Autor Subiect: 4x4 AUTOMAT - zgomot si trepidatie la subturare in automat  (Citit de 2483 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline naafrayu

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti
Salutare,

Trec in anul 2/ 10k km cu SX4 4X4 AUTOMAT 1.4 BENZINA.

O singura problema, ma macina.

In modul automat D (un fel de SUPER SUPER ECO dupa parerea mea dupa cum schimba motorul foarte jos, adica la 1500 rotatii/min - l-as fi vazut normal in DRIVE la 2k rotatii/min) se aude la motor un zgomot specific de subturare/ un fel de bataie repetitiva ce parca se simte putin si in pedala (oarecum specific dar diferit de un diesel tinut subturat/ ca un fel de tranacanit al motorului sau zgomot in gol sau nu stiu cum sa explic). Mai ales la ~50km/h cand probabil trece dintr-a 3a intr-a 4a; daca as fi pe modul SPORT nu s-ar intampla asta; daca apas mai tare acceleratia cand este tranacnitul dispare dupa 1-2 secunde acea subturare, dar este deranjanta si nu vreau sa caut solutii sa o anulez prin condus. La revizia de 1 an au spus la reprezentanta DAB AUTO sa nu-mi fac griji, dar nu mi-au spus si de ce sa nu imi fac. Imi fac fiindca este masina mea si este in garantie/ mecanic nu sunt si nici nu doresc sa ma specializez in asta; am auzit totusi destule probleme pe la altii cu masini iesite din garantie si probleme ignorate de dealeri.

Cel mai bine este sa te documentezi si sa-ti faci temele/ dosarul in fata dealer-ui ca daca dai de o problema serioasa, sa poti avea un cuvant de spus in fata producatorului (din UNGARIA in cazul SUZUKI se pare) sau sa il actionezi in instanta pt ignorarea obligatiilor.

Deci, stie cineva cauza problemei mele si daca este ceva grav va rog

Multam.

• SX4 S-CROSS ALLGRIP 4X4 AT 1.4 BENZINA, 05.2019, 10,000KM, DAB AUTO BUCURESTI

Offline migabi

Re: 4x4 AUTOMAT - zgomot si trepidatie la subturare in automat
« Răspuns #1 : 10.Nov.2020, 07:48:03 p.m. »
Probabil ce auzi tu este lspi sau "piston slap". Pune benzina premium si fa un drum. Daca face la fel, posibil sa ai o problema la cutie sau avansul nu e in parametri. Altfel pune masina in normal/sport sau orice ai in bord astfel incat sa schimbe mai sus.

@shpeedy : cred ca ar trebui mutat la s-cross.
SX4 SE m16a awd 2011

Offline dthem

« Răspuns #2 : 10.Nov.2020, 08:42:20 p.m. »
Și eu am sesizat, chiar ma întrebam dacă e doar la mine. Posibil sa fie LSPI cum a zis colegul, dar poate fi și o simpla trepidație specifica subturarii. Eu n-am sport, am doar drive.
  • Vitara 1.4 BoosterJet AT Passion 2019

Offline Kristian K

• Hero Member
  • Mesaje postate: 1264
  • A nonconformist, basic underachiever, lost...
    • Klujennburg
« Răspuns #3 : 11.Nov.2020, 10:09:23 a.m. »
Tot la benzina proasta ma gandesc si eu. Rulezi doar urban sau si exterior?
@naafrayu de la ce benzinarie alimentezi?
Cred ca daca vei baga benzina premium, cum zice si @migabi, si vei rula intins inafara orasului mai turat si se curata un pic, s-ar putea sa-si revina. Evita benzinariile stiute ca au benzina slaba calitativ sau no name.
Un prieten de-al meu a patit ceva identic la o Toyota Yaris(dar cu cutie manuala) si asta i se datora rularii doar in oras, subturat. Dupa ce a dus-o afara la alergat mai turat, masina si-a revenit.
  • Suzuki Ignis X45 Snow Edition, Silky silver 1.3 VVT - 2008 ; Skoda Octavia, Race blue 1.5 TSI - 2020 -------- MANANCA UN MAR PE ZI! 😊
"Ne inclestam cu disperare, intr-o suprema confruntare in fiecare zi: Viata sau Moarte... "

Offline dthem

« Răspuns #4 : 11.Nov.2020, 10:36:02 a.m. »
Permite-mi să elimin eu cauza benzinei proaste, întrucât am alimentat din toate benzinăriile posibile din România, atât premium, cât și standard, precum și de la unele din țări mai vestice. De asemenea, am alergat mașina și prin București, dar și pe afară, și nu la turații mici și problema există.

