Autor Subiect: DEALERI & SERVICE SUZUKI  (Citit de 98201 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14365
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: DEALERI & SERVICE SUZUKI
« Răspuns #220 : 17.Nov.2018, 07:07:21 p.m. »
Eu as zice sa folosesti in continuare masina si sa incerci sa gasesti pe cineva priceput atat teoretic cat si practic cu care sa depistezi cauza si apoi sa realizezi si remedierea (poate o corespondenta directa cu injinerii de la suzuki din japonia); nu spera sa o rezolvi cu reprezentantle de la noi, ca nu mai au oameni, care au fost buni deja lucreaza prin UK, DE, FR, BE, etc...in RO au ramas doar ucenici in formare care abia asteapta si ei sa invete strangerea suruburilor ca sa o taie in afara la 1400 euroi/luna minim!

Eu as zice sa nu generalizezi.  Este pentru a doua oară când folosesti termenul injiner si susții că toți "pricepuții" in inginerie au emigrat si au ramas pe aici numai "ne". Poate esti de acord ca au parasit tara de la muncitori agricoli pana la membri ai parlamentului.  Cred ca numai poeții n-au emigrat si continua sa scrie pe aici.
Poate ne zici pe ce te bazezi, vorba lui Moromete.

În legătură cu meseriașii din reprezentante, eu nu pot da referinte decat de la Autonet: directorul de service, inginerii din receptia mecanica, precum și majoritatea mecanicilor sunt aceeasi de acum 9 ani, cand am luat prima dată contact cu ei. Am impresia că fiecare dintre ei castiga foarte bine.

În legătură cu posibile soluții date de inginerii din Japonia, pana in prezent nimeni de pe acest forum nu a raportat vreun răspuns primit la solicitările întreprinse.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline bisti

Re: DEALERI & SERVICE SUZUKI
« Răspuns #221 : 11.Dec.2018, 11:53:49 a.m. »
La mine un lucru inca neelucidat dece a fost trecut pe factura resetare calculator, pt reinitializare senzor temperatura extrerioara deoarece indica valori eroanate. Masina fiind inca in garantie??(deoarece Hinode este in insolvebta??)
Asta e stil de ciupit bani de la client. Resetare calculator, 30 minute. Adica exact cat a stat masina in service cu borna scoasa. Deh, a muncit cineva la ea sa desfaca doua suruburi.
« Ultima Modificare: 11.Dec.2018, 08:08:51 p.m. de yeti »
 

Offline ...

Re: DEALERI & SERVICE SUZUKI
« Răspuns #222 : 11.Dec.2018, 01:07:55 p.m. »
O fi muncit, nu zic, dar daca e in garantie reperul, automat si manopera pentru remediere ar trebui suportata de service.
 

Offline BrSx4

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1552
  • Thanked: 234 times
  • Gen: Bărbat
  • Munca nu a omorat niciodata pe nimeni
    • Braila
Re: DEALERI & SERVICE SUZUKI
« Răspuns #223 : 11.Dec.2018, 01:13:10 p.m. »
Aceasta este teorie, dar practic iti umfla factura, bine nu se compara cu factura de la DAB Bucuresti
  • SX4 1.5 glx, New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
SX4 1.5 glx gri metal
New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
Diferența dintre inteligență și prostie este că inteligența are limite
 

Offline macold

Re: DEALERI & SERVICE SUZUKI
« Răspuns #224 : 11.Dec.2018, 01:59:11 p.m. »
Asta e capcana: dealerii castiga din servisare / piese. Si daca nu deschizi bine ochii cerand si explicatii, te trezesti cu cine stie ce sume.
Eu am fugit cat am putut de reprezentantele de la noi, dar daca vrei sa ai garantie taci si scoti bani...
Imi aduc aminte si acum, in urma cu mai mult de 15 ani, cand Dacia te obliga sa pui la revizii DACIA OIL, refuzand sa accepte ELF sau alte marci. N-aveai ce face...
  • Suzuki ignis GL+ ALLGRIP 2018
Bicolor: portocaliu-negru (prezent-viitor...)
 

