Autor Subiect: Despre Coronavirus  (Citit de 151396 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline gigel

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1680 : 16.Apr.2021, 12:32:24 p.m. »
   Mulţumesc shpeedy pentru tool.
   Joia trecută am verificat şi la centrul la care eram pe lista de aşteptare, practic nu vaccinau, aşa că am optat pentru centrul de vaccinare de la Palatul copiilor.Ziua următoare am primit sms că mă pot programa, iar astăzi la ora 18 urmează să mă vaccinez.Menţionez că sunt in grupa a doua de vaccinare.
  • S Cross Start -Silky Silver Metallic
 
The following users thanked this post: gabineg, shpeedy

Offline shpeedy

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1681 : 16.Apr.2021, 01:11:34 p.m. »
Ma bucur ca am putut ajuta !  :good:

Esti a doua persoana care-mi spune in ultimele 24h de centrul de la Palatul Copiilor (si de rapiditatea programarii). Sunt in dilema pentru ca am schimbat odata centrul de la unul care nu se misca mai deloc la Romexpo si nu stiu daca sa ma risc sa-l mai schimb odata si sa-mi pierd astfel numarul de ordine, luand-o de la capat...

O sa ma pastrez totusi la Romexpo, chiar daca de abia peste o saptamana mi-ar veni randu' sa ma programez - am stat atata, mai rezist o saptamana.
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14334
  • Thanked: 3361 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1682 : 16.Apr.2021, 01:23:50 p.m. »
Si eu am programat o ruda apropiata intr-unul din centrele de vaccinare ale Armatei, aparute pe platforma dupa scandalul mediatic cu esentialii din institutiile de forta si rudele lor. Erau vreo 2000 de persoane pe lista. Dupa informatiile recente din vaccin.live si aplicatia postata de @shpeedy , ar fi asteptat jumatate de an. Am schimbat locul la o policlinica privata, unde ritmul este intre 250-300 persoane/zi.

Update: PM a declarat azi la Cluj ca se vor infiinta centre de vaccinare "drive thru" si ca numarul zilnic de doze va creste la 120000, inclusiv prin transformarea unor fluxuri AZ in Pfizer.

Se pare ca "wise guys" au fost deranjati de transparenta celor doua aplicatii/site-uri la care s-a facut referire mai sus si au blocat preluarea/actualizarea datelor cu dozele de vaccin efectuate, incepand cu 12.04. :-q
« Ultima Modificare: 16.Apr.2021, 01:40:59 p.m. de gabineg »
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline Acidutzu2000

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1683 : 16.Apr.2021, 02:01:25 p.m. »
Multumesc frumos Shpeedy pt tool. Foarte util. Intre timp am vb cu medicul coordonator si am aflat ca de fapt sunt in grupa a II-a si nu a III-a cum stiam eu. Asa ca am modificat pe portal grupa si deja sunt programat pe 23 Apr pt vaccin.

Multa sanatate la toata lumea !
  • Suzuki Vitara Passion 2WD - Albastru Turquoise
 
The following users thanked this post: gabineg, shpeedy

Offline shpeedy

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1684 : 16.Apr.2021, 03:05:57 p.m. »
Si eu am programat o ruda apropiata intr-unul din centrele de vaccinare ale Armatei, aparute pe platforma dupa scandalul mediatic cu esentialii din institutiile de forta si rudele lor. Erau vreo 2000 de persoane pe lista. Dupa informatiile recente din vaccin.live si aplicatia postata de @shpeedy , ar fi asteptat jumatate de an. Am schimbat locul la o policlinica privata, unde ritmul este intre 250-300 persoane/zi.

Update: PM a declarat azi la Cluj ca se vor infiinta centre de vaccinare "drive thru" si ca numarul zilnic de doze va creste la 120000, inclusiv prin transformarea unor fluxuri AZ in Pfizer.

Se pare ca "wise guys" au fost deranjati de transparenta celor doua aplicatii/site-uri la care s-a facut referire mai sus si au blocat preluarea/actualizarea datelor cu dozele de vaccin efectuate, incepand cu 12.04. :-q

Acuma, daca tot ai adus asta in discutia, sa ne aducem aminte cum s-a ajuns la desconspirarea retelei paralele de vaccinare cu integrarea ei ulterioara in circuitul public - ex-Ministrul Sanatatii Vlad Voiculescu a aruncat in spatiul public valorile totale de vaccinare (si de centre aferente de vaccinare), prima reactie a Premierului fiind aceea de a trimite Corpul de Control pentru investigarea scurgerii de informatii sensibile.

