Autor Subiect: Excursie Paris  (Citit de 8903 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline rexkrokiDAU

Re: Excursie Paris
« Răspuns #50 : 16.Iul.2012, 09:10:55 p.m. »
Scurt jurnal de calatorie  :)

Vineri seara am avut programata o "escalada" nocturna in Turnul Eiffel, ca ramasese restant de data trecuta si sotia vroia neaparat sa vada Parisul noaptea de la inaltime. Zis si facut, chiar daca vremea nu prea a tinut cu noi, adica a plouat mai tot timpul celor vreo 2,5 h cat am asteptat sa urcam, cat am stat sus si celor vreo 1,5 h cat am asteptat sa coboram. Ca se stricase un lift si mergea doar unul.  #:-S





A doua zi, pe 14 Iulie, nu se facea sa-mi trezesc consoarta cu noaptea 'n cap chiar de ziua ei si sa prindem locuri in fata la parada militara prilejuita de ziua alteia, una numita Franta, nationala de data asta nu de nastere.  :)   Asa ca am ajuns mai tarziu la locul faptei si nu prea am prins mare lucru din parada, mai mult din culise, ale publicului.






Nu am stat pana la sfarsitul paradei, ca pierdeam timpul aiurea si nu vedeam mai nimica, asa ca am plecat spre Centre Georges Pompidou si Muzeul Brancusi.








Seara am fost la spectacolul de la Moulin Rouge, Feerie
De aici nu am poze, era interzis filmatul sau fotografiatul in timpul spectacolului, dar pot sa spun ca, in ciuda asteptarilor, mi-a placut foarte mult. Nu ma refer la dansatoare, la capitolul asta se subintelege ca ma asteptam sa fie fain  :D dar si la spectacolul in sine, la decoruri, la costume, la atmosfera etc. Chiar recomand daca aveti ocazia. Nu e chiar ieftin dar o data la o ocazie speciala chiar merita vazut.


Dupa spectacol, care a durat aproape doua ore, am urcat pe terasa hotelului de unde am mai prins cateva din artificiile dedicate zilei de 14 iulie.  :)






Cam atat, duminica ne-am intors de unde am plecat, adica in Berna.  :)