Autor Subiect: Te vei vaccina antiCovid sau nu? Motivele?  (Citit de 896 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline boga81

Re: Te vei vaccina antiCovid sau nu? Motivele?
« Răspuns #20 : Ieri la 02:07:58 p.m. »
Cred ca va este clar ca nu au cum sa faca obligatorie vaccinarea. Din o gramada de considetente.
Dar, ce pot face este sa ingradeasca anumite lucruri pentru cei nevaccinati.
Vrei cu avionul la Roma? Te vaccinezi!
Vrei sa mergi la hypermarket? Te vaccinezi
Vrei sa mergi la munca sau cu transportul in comun? Te vaccinezi
Vrei sa stai in casa? Stai nene nevaccinat.
Oricum, cum a zis si toma, prin prisma muncii sunt printre ultimii care vor primi vaccin. Dar asta cu certitudinea... lol... nu o sa ai niciodata certitudinea ca functioneaza. Nu exista vaccin antigripal 100% proof, dupa atatia ani.
Ultimul vaccin antigripal facut de mine a fost acum 5 ani. Si, pentru ca esti injectat cu o cantitate mica de virus, la mine s-a activat si mi-a fost rau 3 zile. Fix simptomele de gripa. De atunci am refuzat sa mai fac. Anul asta am ales sa ma vaccinez pentru ca simptomele de gripa sunt asemanatoare cu cele de covid. Asa, daca am simptome, macar stiu ca nu am gripa. Nu m-a obligat nimeni, dar logica asta m-a determinat sa fac.
Acum, fiecare face dupa capul lui. Nu o sa ne oblige nimeni.

Trimis de pe al meu SM-G977B folosind Tapatalk

• Duster 1.5 Blue dCi 4x4 SL Orange, chill as f*ck / ex SX4 1.6 4x4 Navi a.k.a. Suzuka - MAD Springs Lift-Kit, K&N Filter, powered by obdtunig: Life begins at 4.000 rpm

The following users thanked this post: shpeedy, toma

Offline gabineg

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 12331
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
« Răspuns #21 : Ieri la 02:55:37 p.m. »
Topicul s-a închis pe perioada necesară mutarii offtopic-ului grosier la pacalici.

Va rog aici sa răspundeți întrebării colegului @Christian 1 iar pentru discuții suplimentare aveti topicul nou creat in War Zone.

« Ultima Modificare: Azi la 09:00:30 a.m. de gabineg »
  • SX4 by Giugiaro
#In viața asta mai avem ceva de făcut!

Offline toma

« Răspuns #22 : Ieri la 04:55:43 p.m. »
Acum e deschis aici, raspundem frumos ca la scoala, cu da sau nu si explicam de ce.
Polemica generata de argementele aduse de fiecare se desfasoara aici: https://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=10625.80

Ii rog pe cei care au raspuns deja in acest topic insa postarea le-a fost mutata dincolo din motive de "polemica" sa revina si aici cu raspunsul din care elimina partea de polemica si raman doar explicatiile personale asupra deciziei.

• Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
“I am certain there is too much certainty in the world.” ― Michael Crichton

Offline Calin sb

« Răspuns #23 : Ieri la 08:13:47 p.m. »
Unde ma așez la coada?
Daca exista o șansa sa îngropăm rahatul mi se pare firesc sa o facem.
Motivul : daca e bun pentru Europa e bun si pentru mine.
După un an de zile încă nu avem o linie de tratament standard care sa ne ofere o șansa reala iar conducătorii noștri parca sunt lobotomizați își pun toate speranțele într-un batic pus pe gura, de parca asta ne poate salva.
  • Vitara Passion 2wd hibrid

Offline balanel

« Răspuns #24 : Azi la 04:16:57 a.m. »
Nu.

Pentru ca:
- vaccinurile pentru acest tip de boli au o eficienta limitata, ca dovada ca trebuie refacute periodic, exact ca vaccinul antigripal - pentru ca virusul sufera mutatii si formula vaccinului trebuie deci refacuta;
- acest vaccin este cu o tehnologie noua, care am inteles ca ar putea avea ceva efecte la nivel genetic (efecte care se pot manifesta si dupa mai multe generatii, conform teoriei genelor dominante vs recesive);
- pentru ca imi doresc sa se gaseasca tratament pentru aceasta boala, ceea ce ar fi cea mai simpla si sigura cale de a combate boala. Adica chiar daca ai facut vaccin, poti fi intre cei x% care iau boala si care pot muri in urma ei, pentru ca nu exista tratament. Daca ar exista tratament, nu ar mai fi nimeni stresat. Cand cineva se imbolnaveste, ia medicamentul dedicat si se vindeca. End of story.
"Caracterul fără inteligență face mult, inteligența fără caracter nu face nimic." — Cicero

The following users thanked this post: ntire2000, Catalln, Christian 1

Offline toma

« Răspuns #25 : Azi la 08:36:06 a.m. »
@balanel, ti-am raspuns legat de punctele 2 si 3 aici aici .

Punctul 2 este complet gresit.

• Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
“I am certain there is too much certainty in the world.” ― Michael Crichton