Autor Subiect: TARA UNDE SUNT NEVOIT SA TRAIESC.....si unde probabil va creste si copilul meu!  (Citit de 650804 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline gabone77

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
  • Gen: Bărbat
cred ca se intampla asta si in unele tari mai civilizate, ca orice padure exista si uscaturi. in cazul de fata, baietii debordau de lipsa de educatie si mai erau si bauti, asa ca au facut misto de un biet copil care nu se putea apara. e un mecansim natural, e lasitate, dar pana la urma asa functionam, uneori mai avem puseuri sa ne dam mari si o facem evident cu aia mai slabi. somnul ratiunii naste monstri, din pacate asta e tara in care traim, probabil exista si mai rau si mai bine. ne pare rau ca nu ne-am nascut in elvetia, ne bucuram ca nu traim in sudan. probabil e o problema de educatie, de mediul in care traim si nu in cele din urma DE LIPSA DE REACTIE a noastra cand vedem ceva ce nu ne convine.
77
 

Offline whizzy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2040
  • Gen: Bărbat
mda ... imi place chestia asta la romani ... tara de c... asta e

Orice ni se intampla zicem -> ce sa faci in tara asta de c...?

http://www.indexstiri.ro/romania-cea-mai-mica-criminalitate-in-europa.html

ca nu ti s-a intamplat tie nimic in paris nu inseamna ca nu se intampla .. avand in vedere ca ai stat cateva zile in paris sau viena sau whatever nu te compara cu un om care traieste acolo, noi mergem vedem ceva frumos intr-un oras mergem o noapte pe strada nu se intampla nimic moooooama ce misto e la aia hai sa fim realisti

am stat in bruxelles la cati turci, arabi, etc erau pe acolo iti era frica sa mergi pe strada, la fel in roma, (nu mai vreau sa zic de bulgaria) cel mai sigur m-am simtit in amsterdam unde chiar e cea mai mica criminalitate din lume dar nici acolo nu pot zice frate cum au aia pentru ca nu am trait acolo

in vacanta care mi-am petrecut-o in spania ne-am imprietenit cu o familie din africa de sud si am discutat si despre chestia asta .. imi povestea barbatul ca la ei 80% din tineri au pistoale si poti sa mori pe strada direct cu politia langa tine ...

tot in spania in ultima zi dintr-un complex de lux ni s-au furat toate portofelele care erau in camera + telefoane mobile. Am mers la receptie (era duminica noi trebuia sa plecam seara) ne-a zis ca politia nu poate sa vina ca ei nu au program duminica doar maine se poate face ceva ... asta cum o explicati ?

tot in spania la o familie de romani care au venit cu masina la ac complex noi am vrut sa le atragem atentia sa-si ia seif si ei ne-au povestit ca au fost furati pe autostrada cand erau intr-o parcare sa faca o mica pauza cineva a intrat in vorba cu soferul si altcineva a deschis masina si a luat geanta cu toooooot din spate ...si abea isi incepeau vacanta ... (de aici obsesia mea sa inchid masina tot timpul)

oricum nu inteleg de ce comparam romania cu austria si franta ? mai bine hai sa vedem la ce nivel e tara asta si dupa aia sa facem comparatii


"din pacate asta e tara in care traim"



 

Offline adrian_r5

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)

Better Motörhead than Dead :yeah:
 

Offline cristianadm

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
  • Gen: Femeie
Sunt de acord cu adrian r5 si whizzy. Ti se poate intampla oriunde. Nu sunt numai la noi astfel de pb. Sunt locuri mult mai rele, aşa cum sunt şi locuri mult mai bune decât Ro...
Suzuki Swift
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Stiam eu de ce nu ma duc in Spania  >:). Eu ti-am dat exemplele respective la P.S.  ca fapt divers. Nu am zis ca dincolo umbla cainii cu covrigi in coada.
Amsterdam e orasul cu cea mai mica rata a criminalitatii? New Zealand e tara cu cea mai mica rata a infractionalitati de pe acest GLOB.
A zis bine @gabone77.
Noi suntem un popor de invinsi care ne bucuram atunci cand scoatem un egal cu Franta sau cand nu luam bataie asa rau de la Spanioli (e un exemplu de mentalitate). Nu prea stim sa ne dorim mai mult.
Nici macar nu suntem atat de patrioti pe cat ne afisam (unii dintre noi): ne uitam cu .... cand vedem pe unu' ca are gardu' vopsit in culorile drapelului sau pe cineva care poarta un tricou I  :x ROMANIA!
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline gabone77

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
  • Gen: Bărbat
hai ca l-au dat in gat pe martalog:

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/cocalarul-care-a-umilit-un-tanar-cautat-de-politie-stiti-ce-e-bodyguard.html

dupa mine avea profilul tipic de frustrat, si dupa job se vede ca e un plafonat.

pe de alta parte ma gandesc ca toti am trait asa ceva in copilarie, cate un zdrahon mai mare de care ne era frica si care uneori poate ne santaja amenintandu-ne.

btw nu degeaba romanii sunt un popor de nevrozati.

cat despre noua zeelanda mi se pare normal sa aiba rata cea mai mica a criminalitatii. e o tara izolata, care nu a cunscout diverse influente ca romanii de exemplu, cand nu veneau turcii, ne amenintau rusii, cand nici unii nici altii veneau ungurii. si cand nici unul de mai sus nu ne ameninta era seceta si aia prin Moldova mancau iarba cu pamant ca nu aveau ce face. suntem pusi prost din pacate pe harta si asta se vede.
77
 

Offline ..::Khaos::..

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5819
  • Thanked: 3 times
  • Gen: Femeie
  • ..::SX4: love at first sight!::..
Wow ma bucur ca l-au identificat pe nemernic!! E drept, dosarul penal nu-l opreste sa mai faca asa ceva si pe viitor, dar... macar a primit o palma pentru ce a facut.
SX4 1.6 GS 4WD Sunlight Copper named YOSHI :x

 

Offline deconectat

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 762
  • Gen: Bărbat
  • Membru cu logan
Daca nu gresesc, dosarul penal il face somer...Asta daca e gasit vinovat.
42 is not an anwser, it's an error code. the universe is saying 'Error 42: meaning to universe not found'
http://deconectat.wordpress.com/
 

Offline gabone77

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
  • Gen: Bărbat
din pacate daca ti se face dosar penal nu inseamna ca si raspunzi in fata legii. ati vazut la tv cum prind destui soferi care au nenumarate dosare penale dar continua sa conduca nesinchisiti. din pacate la noi e drumul lung. sistemul judiciar e cum il stim iar legile daca exista cu greu pot fi aplicate.
77
 

Offline adrian_r5

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)

Better Motörhead than Dead :yeah: