Autor Subiect: Despre Coronavirus  (Citit de 151812 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Laurentiu

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1650 : 27.Mar.2021, 08:37:45 a.m. »
Suntem o tara de pampalai condusa de niste imbecili.

PS: apropo, nu se mai specifica nicaieri daca e valabila declaratia în format electronic.

Se specifica la al doilea asterix: https://stirioficiale.ro/storage/0611_Model%20Declaratie%20proprie%20Raspundere.pdf

P.S. Ca sa nu bage doar Bucurestiul in carantina ca deh, nu se poate in Romania ca, capitala sa fie lipsita de libertate, de ce n-ar baga o tara intreaga? E o intreaga bulibaseala in tara asta de un an si jumatate. Asa se intimpla cind iti doresti puterea dar habar n-ai cu ce se ''maninca''.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline teutzue

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1651 : 27.Mar.2021, 01:27:57 p.m. »
https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/safe-covid-19-vaccines-europeans/covid-19-digital-green-certificates_ro

Cam asa stam cu libera circulatie acum: "Desigur. Adeverința electronică verde ar trebui să faciliteze libera circulație în interiorul UE. Ea nu va fi o condiție obligatorie pentru libera circulație, care este un drept fundamental în UE. ".
  • Suzuki S-Cross 1.6 Premium Allgrip benzina 2013, 120cp; Mitsubishi Colt 1.1 Invite benzina 2007, 75 cp; Mitsubishi Colt 1.5 Ralliart 2009, 150 cp
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2501
  • Thanked: 1294 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1652 : 27.Mar.2021, 02:06:53 p.m. »
Ultimele "barfe":
- deficitul de vitamina K ridica riscul de a ajunge într-o situație grava daca te îmbolnăvești de COVID-19
- virusul răcelii dezactivează virusul SARS-Cov 2 , cel puțin cat este activ. Adică daca ai răcit, SARS nu îți va provoca COVID. Efectul încetează după ce răceala este învinsă de sistemul imunitar, adică...liber la COVID...
- Vaccinul anti-gripal are efect cel puțin parțial si asupra SARS-Cov 2 si oamenii de știința nu prea știu de ce...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline VictorN

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1653 : 27.Mar.2021, 02:36:28 p.m. »
Prima e adevărată. Coagulopatia din Covid se accentuează dacă ai deficit de vitamina K.

Următoarele doua nu sunt sunt exacte, în sensul ca în cazul unei răceli sau a unei gripe, dacă ești o persoana tânără sau o persoana cu un sistem imunitar bun, acesta e deja stimulat de primul virus și infecția cu sars cov găsește sistemul imun gata de lupta astfel incat sa faci o forma mai ușoară de Covid. Sau poți sa ai un răspuns imun exagerata și sa faci o forma severa.
Sunt cazuri și cazuri.

Trimis de pe al meu ONEPLUS A5010 folosind Tapatalk
 
The following users thanked this post: enicky, toma

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2501
  • Thanked: 1294 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1654 : 27.Mar.2021, 02:37:47 p.m. »
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline ntire2000

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1655 : 27.Mar.2021, 10:44:39 p.m. »
Eu am o teorie verificata pe colegii de la serviciu.
In firma în care lucrez am avut birouri cu persoane infectate care teoretic ar fi trebuit sa-i puna la pat si pe restul celor prezenti în birou.
Ei foarte interesant e faptul ca unii au scapat bine mersi chiar daca stateau la un metru de cei infectati si de multe ori si fara masca - ca stim cu totii ca nimeni nu poate sta 8 ore cu botnita mai ales când manânca sau bea cafea.
De curiozitate, i-am întrebat politicos - fara sa creada ca sunt un nesimtit, care ar fi explicatia pe care o au ei pentru ca au scapat si cam ce probleme pulmonare au avut la viata lor.
Majoritatea (asta însemnând peste 90%) mi-au raspuns ca au trecut la un moment dat al vietii prin gripe/pneumonii din alea crunte care s-au lasat cu spitalizare si parti dorsale transformate în poligon de trageri.
Foarte interesant e si aspectul ca majoritatea mi-au confirmat ca au pulsoximetre luate din comert si unii dintre ei au fost chiar panicati de faptul ca alea le aratau doar o oxigenare de 92-94, fapt care i-a facut sa fie panicati si sa-si sune medicul de familie sau o cunostinta din domeniul medical.
De fapt, explicatia foarte simpla e aceea ca plamânii lor sunt deja afectati de episoadele anterioare de boala, iar oxigenarea maxima pe care o pot avea e chiar aceea aratata de aparate.
Cum s-ar spune au deja o usoara insuficienta respiratorie pe care cel mai sigur e ca n-o vor mai recupera vreodata.

