Autor Subiect: 4x4 AUTOMAT - zgomot si trepidatie la subturare in automat  (Citit de 2485 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Kristian K

• Hero Member
  • Mesaje postate: 1264
  • Gen: Bărbat
  • A nonconformist, basic underachiever, lost...
    • Klujennburg
Re: 4x4 AUTOMAT - zgomot si trepidatie la subturare in automat
« Răspuns #30 : 28.Nov.2020, 08:44:49 a.m. »
Mersul doar economic, dauneaza grav sanatatii motorului.
Nu poti merge si economic, si sanatos, pentru motor pe termen lung, ar fi varianta perfecta pe care toata lumea o cauta. Intotdeauna este un compromis undeva in ecuatia asta. :)
  • Suzuki Ignis X45 Snow Edition, Silky silver 1.3 VVT - 2008 ; Skoda Octavia, Race blue 1.5 TSI - 2020 -------- MANANCA UN MAR PE ZI! 😊
"Ne inclestam cu disperare, intr-o suprema confruntare in fiecare zi: Viata sau Moarte... "

Offline FritzVonSpritz

« Răspuns #31 : 28.Nov.2020, 12:52:04 p.m. »
Mersul doar economic, dauneaza grav sanatatii motorului.
Nu poti merge si economic, si sanatos, pentru motor pe termen lung, ar fi varianta perfecta pe care toata lumea o cauta. Intotdeauna este un compromis undeva in ecuatia asta. :)

Aici as avea nevoie de o explicatie......
Adica, nu pot merge frumos, sa schimb viteza la 3000 turatii, sau putin sub, sa nu depasesc 80 km/h, batraneste, ca mi se duce pe sfarla motorul ? In loc sa reziste de ex 250.000 km va rezista 175.000?
Ce il uzeaza asa tare, sau ce e daunator, daca nu il forjez?  Mersul sportiv, cu schimbare spre 5.000 rotatii, dat in gura pe autostrada 150 km/h,  il va face sa reziste mai mult ?  :-/
  • Suzuki Ignis GL 2018, Ex-Nissan Micra Hatchback 2005
Daca ai o masina, te bucuri de 2 ori: cand o cumperi si cand o vinzi....

Offline Vecchio

« Răspuns #32 : 28.Nov.2020, 12:57:41 p.m. »
Simplu, nu lași să scadă turația sub 1700 în nici o treaptă, în rest zic că ok! Oricum, din când în când îi dai talpă. Și e bine să nu mergi cu mașina din poartă-n poartă!
  • Vitara 1.4 Passion Allgrip AT/Jymni LJ80
Nu mă cert niciodată cu un prost, că mă aduce la nivelul lui și mă bate cu experiența. Bașca, are și mintea odihnită!
Am o mare calitate - iert foarte repede! Dar am și un mare defect - nu uit nicidată!

The following users thanked this post: FritzVonSpritz, Kristian K

Offline Kristian K

• Hero Member
    • Klujennburg
« Răspuns #33 : 28.Nov.2020, 01:22:40 p.m. »
Ba da, poti merge frumos cum spui, dar nu subturat, ceva de genul turatiilor scrise de @Vecchio, si mers intins-alert unde ai loc si-ti permite traficul. Din cand in cand o duci si in ture inalte.
Eu de exemplu procedez astfel: la cateva saptamani, daca am rulat doar in oras, ies pe exterior cam 40-50 km si merg intins-alert(turat), exact pentru a preveni efectele negative ale mersului economic. De cate ori am de facut drumuri exterioare, profit si fac chestiunea asta.
Care e explicatia? Toate reziduurile arderii combustibilului nu se depun( pe supape, in galeria de vacuare, pe sondele lambda, in filtrele tobelor de esapament, in DPF) si se evacueaza corespunzator cand motorul e in ture.
A nu se confunda mersul intins-alert cu "datul in gura". :)

Cum vad eu problema in cazul motorului M13A, cum il am eu:
1.700-1.800 pana in 3.100-3.200 ture e normal(pentru mine, caci eu acolo schimb treapta de viteza, nu sub 3.000 ture);
3.100-3.200 pana in 4.400-4.500 ture e intins alert;
4.400-4.500 pana in rosu turelor e "dat in gura", cum ai denumit-o tu mai sus.

Scuze de off, stiu ca e topic cu cutie automata, nu am stiut unde sa-i raspund. :)
« Ultima Modificare: 28.Nov.2020, 01:44:00 p.m. de Christian 1 »
  • Suzuki Ignis X45 Snow Edition, Silky silver 1.3 VVT - 2008 ; Skoda Octavia, Race blue 1.5 TSI - 2020 -------- MANANCA UN MAR PE ZI! 😊
"Ne inclestam cu disperare, intr-o suprema confruntare in fiecare zi: Viata sau Moarte... "

The following users thanked this post: FritzVonSpritz

Offline FritzVonSpritz

« Răspuns #34 : 28.Nov.2020, 01:48:03 p.m. »
Topicul fiind de cutie automata, mersul asta subturat, la 1.700-1.800 de turatii, nu face cutia sa comute instant in treapta inferioara?
Sau, la cate turatii schimba in jos? .... ca tu nu ai control, face ea ce vrea  :-> (asta posesorii de automata pot sa ne-o spuna)

Offline Kristian K

• Hero Member
    • Klujennburg
« Răspuns #35 : 28.Nov.2020, 01:52:43 p.m. »
Asta nu stiu sa-ti spun, caci fiecare model/generatie cu cutie automata, are electronica aferenta controlului cutiei de viteza diferit, nu is setate la aceleasi valori, din cate stiu. Unii au facut resoftari ale calculatorului sa elimine problema schimbului de viteza, subturat. :)

Offline Vecchio

« Răspuns #36 : 28.Nov.2020, 02:12:13 p.m. »
Revin la cele spuse anterior - cred că e o problemă de soft și trebuie văzut la dealer.
Nu mă cert niciodată cu un prost, că mă aduce la nivelul lui și mă bate cu experiența. Bașca, are și mintea odihnită!
Am o mare calitate - iert foarte repede! Dar am și un mare defect - nu uit nicidată!

Offline FritzVonSpritz

« Răspuns #37 : 28.Nov.2020, 02:19:49 p.m. »
Revin la cele spuse anterior - cred că e o problemă de soft și trebuie văzut la dealer.

@Vecchio , tu ai automata....spune-ne, la cate turatii schimba cutia in jos ?  :-?   Asa numa, sa ne facem o idee, cum spunea @Christian 1 depinde de model, etc

Offline enicky

« Răspuns #38 : 28.Nov.2020, 02:39:54 p.m. »
  Autorul  topicului a gasit rezolvarea, n-ai vazut c-a postat mai inainte ? :dknw:

@FritzVonSpritz nu trebuie sa sari in extrema, sa mergi cu 150 ! Tu ai un motor de 1,2, probabil ca in carte iti spune si in ce zone de turatie trebuie sa rulezi in treptele de viteza.
  Subturat cred ca la tine e aVa cu 70km/h. Nu stiu daca ai si aVIa.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip

Offline Vecchio

« Răspuns #39 : 28.Nov.2020, 03:32:38 p.m. »
Sincer, la asta nu m-a dus capul să o las până calează motorul :pardon: :pardon: :pardon:
În teren plan, bag în drive, las pedala de frână și mașina pleacă lin cel puțin 10m; mai departe - habar nu am :dknw: