Autor Subiect: Scut metalic motor-diferential  (Citit de 108096 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline wolfin

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #550 : 01.Mar.2018, 03:59:23 p.m. »
indubitabil ... deaceea intodeauna conteaza sa (te) protejezi
  • vitara 2016 1.6 4wd pasion + pegas 3120 din 80 si ceva reconditionat. Urmeaza si un 2020
Vitara pasion 1.6 allgrip benzina
 

vitara spirit AT

  • Vizitator
Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #551 : 01.Mar.2018, 04:32:57 p.m. »
mai plastic vorbind.....circulatul fara scuturi in Bucuresti e ca si cum te ai duce la intalnire fara durex in buzunare. ...si cand tocmai cand aveai nevoie ....ramai cu buza umflata..sau dupa caz fara baie..diferential...etc

E asa de periculos mersul cu masina prin Bucuresti?
Nu am mai fost de vreo 20 de ani. Ma batea un gand sa iau cateva zile la un hotel dar s-a opus sotia...
 

Offline wolfin

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #552 : 01.Mar.2018, 04:47:18 p.m. »
in Iasi nu sunt borduri...capace de canal...stalpisori parcare...caini..pisici.. >:)? ultima oara cand am fost in Iasi..era totul spart...

serios acum...scuturile inta la categoria 4x4 sau 4x2.
  • vitara 2016 1.6 4wd pasion + pegas 3120 din 80 si ceva reconditionat. Urmeaza si un 2020
Vitara pasion 1.6 allgrip benzina
 

vitara spirit AT

  • Vizitator
Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #553 : 01.Mar.2018, 04:56:34 p.m. »
Sunt, cum sa nu fie dar nu reprezinta un pericol atat de mare. M-am descurcat onorabil cu masina anterioara si nu era inalta precum e vitara. Daca stau si ma gandesc nici nu stiu daca masina veche avea scut sau nu. Daca nu citeam pe forum habar nu aveam ca vitara are nevoie de asa ceva.
Glumind acum, pisicile din Bucuresti sunt asa de rele?  :-))
 

Offline Ajax26

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #554 : 01.Mar.2018, 05:03:47 p.m. »
Eu mi-am pus scut mai mult ca sa nu se murdareasca motorul - se stropea cam tare si ma enerva dar este bun oricum - psihic esti mai relaxat cu el. Sper sa nu dau cu el in borduri cum ziceau unii colegi dar pana acum nu am avut probleme si nici nu a troncanit.
Nu mi-am pus si la diferential in schimb - nu imi place cum se vede pe sub masina si oricum nu ma bag pe coclauri sa ajung sa ii fac ceva,. Daca doamne fereste se loveste cumva CASCO scrie pe el :)
  • SX4 S-CROSS 1.4 LUXUS AT ALLGRIP
 

vitara spirit AT

  • Vizitator
Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #555 : 01.Mar.2018, 05:11:48 p.m. »
Eu mi-am pus scut mai mult ca sa nu se murdareasca motorul - se stropea cam tare si ma enerva dar este bun oricum - psihic esti mai relaxat cu el. Sper sa nu dau cu el in borduri cum ziceau unii colegi dar pana acum nu am avut probleme si nici nu a troncanit.
Nu mi-am pus si la diferential in schimb - nu imi place cum se vede pe sub masina si oricum nu ma bag pe coclauri sa ajung sa ii fac ceva,. Daca doamne fereste se loveste cumva CASCO scrie pe el :)
La mine nu s-a murdarit deloc motorul pana acum si mai e o chestie. Cineva a scris pe forum ca se vede asfaltul daca ridici capota si te uiti de deasupra. Ei, la mine nu se vede! Ma gandesc ca poate eu am scut si nu stiu. Poate pe masinile mai noi e pus un soi de scut. Zic si eu.
 

Offline Ajax26

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #556 : 01.Mar.2018, 05:23:24 p.m. »
La Vitara o fi mai lung scutul ala de plastic - sau am mers eu prin toate baltile cu viteza :).
Mai am un Sandero , masina de servici la care am constatat dupa un an la revizie ca are scut de plastic. Era chiar intact si am parcat pe toate bordurile , colturi de strada etc ( eu eram relaxat ziceam ca am scut de tabla :)) )


  • SX4 S-CROSS 1.4 LUXUS AT ALLGRIP
 

Offline wolfin

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #557 : 01.Mar.2018, 06:18:29 p.m. »
Cu riscu de a ma repera intrebarea e

Nu daca...ci cand se va intampla....
  • vitara 2016 1.6 4wd pasion + pegas 3120 din 80 si ceva reconditionat. Urmeaza si un 2020
Vitara pasion 1.6 allgrip benzina
 

Offline enicky

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #558 : 02.Mar.2018, 07:47:57 p.m. »
  "Cineva a scris pe forum ca se vede asfaltul daca ridici capota si te uiti de deasupra."
 Eu am spus, asa era la mine(varianta cool), dar stiu ca si colegi cu Spirit si-au pus scut.
 Totusi, datorita inaltimii, la Vitara n-ar fi o nenorocire ca n-ai scut, dar tocmai din acest motiv esti tentat sa intri in zone in care iti este necesar.
   Pisicile nu sunt rele, doar ca au obiceiul sa se intoarca de la jumatatea strazii, si-ti intra sub ...masina.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ManuP

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #559 : 02.Mar.2018, 09:05:21 p.m. »
Si la S-Cross este la fel.
Scutul original de plastic este scurt si iti ofera oportunitatea sa culegi de pe asfalt eventualele suruburi/clipsuri/chei pe care le scapi din mana in timp ce mesteresti la motor. Oportunitate pe care o pierzi odata cu montarea scutului metalic  :-))
  • SX4 S-Cross Passion 1.0 5MT AllGrip