Autor Subiect: TARA UNDE SUNT NEVOIT SA TRAIESC.....si unde probabil va creste si copilul meu!  (Citit de 659174 ori)

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline whizzy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2040
  • Gen: Bărbat
@cristyyy2003 ca tot vorbeam noi de expeditie in mongolia ... tarile prin care trecem cum sunt ? mai misto ca Romania ?

de ce nu facem un topic Romania vs nu stiu cate tari in care mori pe strada, in care se moare de foame etc ?

ma rog nu-mi place acest topic nici nu ma incapatanez sa zic ca nu mai postez aici :) dar eu ma consider norocos ca traiesc in tara asta si totusi pot sa ies pe strada, pot sa ma plimb, nu mor de foame ... cred eu ca putea sa fie mult mult mai rau ...
 

Offline rexkrokiDAU

Ideeile exprimate mai sus mi-au adus aminte de Piramida lui Maslow.   :inteligent:

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Puii mei clar noi suntem mult mai fericiti decat oamenii enumerati de tine @whizzy..in puii mei suntem mai cu mot decat cei enumarati in primul rand ca avem cu ce posta aici  >:)
Dar...nu e natural sa iti doresti ceva mai bun? Un salariu mai bun? O masina mai buna? O casa mai buna?
Zic si eu...
Asa daca ma compar continuu cu vecinu' de la 11 care n-are dupa ce bea apa in casa, n-are nici bani de metrou si lucreaza ca prelucator prin aschiere normal ca sunt za best ever, dar....cred ca e normal sa tindem catre mai bine (in situatia asta mai bine poate insemna o Romanie mai curata (macar) sau un alt loc din lume)
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline whizzy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2040
  • Gen: Bărbat
e noramal sa-ti doresti mai mult :)

nu e normal ca la orice ti se intampla sa dai vina pe tara ;)
 

Offline Razvan

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 926
  • Thanked: 35 times
  • Gen: Bărbat
  • Happiness is not a destination. It's a Way of Life
A spus-o si Cristi de nenumarate ori si o spun si eu inca odata. Tara nu are nimic. Pozitia geografica, relieful, zacamintele, industria, infrastructura (aia cat era la sf anilor 80) toate creau premiza unui viitor mult mai bun decat cel pe care-l traim( vezi ungaria, polonia etc.) Vinovati ca am ajuns unde suntem sunt atat cai care ne conduc de 20 de ani, pentru care totul se rezuma la propriul lor interes,  cat si o buna parte dintre noi. Eu zic ca nu avem nici un motiv sa ne comparam cu Mongolia sau mai stiu eu ce tara din lumea a treia. Daca vreti o comparatie trebuie facuta ca tarile din jurul nostru, care, desi au avut acelesi premize initiale, au ajuns mult mai departe decat noi. E greu, chiar imposibil, sa civilizezi un popor cand nu ai legi si nu are cine sa le aplice nici pe cele existente intr-o in tara in care munca politiei este zadarnicita de justitia care pune in libertate toti infractorii pe tot felu de motive penibile, intr-o tara care nu are un sistem de sanatate functional, unde faci 11 ore cu trenu intre Bucuresti si Sibiu si unde se fura tot ce se poate fura. 
Vitara Passion Hybrid 2WD
BMW G310GS
Mobil 0744.338.792
 

Offline Andrei Suzuki

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2982
  • Thanked: 7 times
  • Gen: Bărbat
  • Respect a man's car and the man respects you!
Prostu zilei:
 Desi cand merg la cumparaturi incerc sa parchez masina cat mai departe de intrarea in magazin,tot timpu se gaseste cate un dobitoc.
 
 Exemplu: cand ai O TONA de locuri libere pe langa tine,de ce ai parca asa? Si ne mai miram de ce zilnic mai apare cate o zgarietura...


2018 Suzuki Vitara S
2007 VW Passat 2.0TFSI
 

Offline gabin

ce caterinca, dar nu inteleg cum a iesit omu' din masina :)))
'08 Suzuki Swift Sport 1.6 VVT .:. Apex .:. Ferodo .:. Enkei
"Pe masura ce faci imbunatatiri costisitoare masinii, creste riscul de a o accidenta."
 

Offline M_TM

Poate e fan "nedeclarat"  SUZUKI  :D
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Prostu zilei:
 Desi cand merg la cumparaturi incerc sa parchez masina cat mai departe de intrarea in magazin,tot timpu se gaseste cate un dobitoc.
 

@Andrei Suzuki stai linistit...nu te enerva ca te enervezi degeaba! Ex: eu astazi am parcat fix la fel..nu in "usa" la Mall. Cand am ajuns la masina surpriza: parcase un .... lipit de usa mea din stanga!! Prim urmare am scos masina impinsa  >:)
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline cristian_ionescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 236
  • Gen: Bărbat
Dragilor, pentru astfel de dobitoci, medicamentul este urmatorul. Tineti la voi in permanenta un tub de superglue si niste cuie. Cuie stiti voi pentru ce anume... ca da-i incolo... 4 roti de rezerva nu are nimeni. Iar cu lipiciul.. ori yala, ori ceva chedere de usi. Daca nu aveti nici una nici alta, uda-i frate macar clanta usii, iar daca ai excesiv de mult bun simt, ii lasi un bilet sub stergator.
Suzuki SX4, GS 1.6 4WD