Autor Subiect: Totul despre rotile de iarna: pachete complete (jante otel + anvelope), modele de anvelope...  (Citit de 237460 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline rexkrokiDAU

Senzorii sunt în continuarea ventilului, fac corp comun cu acesta.

Offline smadalin

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 290
  • Thanked: 49 times
  • http://www.suzuki-club.ro/forum/jurnal-de-bord/jur
up
Pana la urma, care sunt specificatiile unei jante?
  • Suzuki Vitara Luxus 1.6 benzina
 

Offline rexkrokiDAU

Care din informatiile gasite, la o sumara cautare pe forum, crezi ca nu corespunde?

Offline shpeedy

Pana la urma, care sunt specificatiile unei jante?

up

Se doresc cumva si alte specificatii in afara celor oferite mai jos de colegul aleksanders ?!

preturile la o prima cautare sunt asa:

anvelopa - aprox. 480 bucata x4 =1920
Senzor Presiune S0C105 TPMS Senzor VDO OE Valva Metal - SUZUKI   344 bucata x4= 1376
Jante TABLA R16 - KFZ 8183 R16 6 5X114,3 ET50  280 bucata x4= 1120

total = 4416 plus capacele la ce pret or fi ele
Cocluzia este ca merita daca ai acuma banii de iarna  :)
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline smadalin

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 290
  • Thanked: 49 times
  • http://www.suzuki-club.ro/forum/jurnal-de-bord/jur
Nu, e ok, nu am vazut specificatiile alea. Mersi.
  • Suzuki Vitara Luxus 1.6 benzina
 

Offline SPIRIDUSHU

Salut,

M-am lovit si eu de aceasta intrebare, raspuns oficial Suzuki:

e de preferat ca atunci cand schimbi avelopele cu unele de iarna, sa cumperi si senzori noi. Se intampla ca dupa mutare (mana grea la scoatere/mana grea la montaj) sa nu mai functioneze chiar bine. Iar eroarea in bord prelungita, poate duce la afisarea de valori incorecte pe viitor chiar daca sunt montati senzorii ok si merg.

Oferta primita pentru Suzi, la sediul din Otopeni:

senzori (310 ron / buc), jante tabla 16 Suzuki (400 si ceva / bucata), anvelope iarna Pirelli Sotto Zero 3 - (aprox 700/bucata), set aparatori noroi flexibile spate (se tot urca apa pe luneta) - 300 ron. Montaj : 80 ron. 
  • New Vitara 1.6 ddis, Luxus
 

Offline sxtelu

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1590
  • Thanked: 41 times
  • Gen: Bărbat
    • În vecinătatea casei memoriale Nicolae Iorga
E îmbucurător faptul că preţul unui senzor de presiune este inferior preţului unei jante, fiind la nivelul preţului unui smartphone de tăvăleală: Allview, Utok, etc.
"Este mai uşor să înşeli oamenii decât să-i convingi că au fost înşelaţi."

Mark Twain
 

Offline shpeedy

Am rezolvat azi cu CrossClimate-le
572/bucata net
590/bucata incluzand montaj + sac de plastic pentru cauciucul "vechi" + ciubuc operator.

Pentru potentialii amatori de CrossClimate, studiati caracteristicile si review-urile. Daca urmeaza sa folositi masina frecvent in conditii de iarna adevarata, pe drumuri acoperite cu zapada/gheata si/sau pronuntat virajate si inclinate, poate mai bine optati pentru anvelope de iarna dedicate. Eu estimez ca ma voi deplasa doar in Bucuresti si imprejurimi, iar experienta iernilor anterioare cu all seazon pe masina imi spune ca Michelin-urile achizitionate vor fi mai mult decat suficiente.
Ceva impresii noi referitor la anvelope?

Ar fi trebuit sa te intreb la montare: ti-au lasat cumva impresia ca ar fi mai usoare decat cele stock cu care a venit masina?

Thx!
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline AT

Citat din: yeti din 27.Iul.2015, 08:31:13 p.m.

   " Am rezolvat azi cu CrossClimate-le
     572/bucata net
     590/bucata incluzand montaj + sac de plastic pentru cauciucul "vechi" + ciubuc operator "

   
Felicitari pentru achizitie, sper ca aceste anvelope sa ofere intradevar performantele pe care le-am vazut in reclama Michelin.
Ne poti comunica primele impresii referitoare la stabilitate, aderenta (in special pe carosabil umed)  si care este nivelul de zgomot perceput?
Aceasta anvelopa multisezon Cross Climate observ ca este promovata ca avand si un nivel foarte redus de zgomot la rulare.
  • Suzi Quatro (spirit 1.6 vvt 4x4 2015) - Probably the first owner of New Vitara in Romania -
 

Offline yeti

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1520
  • Thanked: 551 times
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti, Sector 3
1 - (foarte) Silentioase
2 - Pana acum am vreo 800km, pe asfalt uscat, la viteze "normale", mai mult in oras si mai putin la sosea (centura Bucuresti). De aceea, inca nu pot face aprecieri deosebite. Atat doar, in drumul meu zilnic, am o curba in care imi place "sa ma dau" mai repede. E inselatoare, in arc de spirala (se strange pe masura ce avansezi) - parapetul de protectie are multa vopsea de masina adunata pe el :). La atat cat fortez eu acolo n-am reusit sa fac sa scartaie cauciucurile si nici ESP-ul nu a simtit vreodata nevoia sa intervina .
3 - Nu am idee de greutate; cred totusi ca sunt mai aproape de greutatea unor anvelope de vara, decat de unele de iarana.
  • Opel Mokka Cosmo 1.4 benzina turbo 140CP 6MT 4x4 Red Velvet BFGoodrich G-grip allseason2 (fost Suzuki Vitara Cool 1.6 benzina 120CP 2WD 5MT Superior White Michelin CrossClimate)
Vitara 
Mokka