Sunt curios cati din detractorii lui Vlad Voiculescu s-au vaccinat in reteaua paralela de centre, anterior deschiderii acestora si catre plebe... >:)

Si da, am vazut si rahatul cu blocarea preluarii datelor actualizate de vaccinare catre surse terte...
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline teutzue

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1685 : 16.Apr.2021, 03:19:52 p.m. »
Nu inteleg de ce sa nu mai fie transparenta. Era ceva util. Of!

In fine, datele istorice pot fi inca folosite ca un indicativ al rapiditatii vaccinarii/ centru. Deci nu e asa de rau. Oamenii inca pot gasi util site-ul. Super initiativa oricum :).
  • Suzuki S-Cross 1.6 Premium Allgrip benzina 2013, 120cp; Mitsubishi Colt 1.1 Invite benzina 2007, 75 cp; Mitsubishi Colt 1.5 Ralliart 2009, 150 cp
 

Offline shpeedy

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1686 : 16.Apr.2021, 03:34:00 p.m. »
Nu inteleg de ce sa nu mai fie transparenta. Era ceva util. Of!

In fine, datele istorice pot fi inca folosite ca un indicativ al rapiditatii vaccinarii/ centru. Deci nu e asa de rau. Oamenii inca pot gasi util site-ul. Super initiativa oricum :).

Da, dar din pacate lasa loc unei variabile - alimentarea cu vaccin-uri potrivit ritmului in care a ajuns vaccinarea la nivelul fiecarui centru (nema vaccin, nema rata de vaccinare)... In situatia unor date actualizate, daca vezi ca a scazut rata -> te re-orientezi.

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline enicky

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1687 : 19.Apr.2021, 11:00:49 a.m. »
Despre vaccinarea anti Coronavirus ... in Iasi
... mi se explica foarte frumos ca centrul la care sunt inscris eu (X) are doar un scaun pt vaccinare iar centrul Y are patru scaune de vaccinare, centrul X au vaccinat pana acum 20 persoane pe zi, iar centrul Y (probabil) 240 de persoane pe zi (cica ar fi norma de 60 persoane /zi per fiecare scaun de vaccinare).
Sincer ma simt pur si simplu dezgustat de campania de vaccinare.   
   Parerea mea este ca nu platforma este de vina sau cei ce o administreaza, alta ar fi cauza : din ce m-am interesat direct la asistentele care mi-au facut mie, pentru un "scaun" cam e nevoie de una sau doua asistente si un medic. Probabil la 4 "scaune" tot un medic este alocat, dar asistente mai mult de patru, ptr. ca trebuie si o rezerva, iar toate aceste cadre medicale sunt detasate din alte unitati medicale la centrul respectiv de vaccinare(daca acesta este in afara unui spital/clinica, cum ar fi la Romexpo).
Si cum cadrele medicale sunt putine oricum, ce sa detasezi, ce sa ramana ?!
  Problema este ca nu se doreste angajarea de personal medical, sunt generatii de medici si asistenti, care se pot angaja(putini)  numai in privat, iar ceilalti isi cauta de lucru in alte "zone". Asta e problema. D-aia si calitatea actului medical in spitale este slaba.
  Ministerul sanatatii nu vrea sa angajeze cadre medicale noi.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline shpeedy

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1688 : 19.Apr.2021, 11:52:04 a.m. »
De parca ai si avea de unde sa angajezi... ca sistemul de educatie romanesc a si produs la nivelul cantitativ si calitativ necesar, iar acei absolventi asteptau pana acum - inca fiind in Romania - o "chemare la arme" ca sa poata sa profeseze...
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline VictorN

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1689 : 19.Apr.2021, 12:03:15 p.m. »
Nu ești în temă.
Sunt 4000 de specialiști noi anual și doar 200 posturi scoase.
Nu se dorește angajarea de cadre medicale noi. Ba mai mult, mare parte din posturile rămase elibere după ieșirea la pensie sunt blocate sau desființate.


De aceea avem doctori care au 30 de pacienți pe zi și pacienții care aștepta ore  la ușă.


Iar dpdv al calității stam foarte bine. Medicii specialiști sunt mai bine pregătiți decât erau acum 10 ani.



Trimis de pe al meu ONEPLUS A5010 folosind Tapatalk