Autor Subiect: Suzuki SX4 S-Cross Hybrid  (Citit de 59117 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline caraciu

Re: Suzuki SX4 S-Cross Hybrid
« Răspuns #200 : 21.Mai.2022, 04:17:46 p.m. »
Buna ziua,
In legatura cu consumul (pierderea) de ulei considerat normal in cartea tehnica a masinii, la fel scrie si la alte marci de masina. Adica 1 L la 1000 km. Am citit si eu cu uimire la Toyota Avensis. Oricum nu am completat niciodata in 13 ani, masina nu consuma ulei. Nu e un consum prognozat, nu stiu de ce se specifica asa ceva, poate o acoperire.
  • SCross Passion 2022 MT
 

Offline enicky

Re: Suzuki SX4 S-Cross Hybrid
« Răspuns #201 : 22.Mai.2022, 07:43:04 p.m. »
..... consumul (pierderea) de ulei considerat normal in cartea tehnica a masinii, la fel scrie si la alte marci de masina.
  Asa ar fi expresia corecta intru-cat eu nu am gasit asemenea afirmatie in Manualul Utilizatorului si daca eu n-as fi observat, cineva m-ar fi corectat.
Stiu ca necesita timp citirea(macar partiala) a manualului, dar se pare ca unii colegi pasionati de breaking news chiar si fake, mai arunca cate o gogoasa !
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Aliosa

Re: Suzuki SX4 S-Cross Hybrid
« Răspuns #202 : 23.Mai.2022, 05:53:40 p.m. »
Uite și "dovada" că nu e fake news.
E și simplu de găsit în "Manualul utilizatorului", cauți la "Exploatarea vehiculului dumneavoastră - consumul de ulei de motor".
Chiar dacă unul din stâlpii forumului castă crede că dacă n-a găsit și văzut el înseamnă că nu există.
  • SX 4 S Cross
 
The following users thanked this post: ntire2000, gabineg, PAR

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14350
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Suzuki SX4 S-Cross Hybrid
« Răspuns #203 : 23.Mai.2022, 06:01:33 p.m. »
"Chapeau bas" 🎩 colegului @Aliosa si scuze ca nu te-am crezut!  :pardon: Sper că la M16A sa nu scrie enormitatea asta.
Maine stau 20 minute în parcare și îmi recitesc manualul.

Nu îmi închipuiam ca Suzuki poate sa confirme în scris o asemenea porcărie la motoarele sale. :-q
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: Aliosa

Offline Aliosa

Re: Suzuki SX4 S-Cross Hybrid
« Răspuns #204 : 23.Mai.2022, 06:06:20 p.m. »
Gabineg, nu tu ești cel care m-a acuzat că răspândesc știri false, așa că nu e cazul să-ți ceri scuze.
Apreciez eleganța ta, oricum.
  • SX 4 S Cross
 
The following users thanked this post: gabineg

Offline VictorN

Re: Suzuki SX4 S-Cross Hybrid
« Răspuns #205 : 23.Mai.2022, 06:14:59 p.m. »
1L la 1000km pare excesiv, pare o cantitate aleasa de așa natură încât să le acopere toate procesele legale.

A mea are 3,7 litri și nu verific uleiul la fiecare plin, nici la fiecare 1000km. Deci e vina mea daca se întâmplă ceva cu motorul din lipsa uleiului, pentru că ei mi-au spus ca poate pierde 1 litru la 1000km. Convenabil, nu?

Sent from my KB2003 using Tapatalk

 
The following users thanked this post: enicky

Offline NicNic

Re: Suzuki SX4 S-Cross Hybrid
« Răspuns #206 : 24.Mai.2022, 09:31:36 a.m. »
1L la 1000km pare excesiv, pare o cantitate aleasa de așa natură încât să le acopere toate procesele legale.

A mea are 3,7 litri și nu verific uleiul la fiecare plin, nici la fiecare 1000km. Deci e vina mea daca se întâmplă ceva cu motorul din lipsa uleiului, pentru că ei mi-au spus ca poate pierde 1 litru la 1000km. Convenabil, nu?

Sent from my KB2003 using Tapatalk

Situatia nu e chiar asa parsiva.
Pentru ca masinile mai au cate un martor prin bord ce se aprinde la scaderea nivelului uleiului (sau presiune scazut, cand nu e ulei suficient).
Daca se aprinde acel martor si se merge cu masina in contibuare, atunci chiar nu stiu cum mai poti spune ca nu ar fi vina soferului.

Ne lamentam cu o problema ce are sanse foarte mici sa se intample (sa iti consume masina deodata asa de mult ulei, fara sa aibe alte probleme tehnice).
Cand pot fi alte probleme mai grave si mult mai usor de produs.
Eu as milita mai degraba pentru asigurarea si garantarea fiabilitatii pieselor de la directie, suspensie sau sistem de franare.
Pentru ca la aceste parti se da vina cel mai intens pe uzura din exploatare, adica ceva ce se stie ca se va intampla. Practic iti elimina garantia cam din start ...
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline T.George

Re: Suzuki SX4 S-Cross Hybrid
« Răspuns #207 : 24.Mai.2022, 09:40:42 a.m. »
Si la Vitara e aceeasi mentiune. :)
Baietii doar si-au acoperit cadrul legal, in caz de. Pana acum, n-a papat nimic.

  • Suzuki Vitara S 2015 - 6AT - 1.4T - Allgrip
 
The following users thanked this post: enicky, PAR

Offline caraciu

Re: Suzuki SX4 S-Cross Hybrid
« Răspuns #208 : 24.Mai.2022, 07:48:02 p.m. »
Gabineg, nu tu ești cel care m-a acuzat că răspândesc știri false, așa că nu e cazul să-ți ceri scuze.
Apreciez eleganța ta, oricum.
Salut Aliosa,
Scuze de intrebari personale dar nu am gasit metoda de mesaj personal.
Ai cumparat masina anul acesta in ianuarie-februarie din Valcea? I-am sunat si eu la inceputul anului, aveau pe stoc, mi-au trimis si o poza la cererea mea cu una gri din magazin. Gri e si a mea, cu ceva noroc vineri o iau.
Multumesc.
  • SCross Passion 2022 MT
 

Offline Aliosa

Re: Suzuki SX4 S-Cross Hybrid
« Răspuns #209 : 24.Mai.2022, 07:58:47 p.m. »
Salut!
Mașina e luată de la Marshal la sfârșitul lui octombrie 2021. Am avut norocul și am cumpărat ultimul exemplar All Grip care a mai ajuns la dealer, din generația anterioară. Culoarea e Blue Sphere(cred?). O culoare foarte frumoasă, îmi place și mie și îi place și prafului.
Să te bucuri la maxim de mașină!
Ți-am scris și mesaj.
  • SX 4 S Cross