Offline ...

Re: DEALERI & SERVICE SUZUKI
« Răspuns #225 : 11.Dec.2018, 02:08:14 p.m. »
La ASV Auto Brasov, cu ceva timp in urma, te obligau sa speli masina la spalatoria lor, facturand, desigur, operatiunea. Eu am fost cu masina spalata fix inainte de intrare in service, la o spalatorie de langa ei, dar pana nu am sunat la Dacia Asistenta Vocea Clientului (mersi, @wolfin) pe loc, au insistat sa o spal, desi inca avea apa pe ea (plus spalat la interior). Nu deschizi ochii, deschizi punga. Valabil oriunde.
« Ultima Modificare: 11.Dec.2018, 02:18:58 p.m. de cad »
 

Offline wolfin

Re: DEALERI & SERVICE SUZUKI
« Răspuns #226 : 11.Dec.2018, 02:15:38 p.m. »
 cad poate la vocea clientului ca la asistenta vine cu platforma  :D

ca suntem la balacarit DAB...pe mine m au taxat 150 lei pentru ca m am dus cu o problema pe garantie..huruia roata fata.

cum nu mai facea ..am platit verificarea de rampa.


nu le mai calc pragul. prefer sa ma duc in militari la radacini..nu ca ar fi mai breji...dar macar cu insistente au rezolvat problemele....si niciodata nu m au taxat cand le am adus masina pt verificari.
  • vitara 2016 1.6 4wd pasion + pegas 3120 din 80 si ceva reconditionat. Urmeaza si un 2020
Vitara pasion 1.6 allgrip benzina
 

Offline Soimu

Re: DEALERI & SERVICE SUZUKI
« Răspuns #227 : 11.Dec.2018, 02:38:28 p.m. »
Asta e capcana: dealerii castiga din servisare / piese. Si daca nu deschizi bine ochii cerand si explicatii, te trezesti cu cine stie ce sume.
Eu am fugit cat am putut de reprezentantele de la noi, dar daca vrei sa ai garantie taci si scoti bani...
Imi aduc aminte si acum, in urma cu mai mult de 15 ani, cand Dacia te obliga sa pui la revizii DACIA OIL, refuzand sa accepte ELF sau alte marci. N-aveai ce face...

Se profita de necunoasterea si comoditatea clientilor. Nu este adevarat ca daca nu faci lucrarile de intretinere la reprezentanta pierzi garantia! E directiva UE, singura conditie este ca servicele respectiv sa fie autorizat RAR.
"Taci si scoti banii' ca esti comod, sau daca diferenta nu e f. mare, iti zici ca sa nu te complici...dar la scorurile de la DAB e clar ca sunt de evitat...
  • 2018 SWIFT 1.2 PASSION 90 CP 2WD si 2018 IGNIS 1.2 GLX AllGrip
 

Offline kellogs

Re: DEALERI & SERVICE SUZUKI
« Răspuns #228 : 11.Dec.2018, 04:51:58 p.m. »
S'a mai zis asta pe forum la un momenta dat. Un link cu legislatia asta UE, in forma ei adoptata de Parlamentul nostru se gaseste ?
Ar fi chiar frumos, atelierul de la sosea unde am facut ultima revizie chiar este autorizat RAR :D
simulatoare TPMS, pentru Suzuki si nu numai - https://spooftpms.com
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14365
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: DEALERI & SERVICE SUZUKI
« Răspuns #229 : 10.Mar.2019, 11:06:32 a.m. »
Oare stie cineva (apare pe vreo statistica) numarul de Suzuki-uri vandut anul trecut in Romania? Sau macar unde se plaseaza intr-un clasament?

Da, am gasit eu statistica aici

Suzuki ocupa locul 9 in Romania cu 4180 unitati vandute in 2018.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: kellogs