Autor Subiect: TARA UNDE SUNT NEVOIT SA TRAIESC.....si unde probabil va creste si copilul meu!  (Citit de 647365 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline FritzVonSpritz

"Orice cioara-si vede puiul frumos."

Ar trebui sa fim putin mai atenti la noi insine, apoi sa ne facem propaganda.
Propaganda care poate fi foarte utila (adica marketing).

Si eu imi iubesc tara/neamul, dar tare as vrea sa fim putin mai altfel, mai "inaintati spre noi culmi de progres"  ...

...................si civilizatie....... ;)
  • Suzuki Ignis GL 2018, Ex-Nissan Micra Hatchback 2005
Daca ai o masina, te bucuri de 2 ori: cand o cumperi si cand o vinzi....
 

Offline f.cristi

sunt de acord ca suntem un popor de hoti si daca nu iese un ban din acel lucru atunci il abandonam. Cam asta e regula jocului pe care o respecta cu sfintenie cam toti cei ce sunt in pozitii publice.
Doar ?

Offline ntire2000

  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline f.cristi

Astfel de lucruri se petrec si la nivel macro si la nivel micro (intre vecini, colegi la locul de munca, rude s.a.m.d.). Normal ca istoria sau media le consemneaza doar pe cele la nivel macro; asta nu inseamna ca talpa tarii e pura.

Offline ariciul

sunt de acord ca suntem un popor de hoti si daca nu iese un ban din acel lucru atunci il abandonam. Cam asta e regula jocului pe care o respecta cu sfintenie cam toti cei ce sunt in pozitii publice.
Doar ?

Aaaaa, da, am uitat, marea majoritate a functiilor publice din 90 incoace a fost si este detinuta de psd => ca astia sunt si cei mai mari hoti!
Stiuuu ce o sa zici, ca ala cu casele si altii ca el etc. Doar ca uiti un lucru: in batalia asta a hotilor (ca asta a fost din 90 incoace) psd-ul a castigat mereu. Asa ca nu incerca sa-i speli in fata mea sau a altora pentru ca nu are nici un rost.  Si sa nu uit: n-a mai fost nici un guvern ca sa stabileasca pretul pt km de autostrada A8 de patru ori mai mare decat pretul mediu (pentru sectorul Iasi - Tg Neamt  care nu are si relief muntos) si sa nu accepte bani europeni. Cine o fi tampit sa dea bani sa construiasca la pretul asta?
  • Suzuki Vitara 1.6 Passion allgrip
 
The following users thanked this post: ntire2000, toma, Soimu

Offline NicNic

[...] Cine o fi tampit sa dea bani sa construiasca la pretul asta?

Noi, cei care traim in tara asta ...?!

Evident, daca ii vom reconfirma in functii, prin vot, pe cei care au stabilit pretul.
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline f.cristi

Aaaaa, da, am uitat, marea majoritate a functiilor publice din 90 incoace a fost si este detinuta de psd => ca astia sunt si cei mai mari hoti!
Stiuuu ce o sa zici, ca ala cu casele si altii ca el etc. Doar ca uiti un lucru: in batalia asta a hotilor (ca asta a fost din 90 incoace) psd-ul a castigat mereu. Asa ca nu incerca sa-i speli in fata mea sau a altora pentru ca nu are nici un rost.  Si sa nu uit: n-a mai fost nici un guvern ca sa stabileasca pretul pt km de autostrada A8 de patru ori mai mare decat pretul mediu (pentru sectorul Iasi - Tg Neamt  care nu are si relief muntos) si sa nu accepte bani europeni. Cine o fi tampit sa dea bani sa construiasca la pretul asta?
Daca citeai postarea precedenta (putin)(probabil) n-o mai dadeai cu Betmen-Betmen.

Offline ariciul

[...] Cine o fi tampit sa dea bani sa construiasca la pretul asta?

Noi, cei care traim in tara asta ...?!

Evident, daca ii vom reconfirma in functii, prin vot, pe cei care au stabilit pretul.

Pentru parteneriat public - privat cum vor ei sa faca ma indoiesc ca vor gasi investitori (cinstiti) la pretul asta. Doar daca nu cumva au de spalat niste bani (cel mai probabil)
  • Suzuki Vitara 1.6 Passion allgrip
 

Offline enicky

...
Si eu imi iubesc tara/neamul, dar tare as vrea sa fim putin mai altfel,   ...
   In esenta romanii asa au fost(si sper ca vor ramane asa!)
Nu capitala este eticheta, daca mergem la o suta doua de km vom gasi alti oameni, mai linistiti, mai calmi, mai buni(vezi Ardeal, Moldova, etc.)
   Si pana la urma ritmul alert cred ca ne este impus...
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ntire2000

tara frumoasa, pacat ca-i locuita.
ce exemplu mai pot avea copiii aia care au muncit degeaba?
ca la majorat e mai bine sa-si caute fericirea în alta parte unde munca e respectata?
si ne plângem ca tânara generatie e superficiala si nu-i pasa.
pai ar trebui sa le mai pese?!?

https://www.hotnews.ro/stiri-esential-23081737-fotogalerie-sute-copacei-dintr-padure-plantata-anul-trecut-copii-popesti-leordeni-fost-distrusi-buldozerul-sau-taiati-foarfeca.htm?pbox
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: toma