Autor Subiect: Despre Coronavirus  (Citit de 151823 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline NicNic

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1660 : 31.Mar.2021, 01:18:56 p.m. »
Tot asa mi-a placut si o poanta care circula pe whatsapp:
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 
The following users thanked this post: hugbear, shpeedy, toma, saureign, Costique, Calin sb

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2501
  • Thanked: 1294 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1661 : 31.Mar.2021, 02:15:20 p.m. »
Când au vrut sa introducă obligatorie centura de siguranță in UK, nimeni nu vroia sa audă. După ceva ani de lupta degeaba in Parlament, au lansat o campanie complet diferita. Au arătat ce fac accidentele copiilor. Nimeni nu a rezistat.

Poate ca ar trebui sa facem la fel, ca sa mai atenuam spălarea pe creier așa de reușită.  90 de copii sunt in spital cu virusul care nu exista si risca sa "moara de bătrânețe sau bolile de care suferă" si "nemernicii" si "ticăloșii" de la ATI care nu te lasă sa mori ca un câine ii trec la COVID...

https://editiadedimineata.ro/romania-covid-19-90-de-copii-sunt-internati-in-spital-cinci-sunt-intubati/
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 
The following users thanked this post: ntire2000, toma, Calin sb

Offline ntire2000

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1662 : 31.Mar.2021, 03:40:15 p.m. »
Când au vrut sa introducă obligatorie centura de siguranță in UK, nimeni nu vroia sa audă. După ceva ani de lupta degeaba in Parlament, au lansat o campanie complet diferita. Au arătat ce fac accidentele copiilor. Nimeni nu a rezistat.

Pe de alta parte conteaza si "materialul clientului".
In speta educatia si valorile promovate în societate care au fortat un nivel decent de civilizatie.

Nu cred ca în UK exista o atât de crasa lipsa de educatie si meritocratie perpetuata de-a lungul a peste un sfert de secol.
Ca exemplu concret, nu cred ca pe acolo exista ceva gen muzical de nivelul manelelor de la noi din lipsa de doritori de subcultura.

Si vorbim totusi de o tara multiculturala, un ansamblu de obiceiuri si traditii uneori antagonice.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline gabi males

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1663 : 31.Mar.2021, 04:08:52 p.m. »
Tot asa mi-a placut si o poanta care circula pe whatsapp:
Din experienta pe care o am, as spune ca acestea sunt printre putinele proteste spontane,fara initianori din zona politicului. Ca sunt prost organizate, ca unele cereri sunt exagerate si substratul (si interesul) prelungirii si inaspririi masurilor nu sunt intelese...este alta poveste si as intra in off topic.
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019
 

Offline NicNic

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1664 : 31.Mar.2021, 05:07:37 p.m. »
Tot asa mi-a placut si o poanta care circula pe whatsapp:
Din experienta pe care o am, as spune ca acestea sunt printre putinele proteste spontane,fara initianori din zona politicului. Ca sunt prost organizate, ca unele cereri sunt exagerate si substratul (si interesul) prelungirii si inaspririi masurilor nu sunt intelese...este alta poveste si as intra in off topic.

Evident ca nu e totul ca in bancuri.

Si eu am nemultumirile mele fata de masurile luate,fiindca nu imi par prea coerente.
Dar de aici si pana la a ma manifesta impotriva vaccinarii sau impotriva oricaror masuri, in  mod absolut, e cale lunga.
Sau cum spui si tu, Gabi, e alta poveste.
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 
The following users thanked this post: gabi males

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2501
  • Thanked: 1294 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1665 : 31.Mar.2021, 07:36:51 p.m. »
Când au vrut sa introducă obligatorie centura de siguranță in UK, nimeni nu vroia sa audă. După ceva ani de lupta degeaba in Parlament, au lansat o campanie complet diferita. Au arătat ce fac accidentele copiilor. Nimeni nu a rezistat.

Pe de alta parte conteaza si "materialul clientului".
In speta educatia si valorile promovate în societate care au fortat un nivel decent de civilizatie.

Nu cred ca în UK exista o atât de crasa lipsa de educatie si meritocratie perpetuata de-a lungul a peste un sfert de secol.
Ca exemplu concret, nu cred ca pe acolo exista ceva gen muzical de nivelul manelelor de la noi din lipsa de doritori de subcultura.

Si vorbim totusi de o tara multiculturala, un ansamblu de obiceiuri si traditii uneori antagonice.

Așa de multiculturala ca englezii au fugit din Londra si au făcut BREXIT. Poate nu știți ca nici măcar albii nu mai sunt majoritari in Londra. Si au si manele si toate muzicile lumii. Este unul din cele mai cosmopolite orașe din lume si, atenție, cu toate zonele posibile de bogăție si sărăcie. Si Brexitul mai are o motivație, de care nu va spune nimeni: Londra este unul din cele mai mari centre financiare ale lumii in care o groaza de bani gri se albesc. Toți miliardarii lumii au proprietăți acolo. Zona e considerata si mai sigura ca SUA. O treime din produsul intern brut al UK este făcut din taxele pe tranzacții financiare si ghiciți ce, aia de la Bruxelles au vrut sa preia controlul. Știți ce au spus adversarii unirii din Moldova? Ca Iașiul își pierde importanta si dezvoltarea. Ei, tot ceea ce speria pe Creanga si cei ca el s-a întâmplat. Iașiul a devenit un oraș oarecare si dezvoltarea lui s-a dus pe apa sâmbetei. Eu știu ca propaganda spune ceva dar nu spune tot si sa avem pardon, minciuna prin omisiune tot minciuna este...

Tot asa mi-a placut si o poanta care circula pe whatsapp:
Din experienta pe care o am, as spune ca acestea sunt printre putinele proteste spontane,fara initianori din zona politicului. Ca sunt prost organizate, ca unele cereri sunt exagerate si substratul (si interesul) prelungirii si inaspririi masurilor nu sunt intelese...este alta poveste si as intra in off topic.

Nu știu de ce dar sunt aproape sigur ca politicul este băgat la greu, doar ca e extrema ascunsa, in poziție de păpușari...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline gabi males

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1666 : 31.Mar.2021, 08:44:04 p.m. »
Cei ce vor avea de câștigat de pe urma acestor proteste, da...vor fi tot politicienii... din nefericire. Dar...eu mă refeream la cei mulți care au ales să-și exprime nemulțumirile. De data asta nu au fost împinși de nimeni la proteste. Repet, este o poveste mult mai înfricoșătoare în spatele lipsei de reacție a guvernanților. Îmi doresc să mă înșel în ceea ce cred că urmăresc.
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019
 

Offline ntire2000

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1667 : 31.Mar.2021, 09:01:50 p.m. »
Din experienta pe care o am, as spune ca acestea sunt printre putinele proteste spontane,fara initianori din zona politicului. Ca sunt prost organizate, ca unele cereri sunt exagerate si substratul (si interesul) prelungirii si inaspririi masurilor nu sunt intelese...este alta poveste si as intra in off topic.
Se vede clar ca-s spontane deoarece limitatii aia din strada au mare nevoie de niste lideri.
Sa te duci la Bacau si sa huidui medicii de la urgenta si sa le strigi asasinii, în timp ce conducerea judetului are sediul la prefectura mi se pare o dovada de imbecilitate maxima.
Iar initiatorii s-ar putea sa fie totusi în zona politicului, doar ca aia sunt niste politicieni aparuti peste noapte.
Si la fel de limitati ca si adeptii lor.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline ntire2000

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1668 : 07.Apr.2021, 12:41:08 p.m. »



O ia din nou la vale.... 7 milioane într-o decada.

  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline ntire2000

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1669 : 08.Apr.2021, 12:01:35 a.m. »
O statistica care ar trebui sa dea fiori.

Adica 12,3% din persoanele externate cu covid mor in termen de 140 de zile de la externare... deci în final procentul deceselor ajunge pe la 15%....

Iar bolnavii de COVID au un risc crescut cu 44% de boli neurologice şi psihiatrice
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: Costique