Ideea e că nu reușim să ne dăm seama dacă e un LSPI sau e doar o trepidație banală. Ne ajuți aici?

Offline Kristian K

• Hero Member
    • Klujennburg
« Răspuns #5 : 11.Nov.2020, 10:42:36 a.m. »
Ok, incerc.
Atunci cred ca e vorba de subturare. Poate un picior pe acceleratie o idee mai hotarat, poate elimina problema.
Mersul la consum in oras, dauneaza grav oricarui motor, ca e benzinar, diesel sau benzina si gpl.
  • Suzuki Ignis X45 Snow Edition, Silky silver 1.3 VVT - 2008 ; Skoda Octavia, Race blue 1.5 TSI - 2020 -------- MANANCA UN MAR PE ZI! 😊
"Ne inclestam cu disperare, intr-o suprema confruntare in fiecare zi: Viata sau Moarte... "

Offline ntire2000

« Răspuns #6 : 11.Nov.2020, 10:49:50 a.m. »
Hai sa-mi dau si eu cu parerea proprie si personala - chiar daca n-am nici 4x4 si nici automata.

Din ce am analizat semantic aici
Citat
In modul automat D (un fel de SUPER SUPER ECO dupa parerea mea dupa cum schimba motorul foarte jos, adica la 1500 rotatii/min - l-as fi vazut normal in DRIVE la 2k rotatii/min) se aude la motor un zgomot specific de subturare/ un fel de bataie repetitiva ce parca se simte putin si in pedala (oarecum specific dar diferit de un diesel tinut subturat/ ca un fel de tranacanit al motorului sau zgomot in gol sau nu stiu cum sa explic). Mai ales la ~50km/h cand probabil trece dintr-a 3a intr-a 4a; daca as fi pe modul SPORT nu s-ar intampla asta; daca apas mai tare acceleratia cand este tranacnitul dispare dupa 1-2 secunde acea subturare

Eu zic ca e problema de soft (controlul consumului, emisie de noxe, rahaturi d-astea)
Motorului i se da sa bea prea putin, fiind pe mod eco si de aici apare fenomenul.
In modul sport este alimentat mai mult de aia nu apare trepidatia, pentru ca si turatia e mai sus.
Iar astia din reprezentante stiu, dar le convine fenomenul, la un moment dat le iese si lor ceva.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού

Offline Vecchio

« Răspuns #7 : 11.Nov.2020, 11:03:01 a.m. »
Eu nu am constatat acest aspect niciodată, nici măcar în situația in care lăsam mașina să se târască, iar de schimbat am constatat că schimbă la 2000 în accelerare ușoară iar dacă-i dau blană, sare în 4500 - 5000, după care schimbă la 3000 (pentru AUTO). În SPORT e altă mâncare de pește și nu l-am testat urban.
O fi o problemă de soft al mașinii  :dknw:
  • Vitara 1.4 Passion Allgrip AT/Jymni LJ80
Nu mă cert niciodată cu un prost, că mă aduce la nivelul lui și mă bate cu experiența. Bașca, are și mintea odihnită!
Am o mare calitate - iert foarte repede! Dar am și un mare defect - nu uit nicidată!

Offline dthem

« Răspuns #8 : 11.Nov.2020, 11:06:18 a.m. »
Vecchio, încearcă să mergi cu ea la 1500 rpm sau sub și să accelerezi tare, dar nu suficient de tare cât să retrogradeze și vezi dacă face. La mine atunci face.

Christian, nu vorbim de mers la consum pe o cutie automata care schimba cum vrea ea. De exemplu, eu pe 4x2 nici măcar nu am sport, am doar drive și manual. În drive cutia face ce vrea ea și îi dau dreptate lui ntire aici, că e gândită să minimizeze consumul, lucru foarte logic într-un oraș. Reprezentanța n-are cum să altereze turațiile la care schimbă cutia.

Offline Kristian K

• Hero Member
    • Klujennburg
« Răspuns #9 : 11.Nov.2020, 11:13:48 a.m. »
Cand faceam afirmatia cu mers la consum ma refeream la mers intr-o treapta pana la turatia dinainte de a schimba. Mers economic, constant acolo, la asta ma refeream. Am si eu o Octavia '20 cu cutie DSG, deci stiu la ce fac trimitere.