Autor Subiect: Instalatie GPL pe New Vitara  (Citit de 65400 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline enicky

Re: Instalatie GPL pe New Vitara
« Răspuns #40 : 11.Iul.2016, 10:34:40 a.m. »
      S-a mai "atins" subiectul, chiar eu am facut o mentiune ca exista o firma colaboratoare cu dealeri Suzuki, dar din cate stiu eu, pe Vitara noua nu cred ca a montat cineva gpl. Probabil ca esti primul. Daca nu ma-nsel, @pisica neagra are pe S-Cross.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline dragos_ri

Re: Instalatie GPL pe New Vitara
« Răspuns #41 : 11.Iul.2016, 10:41:43 a.m. »
poti detalia?recunosc ca in decursul timpului am fost(si inca sunt)posesorul mai multor masini cu moroare pe benzina,la care am montat instalatii gpl.Mentionez ca aceasta este prima mea masina noua,cu un astfel de instalatie.
Inainte de a lua aceasta decizie(masina noua-garantie-gpl)am trimis un e-mail la suzuki romania,intrebindui care este politaica lor cu privire la afectarea pierderii garantiei,iar raspunsul a fost citez"
Buna ziua,
 
Pe Vitara se poate monta instalatia GPL omologata de catre Suzuki, Landi Renzo, autovehiculul isi pastreaza garantia de 5 ani fara limita de km.
Majoritatea dealerilor Suzuki din Romania sunt autorizati sa monteze instalatii GPL Landi Renzo.
Lista distribuitorilor autorizati Suzuki in Romania: http://www.suzuki.ro/autoturisme/dealeri/harta-service/ "

Asa ca,in concluzie si din experienta,nu vad de ce m-ar deranja sa parcurg cu cca 20 lei/100 km(in ideea ca 1 l Gpl=2 lei,cu un consum de 10 l/100 km) versus 5 lei/L benzina
  • vitara spirit 1.6 allgrip at
 
The following users thanked this post: Axy

Offline yeti

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1520
  • Thanked: 551 times
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti, Sector 3
Re: Instalatie GPL pe New Vitara
« Răspuns #42 : 11.Iul.2016, 11:56:06 a.m. »
exista deja o discutie GPL@NewVitara aici: http://www.suzuki-club.ro/forum/diverse-new-vitara/instalatie-gpl-pe-new-vitara/msg166976/#msg166976&gsc.tab=0
Pentru @dragos_ri - multe incurajari in a folosi functia "search".
Pentru @aeiștia_cu_multa_experienta_pe_forum, va descurajez sa incurajati proliferarea discutiilor redundante.
  • Opel Mokka Cosmo 1.4 benzina turbo 140CP 6MT 4x4 Red Velvet BFGoodrich G-grip allseason2 (fost Suzuki Vitara Cool 1.6 benzina 120CP 2WD 5MT Superior White Michelin CrossClimate)
Vitara 
Mokka
 
The following users thanked this post: shpeedy, rexkrokiDAU

Offline mpamfil

Re: Instalatie GPL pe New Vitara
« Răspuns #43 : 11.Iul.2016, 11:56:52 a.m. »
Având în vedere că îți scoți costul cam în 25.000 de km, e o investiție bună dar pe partea cealaltă pierzi din putere.
  • Suzuki Vitara S 1.4 AT AllGrip Bright Red
 

Offline enicky

Re: Instalatie GPL pe New Vitara
« Răspuns #44 : 11.Iul.2016, 12:41:31 p.m. »
   Normal ar trebui inchis aici(cat sunt putine postari) si transferate in topicul  vechi !(eu uitasem de existenta lui!) (delete)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline yeti

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1520
  • Thanked: 551 times
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti, Sector 3
Re: Instalatie GPL pe New Vitara
« Răspuns #45 : 11.Iul.2016, 01:31:14 p.m. »
eu uitasem de existenta lui!
Cred si eu ca ai uitat. Din 38 de postari ale topicului respectiv, tu ai "decat" 6.   :-)) =))

  • Opel Mokka Cosmo 1.4 benzina turbo 140CP 6MT 4x4 Red Velvet BFGoodrich G-grip allseason2 (fost Suzuki Vitara Cool 1.6 benzina 120CP 2WD 5MT Superior White Michelin CrossClimate)
Vitara 
Mokka
 

Offline enicky

Re: Instalatie GPL pe New Vitara
« Răspuns #46 : 11.Iul.2016, 02:53:10 p.m. »
  Multumim @shpeedy !  :good:
  @yeti, oricum sub 10 postari nu mai tin minte, si eram si cam frustrat atunci  :-)) ! (delete)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline shpeedy

Re: Instalatie GPL pe New Vitara
« Răspuns #47 : 12.Iul.2016, 10:13:20 a.m. »
Pentru cine mai are intrebari asupra "mariajului" GPL+M16A (codul benzinarului aspirat de pe New Vitara, pentru cine nu stie),  o sursa de informatii destul de voluminoasa (si completa) este topicul dedicat din aria de SX4 (motorul fiind, in mare, acelasi).

Pentru cine e interesat de instalatul GPL-ului pe K14C-DITC (aka benzinarul turbo de pe Vitara S), o recomandare personala ar fi sa se gandeasca mai bine ce vrea de la masina (fun si fiabilitate pe bani putini, cam greu)...
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline yeti

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1520
  • Thanked: 551 times
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti, Sector 3
Re: Instalatie GPL pe New Vitara
« Răspuns #48 : 12.Iul.2016, 11:57:27 a.m. »
Cu fun sau fara, GPL pe Vitara S nu prea iese bine financiar. Motorul cu injectie directa necesita un kit gpl dedicat (cu injectie lichida) ce costa +2000 Euro.
Am estimat ca la preturile ~1.1euro benzina 95 si ~0.45euro gazul, la un consum mediu la 100km de 8L benzina versus 10L gaz, cei 2000euro se amortizeaza in ~45000 km


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Opel Mokka Cosmo 1.4 benzina turbo 140CP 6MT 4x4 Red Velvet BFGoodrich G-grip allseason2 (fost Suzuki Vitara Cool 1.6 benzina 120CP 2WD 5MT Superior White Michelin CrossClimate)
Vitara 
Mokka
 

Offline sxtelu

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1590
  • Thanked: 41 times
  • Gen: Bărbat
    • În vecinătatea casei memoriale Nicolae Iorga
Re: Instalatie GPL pe New Vitara
« Răspuns #49 : 12.Iul.2016, 12:07:22 p.m. »
... cei 2000euro se amortizeaza in ~45000 km...

Ceea ce nu ar fi neaparat o tragedie daca motorul ar rezista la functionarea le GPL.
"Este mai uşor să înşeli oamenii decât să-i convingi că au fost înşelaţi."

Mark Twain
 
The following users thanked this post: woe