Ei, asta mi se pare deosebit de interesant - faptul ca fix persoanele astea par imune (momentan) la covid.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline VictorN

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1656 : 27.Mar.2021, 11:34:07 p.m. »
Eu am avut Covid și soția a trebui sa stea în carantina cu mine. În 2 săptămâni de carantina ea nu a luat virusul. A avut un test rapid și unul PCR negativ. Înainte sa aflu ca am Covid am stat la masa cu părinții și sora și niciunul din ei nu a luat. Sunt cazuri și cazuri dar tind sa cred ca nu se ia asa ușor.

Apoi, chiar dacă ai avut afectare pulmonara în trecut, tbc, pneumonii, răceli comune, nu ai cum sa ai ai 92% saturație. Plămânii tai si proteinele care cară oxigen în sânge compensează în timp pentru ca nu poți funcționa a la long cu 92%.
Un exemplu e nivelul hemoglobinei la fumători cronici care e mai ridicat fata de normal, la fel și în boli cronice ca în bpoc.
Pulsoximetrele din comerț nu sunt toate performante, dacă prinde porțiunea mai groasa a degetului îți arată mai puțin decât nivelul real.

Trimis de pe al meu ONEPLUS A5010 folosind Tapatalk

 
The following users thanked this post: ntire2000, toma, Costique

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2501
  • Thanked: 1294 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1657 : 28.Mar.2021, 09:31:47 a.m. »
Răspunsul genial al unui bătrân de 90 de ani:

" - Și ce crezi că o să fie cu coronavirsul?
- O să fie mai greu ca pe-atunci când era războiul, foametea, tifosul... Că acuma toți ne-am învățat cu binele și-am uitat, sau unii chiar nici n-o simțit ce-i greul pe lumea asta. De trecut, o să trecem peste. Nu toți, că suntem slabi de fire, slabi în credință, slabi în toate.
Numai tari în gură am rămas.
O să fie greu, mă băiete.
Și nu mă tem pentru mine, că am 90 de ani, da' mi-e milă de voi, de ăștia tineri, că-i păcat de tinerețile voastre.
Nici căliți nu sunteți, nici nu știți ce-i greul și nici credință nu aveți ca să sperați la mai bine.
Și peste toate astea, dacă vine vremea să aveți grijă unii de alții, mă tem că mai degrabă vă mâncați decât să vă ajutați."
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 
The following users thanked this post: Laurentiu, ntire2000

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2501
  • Thanked: 1294 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1658 : 31.Mar.2021, 12:42:24 p.m. »
Bunicul soțului nepoatei mele a murit de COVID după ce ei l-au adus acasă (pe virus) după o plimbare la Herculane. Adică au făcut toți COVID, dar bătrânul a plătit cu viata, având 85 de ani. Sa meargă unul din asta sa-i spună si nepotului ca l-au omorât aia din spital, ca nu exista virusul...
In link este protestul unui om încercat împotriva protestatarilor. Aia de vor relaxarea restricțiilor huiduie. Cred ca mai mult e isterie si speculație politica decât legatul cu lanțuri pentru respectarea unor principii. Democrația nu are nici o valoare daca subiecții ei nu știu nici ce înseamnă, nici cum sa o aplice. Exact cum zicea Churchill acum aproape 100 de ani..."îți trece dorul de democrație după ce discuți 5 minute cu un alegător!" Si aripa electronica a Kremlinului este in toate, deh, slăbirea statelor europene este visul de mărire al țarilor...

https://www.digifm.ro/stiri/video-viral-a-murit-tata-acum-doua-zile-de-covid-si-voi-protestati-97734
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 
The following users thanked this post: ntire2000, toma

Offline ntire2000

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1659 : 31.Mar.2021, 01:17:36 p.m. »
Da, am vazut si eu clipul respectiv si mi s-a parut mai reusit dpdv al impactului emotional decat toate spoturile alea de cacao comandate de guvern pe bani seriosi.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: Costique