Autor Subiect: 4x4 AUTOMAT - zgomot si trepidatie la subturare in automat  (Citit de 2484 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline migabi

Re: 4x4 AUTOMAT - zgomot si trepidatie la subturare in automat
« Răspuns #20 : 11.Nov.2020, 08:12:14 p.m. »
Ca sa iti explic fenomentul rapid: cutia de viteze este practic un multiplicator care poate transforma cuplu in viteza (de rotatie) si invers . Conversia asta are loc in mod normal de la motor catre roti dar in cazul tau are loc si invers. Pe scurt motorul (turatie mica = cuplu mic) incearca sa invarta rotile folosind un raport dezavantajos (treapta de viteza mare = raport de conversie al cuplului mic) pt el in sensul ca datorita inertiei pe care o are masina in miscare rotile genereaza mai mult cuplu care se opune motorului.
In contextul de mai sus in camera de ardere, amestecul va fi aprins foarte tarziu si gazele nu vor genera suficienta forta cat sa impinga pistonul. In ideea asta am zis sa incerci benzina premium, avansul se mai regleaza putin si ai ardere mai buna fara zgomote. Altfel verifica cutia.
SX4 SE m16a awd 2011

Offline Blitzu

« Răspuns #21 : 11.Nov.2020, 08:29:27 p.m. »
Sincer nu cred ca alimentarea cu benzina Premium e soluția fiindca atunci chiar ca e o problema.
Eu am întâlnit problema asta doar când am condus in D cu rulota de 1200 kg,3 pasageri+bagaje.. masina(cutia) sesizează destul de târziu ca nu e momentul sa treacă în treapta superioara și atunci apare acea subturare daca nu apeși pedala de accelerație.
Cu rulota in spate conduc pe modul Sport și folosesc padelele de pe volan la pante și rampe ca sa fiu și eu și motorul și cutia fericiti
Vorbim aici de ansamblu de +/-2800kg,deci clar  nu e cazul colegului .
In varianta cu 3 persoane +bagaje nu am ajuns sa experimentez cele relatate mai sus,fie condus lejer(Eco),normal sau Sport,pe toate plajele de turații și viteze(20-200km/h)
Eu as testa și masina unui coleg cu aceiași configurație

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
"Understeer" is when you hit the fence with the front of the car. "Oversteer" is when you hit the fence with the rear of the car. "Horsepower" is how fast you hit the fence. "Torque" is how far you take the fence with you

Offline remarque

« Răspuns #22 : 11.Nov.2020, 08:48:08 p.m. »
Sarcină mare înseamnă și accelerație bruscă și urcat în pantă dar și tractat rulotă.

Din ce am înțeles de la colegul ce a inițiat topicul problema nu apare în sarcină. E ușor să verifici niște furtune de alimentare, e relativ ușor și nu foarte ieftin să schimbi niște bujii pe degeaba (dar le poți folosi ulterior), dacă te pricepi sui mașina pe o rampă și auzi cum sună un diferențial bolnav (cruce cardanică sau rulment cutie transfer duse), etc., etc.

Sunt conștient că sfaturile și bunele noastre intenții pot să însemne mai nimic, mașina trebuie să ajungă pe mâna unui mecanic competent. Eu nu l-am găsit. Și vorbesc în general, nu pentru vreo rețea autorizată anume. Am găsit doar reparatori de caroserii competenți și ăia doar la service-uri de cartier, sper sincer să aveți voi mai mult succes.
« Ultima Modificare: 11.Nov.2020, 09:01:48 p.m. de remarque »
Knock! knock! knock! Cine bate? Rod knock!
La Suzuki RO un defect major în garanție ți-l rezolvi pe banii tăi! Până îi acționezi în instanță pentru recuperarea prejudiciilor...
New Vitara 1.6 VVT MT Passion Allgrip

Offline ntire2000

« Răspuns #23 : 11.Nov.2020, 11:46:30 p.m. »
Sfatul meu e ca ar fi util sa te duci în reprezentanta si sa ceri o fisa de diagnoza a celor reclamate de tine.
Sa-ti dea frumos în scris ca nu e nici o problema pe o fisa de intrare cu semnatura si stampila.
Si cu ocazia asta întreaba-i daca n-au habar si de o eventuala actualizare de soft a producatorului.
Ca ele exista, dar cu cât sunt aplicate mai târziu cu atât au de câstigat doar unii.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού

Offline marcelm

« Răspuns #24 : 13.Nov.2020, 05:29:42 p.m. »
Eu am motorul diesel cutie manuala, 4x4, si patesc cam acelasi lucru. La turatii mici-1500-1700 rpm, la accelerari usoare apare un huruit care dispare odata cu cresterea turatiei sau la o accelerare mai brusca. La mers constant nu se aude nimic la nici o turatie. Aceste zgomote au fost de la inceput, acum parca doar s-au mai accentuat. Stiu ca am citit undeva ca ar fi normale unele zgomote produse de sistemul 4x4 automat in timpul transferului tractiunii intre puntile fata spate .
  • suzuki sx4 s-cross 1.6ddis passion allgrip

Offline dthem

« Răspuns #25 : 16.Nov.2020, 04:59:38 p.m. »
Poate ne face și un update colegul care a deschis topicul. Ai fost la reprezentanță?
  • Vitara 1.4 BoosterJet AT Passion 2019

Offline marcelm

« Răspuns #26 : 16.Nov.2020, 07:52:54 p.m. »
Am fost eu astazi. O chestie banala, scutul atingea si intra in rezonanta la acea turatie a motorului.
  • suzuki sx4 s-cross 1.6ddis passion allgrip

Offline dthem

« Răspuns #27 : 16.Nov.2020, 09:10:39 p.m. »
Ciudat, eu nu am asa ceva.
  • Vitara 1.4 BoosterJet AT Passion 2019

Offline naafrayu

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti
« Răspuns #28 : 26.Nov.2020, 08:28:51 p.m. »
Update (din partea celui care a deschis topicul): am mai studiat simptomele; nu m-am dus inca la reprezentanta ca este ceva de finete (nu troncane ci este ca o subturare usoara in fundal); cateodata si eu abia imi dau seama; in ultimele 2 saptamani nu am mai sesizat decat cand devine serios subturata - in AUTOMAT desigur (adica cand scade turatia sub 1500 (1200-1500) cauzat de faptul ca nu mai accelerez, iar viteza  scad sub sub 50km cutia nestiind probabil sa schimbe viteza intr-una mai joasa (probabil ramane intr-a parta). in sine nu e deranjant, este o subturare fina, cutia nefiind corelata cu viteza masinii si ce vreau eu de la ea.
  • SX4 S-CROSS ALLGRIP 4X4 AT 1.4 BENZINA, 05.2019, 10,000KM, DAB AUTO BUCURESTI

Offline enicky

« Răspuns #29 : 28.Nov.2020, 01:08:14 a.m. »
  Adica daca mergi subturat(si cu 30-40km/h) si la consum asa se intampla la orice motor, deci inteleg ca n-ar nimic.... :-j
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip