Autor Subiect: Rădăcini Suzuki  (Citit de 95000 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14347
  • Thanked: 3377 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Rădăcini Suzuki
« Răspuns #210 : 25.Nov.2018, 08:00:43 p.m. »
@FritzVonSpritz , ai uitat manevra...

Ai butonul Citat sau Quote (mi se pare).

Aham, am butonul Citat......multumesc
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline FritzVonSpritz

Re: Rădăcini Suzuki
« Răspuns #211 : 25.Nov.2018, 09:31:34 p.m. »
@FritzVonSpritz , ai uitat manevra...

Ai butonul Citat sau Quote (mi se pare).

Aham, am butonul Citat......multumesc
Ba nu am uitat, dar nu mi-a iesit, ca am sters randuri din postarea anterioara, poate de aia........Oricum, am o scuza, ca-s batran, bine ca stiu folosi netu  :notlst:
  • Suzuki Ignis GL 2018, Ex-Nissan Micra Hatchback 2005
Daca ai o masina, te bucuri de 2 ori: cand o cumperi si cand o vinzi....
 

Offline Soimu

Re: Rădăcini Suzuki
« Răspuns #212 : 26.Nov.2018, 11:48:19 a.m. »
.....Oricum, am o scuza, ca-s batran, bine ca stiu folosi netu  :notlst:
Parca era un cantec:
"Am vazut om batran,
Ce sedea cu mana-n san" (evident nu intra-l lui...!)...si a fost si un caz in care un batran a fost transat de 2 studenti medicinisti, din gelozie...asa ca sa nu subapreciem batranii! ;)

Ca sa revenim la topic, iei masina de la Radacini Buc, 500 km de casa...ianuarie...posibil sa fie zapada pe jos; daca e, cum faci cu anvelopele sa nu ti-o traga Politia Rutiera?
  • 2018 SWIFT 1.2 PASSION 90 CP 2WD si 2018 IGNIS 1.2 GLX AllGrip
 

Offline wolfin

Re: Rădăcini Suzuki
« Răspuns #213 : 26.Nov.2018, 11:54:48 a.m. »
politia e cea mai mica problema..zic si eu.
  • vitara 2016 1.6 4wd pasion + pegas 3120 din 80 si ceva reconditionat. Urmeaza si un 2020
Vitara pasion 1.6 allgrip benzina
 

Offline Soimu

Re: Rădăcini Suzuki
« Răspuns #214 : 26.Nov.2018, 12:19:09 p.m. »
politia e cea mai mica problema..zic si eu.
Nu pot sa zic ca nu ai dreptate...dar stii ca romanu' e cutezator!...cate zeci nu pleaca prin februarie, de la Babele la Omu, in pantofi de lac, gecutza de fas, cu fular dar fara manusi, bazati pe vinu' fiert alimentat ca antigel?
  • 2018 SWIFT 1.2 PASSION 90 CP 2WD si 2018 IGNIS 1.2 GLX AllGrip
 

Offline yeti

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1520
  • Thanked: 551 times
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti, Sector 3
Re: Rădăcini Suzuki
« Răspuns #215 : 26.Nov.2018, 01:14:14 p.m. »
Ramaneti la tema topicului (Radacini Suzuki), va rog!
  • Opel Mokka Cosmo 1.4 benzina turbo 140CP 6MT 4x4 Red Velvet BFGoodrich G-grip allseason2 (fost Suzuki Vitara Cool 1.6 benzina 120CP 2WD 5MT Superior White Michelin CrossClimate)
Vitara 
Mokka
 

Offline FritzVonSpritz

Re: Rădăcini Suzuki
« Răspuns #216 : 26.Nov.2018, 02:54:40 p.m. »
.....Oricum, am o scuza, ca-s batran, bine ca stiu folosi netu  :notlst:
Parca era un cantec:
"Am vazut om batran,
Ce sedea cu mana-n san" (evident nu intra-l lui...!)...si a fost si un caz in care un batran a fost transat de 2 studenti medicinisti, din gelozie...asa ca sa nu subapreciem batranii! ;)

Ca sa revenim la topic, iei masina de la Radacini Buc, 500 km de casa...ianuarie...posibil sa fie zapada pe jos; daca e, cum faci cu anvelopele sa nu ti-o traga Politia Rutiera?

Fac asa, ca imi iau si gume de iarna....mi le pun ei sus, dai un ban, dar stii ca nu-l mai ai  :-S
  • Suzuki Ignis GL 2018, Ex-Nissan Micra Hatchback 2005
Daca ai o masina, te bucuri de 2 ori: cand o cumperi si cand o vinzi....
 

Offline bogdan17str

Re: Rădăcini Suzuki
« Răspuns #217 : 29.Iul.2019, 12:09:08 p.m. »
Salut,
    Am fost la Radacini Suzuki (Iuliu Maniu), pentru urmatoarele operatii: schimb distributie, schimb ulei motor + filtre, schimb ulei cutie viteze manuala, schimb ulei transfer, schimb ulei diferentiale fata/spate, schimb lichid de frana (cost total aprox 3800 Ron). Consilierul m-a asigurat ca se va face totul "ca la carte" ... am trecut peste comunicare care nu este cea mai buna, i-am cerut devizul sa vad si eu ce piese ce uleiuri folosesc, surpriza a fost ca nu poate pentru ca trebuie sa faca comanda si abia la final voi avea acest deviz. Am platit un avans si urma sa ma sune cand ajung piesele ceea ce nu s-a intamplat, i-am sunat eu iar piesele ajunsesera.
   M-am programat pentru schimburi, lasandu-le masina joi, iar vineri dimineata am fost sunat ca este gata.
Am fost am luat masina ajungand acasa am observat pe factura ca aveam 4 l de ulei 75w90 si 2l de ulei 80w90. In carte si in programul lor le scria clar ca in cutia de viteze intra aprox 1.9l  75w-90, atunci de ce sunt 4L? pentru ca in diferentiale si cutia de transfer trebuia 80w90 aproxiv 4L. dupa cateva discutii telefonice mi s-a spus ca mecanicul a gresit doar la cutia de transfer si a bagat alt ulei. Am zis bun, haideti sa ne uitam pe camere, pe acestea nu se vedea mare lucru... in urma unor discutii( nervi, timp pierdut) m-am reintors sambata si mi-au fost inlocuite toate uleiurile: cutie v, cutie t , diferentiale. Acesta este un service dealer Suzuki in care mecanicul "Dorel" e si chimist si stie el mai bine ca producatorul ce norme sunt mai bune pentru masini,

 
  • Suzuki GV 1.9 DDiS 2012
 

Offline ntire2000

Re: Rădăcini Suzuki
« Răspuns #218 : 29.Iul.2019, 12:53:19 p.m. »
Ce frumos..... decât 3800 toata distractia ?!?  =))
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline bogdan17str

Re: Rădăcini Suzuki
« Răspuns #219 : 29.Iul.2019, 01:01:06 p.m. »
da, DOAR 3800
  • Suzuki GV 1.9 DDiS 2012