Autor Subiect: Rădăcini Suzuki  (Citit de 95004 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline enicky

Re: Rădăcini Suzuki
« Răspuns #160 : 10.Ian.2016, 01:37:19 a.m. »
    Am uitat sa-ti zic, la Autonet sunt 2 domni (Mihai si Ionut) f. amabili de altfel, dar mie n-au vrut sa-mi faca niciun discount (macar un "accesoriu", ceva...) cu exceptia vopselei, si atunci m-am "mutat" la Radacini. Fa un drive-test, dar nu te arata f.interesat de masina !! bafta !
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline corneliu.babiuc

Re: Rădăcini Suzuki
« Răspuns #161 : 10.Ian.2016, 07:52:53 a.m. »
Multumesc frumos pentru sfaturi.

Stiu despre Mihai de la Autonet din thread-ul despre noua Vitara pe care l-am citit complet, sau ma rog pana la pagina 147 acum 3 zile cand am terminat cu el.

Acum sa nu intelegeti ca omul de la Radacini m-a dat afara in suturi, doar pur si simplu nu l-a interesat mai mult decat sa imi raspunda la intrebari. In final a ramas ca il sun eu pentru un drive-test, au exact motorizarea pe care o doresc insa in echiparea Spirit.

Daca am sa gasesc aceeasi motorizare la Autonet, am sa ma duc acolo pentru ca nu ma astept ca la drive-test respectivul dealer sa imi povesteasca despre masina. Probabil ca sunt asa relaxati din cauza comenzilor numeroase pe care le au, asa ca ...
  • Citroen Xsara
 

Offline marcone

Re: Rădăcini Suzuki
« Răspuns #162 : 10.Ian.2016, 09:58:21 a.m. »
    Am uitat sa-ti zic, la Autonet sunt 2 domni (Mihai si Ionut) f. amabili de altfel, dar mie n-au vrut sa-mi faca niciun discount (macar un "accesoriu", ceva...) cu exceptia vopselei, si atunci m-am "mutat" la Radacini. Fa un drive-test, dar nu te arata f.interesat de masina !! bafta !

Da, cei de la Autonet nu prea "le au" cu discounturile, si eu tot cu vopseaua m-am ales.
Noroc cu scaderea de TVA care a facut treaba in locul lor si cu faptul ca nu am nevoie de masina decat la primavara, altfel la Radacini aveau deja pe stoc modelul dorit.


Daca am sa gasesc aceeasi motorizare la Autonet, am sa ma duc acolo pentru ca nu ma astept ca la drive-test respectivul dealer sa imi povesteasca despre masina. Probabil ca sunt asa relaxati din cauza comenzilor numeroase pe care le au, asa ca ...

Oricum nu as cumpara un Luxus faca o reducere semnificativa, in opinia mea Spirit si Luxus au marje de profit mari, adica dai 2000 de euro in plus fata de Passion pe card navigatie, semnalizari pe oglinzi, faza scurta LED, keyless entry/go, senzori de parcare si tapiterie piele ecologica (ceasul si grila cromata le poti adauga ulterior si nu costa cine stie cat) si apoi inca 1000 de euro pentru trapa... Incearca sa te arati interesat de o varianta inferioara de echipare si apoi sa negociezi printr-un bonus mare trecerea la varianta superioara.
« Ultima Modificare: 10.Ian.2016, 09:59:55 a.m. de marcone »
 

Offline enicky

Re: Rădăcini Suzuki
« Răspuns #163 : 10.Ian.2016, 02:32:50 p.m. »
Ma intereseaza Vitara 1.6 benzina, AllGrip, echiparea Luxus
             Incearca si la Dageco, era o dna blonda f. draguta si amabila, tot director vanzari.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline triplex

Re: Rădăcini Suzuki
« Răspuns #164 : 25.Apr.2016, 09:12:11 p.m. »
Salut. O sa-mi prezint opinia negativa fata de Radacini Otopeni privind relatia de vanzari.
I-am vizitat prima oara spre sfarsitul anului 2015 cu solicitare privind oferta pt Vitara S. Un domn mi-a notat datele urmand sa-mi trimita detalii, dar contactul nu a mai avut loc, eu neavand datele d-lui.
Urmatoarea incercare am facut-o in Aprilie, apeland in Iuliu Maniu cu rugamintea de a ma programa la un test drive in Otopeni, fiind mai aproape. O d-na amabila m-a sunat inapoi pt confirmare. Am ajuns in ziua urmatoare conform programarii, dar nu era nimeni de la vanzari prezent pt test-drive. Masina de test fiind prezenta, in final m-a insotit un mecanic (binevoitor)la teste, dupa insistentele mele.
Cu speranta ca obtin mai multe informatii, am fost la Salonul Auto (Constitutiei) dar persoana cu care am discutat mi-a lasat un gust amar. I-am explicat ca sunt interesat sa cumpar din Otopeni si sa imi dea o persoana de contact de acolo, dar : "Noi nu ne furam clientii unii altora" apoi "Stocurile de pe site sunt actualizate dupa cum am eu timp".."masina se vinde oricum".
In final am gasit ca DAB Auto (Vitan) a devenit dealer Suzuki si, desi nu au stocuri inca, sunt mult mai amabili. Sa vedem ce iese...
  • Suzuki Vitara S
 

