa-l scuip ca suntem civilizati)

---------

tot aseara cand am intrat in rond la vatra luminoasa sau cum ii zice un pustulica cu un opel astra vorbea la telefon si mergea incet pe prima banda eu eram pe a2a ... cand brusc intra si el pe banda mea .. am pus frana m-am enervat am inurat m-am calmat am trecut mai departe
(cred ca aici trebuia sa zic ceva de tara asta de .. )

exemple mai am dar din punctul meu de vedere sunt asa de banale si nu au nicio legatura cu tara sau cu oamenii din tara asta :)

deci imi sustin ideea pana la capat .... daca injurati tara unde sunteti nevoiti sa traiti faceti-o cu argumente nu ca nu stiu cine mi-a luat fata si in orice alta tara nu s-ar intampla asa ceva

de exemplu pot sa injur si eu tara asta minunata (si aici sa ma scuze iubitorii de animale) .. deci noaptea iti e frica sa te plimbi din cauza cainilor de ce nu face nimeni nimic ?:) .. in tarile in care am fost eu pana acum nu am avut aceasta problema care pe mine ma scoate din minti 




 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Dar cainii pe care-i urasti tu nu sunt lasati sa se plimbe in voie de oamenii care i-ai enumerat tu? Si inca o chestie: ce ar trebui sa se intample ca sa putem da vina pe tara?

P.S. Eu in general cand zic de tara ma refer in primul rand la ooamenii de aici..din pacate.
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline rexkrokiDAU

Intr-un fel e normal sa aduci aminte de tara atunci cand te confrunti cu imbecili in trafic, cu cainii vagabonzi, de gunoaiele pe care le gasesti dupa ce trece hoarda de gratangii, cu deciziile cel putin ciudate ale celor ce ne conduc etc, pentru ca toate astea, chiar daca au la origine omul ca entitate, ele se intampla aici, in tara ta.

Offline whizzy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2040
  • Gen: Bărbat
Eu sunt sigur ca nu numai la noi se intampla cele enumerate mai sus, dar noi ne vaitam mai bine  ;-)
 

Offline krantz

http://dexonline.ro/definitie/tara

 ȚÁRĂ, țări, s.f. I. 1. Teritoriu locuit de un popor organizat din punct de vedere administrativ și politic într-un stat; p.ext. stat. ♢ Expr. Țara lui Cremene (sau a lui Papură-Vodă) = loc fără stăpân, unde fiecare face ce-i place, fără să dea seamă cuiva. (Fam.) Te joci cu țara în bumbi? formulă prin care se atrage atenția cuiva că greșește atunci când subestimează o persoană sau o problemă. A plăti (cât) un colț de țară = a valora foarte mult. A pune țara la cale = a) a conduce, a administra o țară; b) (ir.) a discuta o chestie importantă (de ordin politic) fără a avea competența necesară; p. ext. a discuta multe și de toate. (Pop.) A se duce la țară (sau în țări) = a se duce în lume. Țara e largă = ești liber să faci ce vrei, să pleci unde vrei. La colț de țară sau la mijloc de masă și la colț de țară = într-un loc ferit de primejdii. Peste nouă (sau șapte) mări (și) peste nouă (sau șapte) țări = foarte departe. A ajunge (sau a se face, a rămâne) de poveste în țară = a i se duce cuiva vestea, a ajunge de pomină. (Fam.) A sta prost (sau rău) cu țara = a nu avea bani. Țara nimănui = a) (în basme) țară fără stăpân; b) spațiu neocupat de armate între două fronturi de luptă; zonă neutră. ♦ (Intră în denumirea unor state sau ținuturi) Țara Românească, Țările de Jos. ♦ (În vechea organizare politică și administrativă a României) Provincie. 2. Regiune, ținut, teritoriu. ♦ Șes. 3. Locul în care s-a născut sau trăiește cineva; patrie. 4. (În opoziție cu oraș) Mediu rural, sat. ♢ Loc. adj. De (sau de la) țară = de la sat; rural. II. 1. Locuitorii unei țări (I 1); popor; națiune; p. ext. oameni, lume. ♢ Expr. A afla târgul și țara = a afla toată lumea. A se pune cu țara = a intra în conflict cu toată lumea. 2. (Înv.) Populație de la sate; țărănime. [Var.: (înv.) țeáră s.f.] – Lat. terra. 


Nu cred ca injura nimeni ...muntii, campiile, "raul, ramul"... ci doar pe acei oameni, care nu sunt deloc neglijabili ca numar, si care ne fac de multe ori sa regretam ca suntem locuitorii aceleiasi tari.

SX4 S-Cross AllGrip 1.4 Boosterjet
SX4 1.9TD 4WD Gri metalizat
 

Offline whizzy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2040
  • Gen: Bărbat
nu inteleg ce legatura are dex-ul cu acest topic ?:D dar vad ceva interesant "II. 1. Locuitorii unei țări (I 1); popor; națiune; p. ext. oameni, lume."
voi unde va aflati ? ca eu din pacate sunt locuitor al acestei tari momentan  :-S

acei oameni = tara de k.. ?

cand zici tara de k.. iti injuri toate rudele si toti prietenii si nu in ultimul rand pe TINE

e simplu sa generalizam si sa ne plangem
 

Offline rexkrokiDAU

Ce trebuie/putem sa facem, noi toti, sa ajungem in situatia ca tilul topicului sa fie ceva de genul "Romania, tara unde imi place ca traiesc?

Offline whizzy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2040
  • Gen: Bărbat
nu cred ca pot sa-ti raspund la aceasta intrebare dar vaicareala sigur nu e o solutie  :good: