Autor Subiect: New Suzuki Vitara vs. Ford Ecosport  (Citit de 7391 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Zholm

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
New Suzuki Vitara vs. Ford Ecosport
« : 26.Sep.2015, 07:18:18 p.m. »
A aparut dracia asta. La motorul de 1.5 Ti-VCT 110CP consumul mixt oficial ar fi de 6.3%. Mi se pare cam mare. Portbagaj mai mic si bineinteles dotari sub Vitara.
http://www.ford.ro/Autoturisme/Noul-EcoSport
 

Offline Toms

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Alba Iulia
Re: New Suzuki Vitara vs. Ford Ecosport
« Răspuns #1 : 14.Oct.2015, 07:21:33 a.m. »
Din cate stiu eu nu are varianta 4x4.
  • Skoda Octavia Scout
 

Offline fireburn

Re: New Suzuki Vitara vs. Ford Ecosport
« Răspuns #2 : 14.Oct.2015, 09:10:43 a.m. »
E o Fiesta mai inalta ?
_______________________
Fac ce vreau, dar stiu ce fac ?
 

Offline shpeedy

Re: New Suzuki Vitara vs. Ford Ecosport
« Răspuns #3 : 14.Oct.2015, 10:03:26 a.m. »
Din cate stiu eu nu are varianta 4x4.

Pentru piata UE, nu, nu are 4x4.
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline JMu

Re: New Suzuki Vitara vs. Ford Ecosport
« Răspuns #4 : 07.Mar.2018, 11:38:07 a.m. »
Au apărut și prețurile pentru noul EcoSport, făcut la Craiova.
http://www.ford.ro/cs/BlobServer?blobtable=MungoBlobs&blobcol=urldata&blobheadervalue1=attachment%3Bfilename%3D%22Noul_Ford_Ecosport_pricelist.pdf%22&blobheadervalue2=abinary%3Bcharset%3DUTF-8&blobheadername1=Content-Disposition&blobheadername2=MDT-Type&blobheader=application%2Fpdf&blobwhere=1214653399332&blobkey=id

Fără 4x4 pe benzină, iar singura echipare la care se poate vorbi de comparație cu S-Cross/Vitara e Titanium - 18900 pentru 1.0 125cp manual, pănă la 22100 pentru diesel AWD 125cp. Dacă punem ca opționale măcar farurile Xenon (749e) și garanția de 5 ani (290e) iese lejer cu 4000e mai scump (cel puțin față de S-Cross). Pe deasupra mai trebuie să iți și placă cum arată la exterior.
  • S-Cross 1.4 Boosterjet MT Allgrip 2017 / Clio 1.2 TCe MT 2017
 

Offline Myhay

Re: New Suzuki Vitara vs. Ford Ecosport
« Răspuns #5 : 07.Mar.2018, 01:20:07 p.m. »
De aratat , arata bine nu putem spune ca nu sa fim seriosi. Dar doar atat.....motorizare de tot r....ul , culmea si premiata de 70 de ori in lume....oare dupa ce criterii? Si in rest ca de obicei , balanta raportului dotari / pret este ca si in cazul majoritatii producatorilor ( cel putin din EU) grav debalansata. Pe romaneste , primesti putin pe bani multi si prost facut in unele cazuri. Deja la pretul pentru o astfel de masina dam in alta clasa auto. La banii aia imi iau altceva mult mai ok. Cum este cu pichineata de Polo sau Golf , astea ajung si la 22.000 euro. Pai in 22.000 euro deja intram in alta categorie superioara deci debalansare totala.

Si app de Fiesta , am la munca un coleg care si-a luat o Fiesta noua cu motor 1.0 Ecoboost in primavara. Dotari mult sub Baleno la acelasi pret de achizitie. Are 8000 km cu ea si intamplator intr-o dimineata cand am ajuns la munca s-a nimerit si el. Vreau sa va zic ca motorul ala se auzea execrabil , parca era diesel comparativ cu a mea. Si tinem cont ca motorul era cald deci venise de pe drum cu ea.
  • Suzuki Baleno 1.2 DUALJET GLX / Granite Grey Mettalic + Vitara Hybryd ALLGRIP 1.4Boosterjet Spirit 6MT / Galactic Grey Metallic
 

Offline JMu

Re: New Suzuki Vitara vs. Ford Ecosport
« Răspuns #6 : 07.Mar.2018, 01:27:31 p.m. »
De aratat , arata bine nu putem spune ca nu sa fim seriosi
O fi "beauty in the eye of the beholder" (sau "beerholder", după caz) da' nici chiar așa, să nu putem spune...  :D
Da, mie mi se pare hidoasă. La exterior. Interiorul pare ok. Dar exteriorul e disproporționat rău - vedeți unul pe stradă mai întâi. Iar hayonul ăla.. parcă deschid porumbarul... (deschidere orizontală, balamale pe partea stângă).
  • S-Cross 1.4 Boosterjet MT Allgrip 2017 / Clio 1.2 TCe MT 2017
 
The following users thanked this post: kordosoft

Offline Myhay

Re: New Suzuki Vitara vs. Ford Ecosport
« Răspuns #7 : 07.Mar.2018, 04:03:41 p.m. »
Pai asa este si la Jimny deschiderea portbagajului daca nu ma insel...si la alte marci de masini , parca si Toyota modele mai vechi. Oricum , gusturile nu se discuta.
  • Suzuki Baleno 1.2 DUALJET GLX / Granite Grey Mettalic + Vitara Hybryd ALLGRIP 1.4Boosterjet Spirit 6MT / Galactic Grey Metallic
 

Offline Lerua07

Re: New Suzuki Vitara vs. Ford Ecosport
« Răspuns #8 : 07.Mar.2018, 05:04:41 p.m. »
Nu as lua o masina de peste 1 t (si crossower pe deasupra) cu un motoras pe benzina de 1,0 nici in ruptul capului.... B-)
  • Vitara 2015, spirit 1.6 benzina, allgrip, TM, alba,
Multumeste-te cu putin, pentru ca putinul nu-ti va lipsi niciodata !
 
The following users thanked this post: kordosoft

Offline bgd

Re: New Suzuki Vitara vs. Ford Ecosport
« Răspuns #9 : 14.Mar.2018, 11:24:05 a.m. »
Eu am avut Ecosport pe lista cand m-am hotarat sa iau masina noua, dar cand am ajuns la dealer sa fac un test drive, am ramas socat de cat de bine arata in poze si cat de urata e cand o vezi in realitate. Vorba sotiei, parca se termina prea repede. Spatele are un design foarte ciudat si pare prea inalta pentru dimensiunile ei, sunt tare curios cum sta la viteze mari.
  • Suzuki Vitara Passion 1.6 Benzina AllGrip (2018)