Offline marcone

Re: Rădăcini Suzuki
« Răspuns #165 : 25.Apr.2016, 09:46:36 p.m. »
A crescut consumul, a crescut si aroganta vanzatorilor.
Situatiile astea cand clientul roaga vanzatorul imi aduc aminte de anii de dupa 90 cand se lauda un var ca a fost sa-si ia masina noua de la Mioveni si a dat spaga ca sa si aleaga cea mai aratoasa Dacie1310 din parcul uzinei :D
« Ultima Modificare: 25.Apr.2016, 09:50:12 p.m. de marcone »
 

Offline aleksanders

Re: Rădăcini Suzuki
« Răspuns #166 : 25.Apr.2016, 11:31:44 p.m. »
Clientii indepartati in felul asta, in veci nu or sa calce in service-ul lor. Putine firme incep timid sa isi fidelizeze clientii.
Cat despre DAB - cu reno-ul am avut o experienta placuta. Cu suza ... inca nu s-au pregatit indeajuns. Asteptam sa isi intre in paine si o cat mai mare concurenta la partea de service (ca la vopsitorie inca nu e dealer suzuki care sa concureze cu ei).
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline enicky

Re: Rădăcini Suzuki
« Răspuns #167 : 26.Apr.2016, 09:48:07 a.m. »
...... "Noi nu ne furam clientii unii altora"......"masina se vinde oricum".
In final am gasit ca DAB Auto (Vitan) a devenit dealer Suzuki si, desi nu au stocuri inca, sunt mult mai amabili. Sa vedem ce iese...
             Care clienti sa-i fure ca ambele magazine sunt ale lor, si la un moment dat (probabil din lipsa de oameni) faceau in weekend cu randul, cand in Otopeni cand in Militari. Si parca ei (dealeri) sunt "colegi", nu !? (vezi Sara motors). Iar  in partea a doua are dreptate, ca masinile sunt cautate, si atunci ei incep sa "sorteze" clientii (hotarati si nehotarati). Iar atitudinea sau amabilitatea lor mai e determinata probabil si de salariile  "stimulative" pe care le au pe de-o parte si uneori chiar si de atitudinea noastra, a clientilor.  Si spun asta, pentru ca in nenumarate randuri am fost involuntar martorul unor discutii sterile si puerile (ca sa nu zic mai rau) intre potential client si vanzatorul, discutii care deviaza rau de la subiect, in loc sa fie sintetice si constructive, si  de aici si atitudinea vanzatorului.
            Cat despre DAB, sunt la inceput, sa-i vedem  cand vor avea si ei 5 masini pe stoc ! La service sunt buni, dar scumpi.
            Parerea mea este sa te duci hotarat (daca ai facut si drive-test) peste ei, chiar si la Radacini si sa incepi negocierea, lasand la o parte indiferenta lor !Succes ! :good:
« Ultima Modificare: 26.Apr.2016, 10:01:14 a.m. de enicky »
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ocoleanui

Re: Rădăcini Suzuki
« Răspuns #168 : 26.Apr.2016, 10:50:06 a.m. »
Dab auto sunt mai largi de mana ....
Ofera reduceri consistente la Hyundai uri
Sa vedem la Suzuki ce si cum.
  • S Cross motor 1,0 an 2018+Swift motor 1,2 an 2021
 

Offline wolfin

Re: Rădăcini Suzuki
« Răspuns #169 : 26.Apr.2016, 12:21:22 p.m. »
la radacini au fost niste problema de personal....nu stiu ff bine detaliile ca nu am insistat/intrebat.

ideea e ca oamenii erau nemultumiti fata de situatia interna...unii au si plecat...altii au venit ... in fine

ok nu scuza anumite reactii dar ...cand iti bagi picioarele ti le bagi pt un salariu de 1000 lei. ei traiesc din bonusuri deci logic vor sa vanda masininile...ciudat.... :dknw:

si poveste din delearship....era o familie...mai asa la cat de tare vorbeau....si incepe mezinu la vro 20-25 ani sa claxoneze ....iti dai seama ca am sarit de pe scaun..iar vanzatoru "iara au venit sa ma #$@%"
« Ultima Modificare: 26.Apr.2016, 12:26:05 p.m. de wolfin »
  • vitara 2016 1.6 4wd pasion + pegas 3120 din 80 si ceva reconditionat. Urmeaza si un 2020
Vitara pasion 1.6 allgrip benzina