Autor Subiect: Despre Coronavirus  (Citit de 155661 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline hugbear

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #400 : 21.Mar.2020, 10:04:53 p.m. »
   Pe de alta parte, ne spune la tv. un doctor ca mastile textile, confectionate in casa nu sunt bune/eficiente !
Pai sa ne vanda ei(statul, farmaciile) masti chirurgicale !!! De unde sa cumparam?
În mod absolut evident, niciun dispozitiv improvizat nu poate atinge prformanța unuia proiectat/testat/dezvoltat pentru scopul respectiv. Cu toate astea, afirmații din acestea, generalizatoare fac mai mult rău decât bine (deși cred că înțeleg oarecum motivarea lor).
În primul rând, există mai multe tipuri de dispozitive de protecție, dintre care măștile chirurgicale (cele uzuale, luate din farmacii) fiind cel mai puțin eficiente. Ele sunt proiectate cu singurul scop de a preveni contaminarea câmpului operator cu FLUIDE provenite de la lucrător. Eficacitatea lor împotriva virusurilor e limitată. Nici măcar respiratoarele destinate explicit pentru bacterii/viruși nu le opresc 100%. Cum ziceam, măștile improvizate sunt mai slabe decât cele mai slabe produse comerciale (măștile chirurgicale), dar în lipsa acestora, sunt mai bune decât nimic!

https://multimedia.3m.com/mws/media/1791526O/respiratory-protection-faq-general-public-tb.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2440799/
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Online ntire2000

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #401 : 21.Mar.2020, 10:17:05 p.m. »
@ntire2000  nu i-ai batut usa in cuie vecinului aterizat din Italia ??

Nu, i-am pus curent în clanta!  :baston:
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline shpeedy

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #402 : 21.Mar.2020, 10:24:47 p.m. »
Cum ziceam, măștile improvizate sunt mai slabe decât cele mai slabe produse comerciale (măștile chirurgicale), dar în lipsa acestora, sunt mai bune decât nimic!

Nu chiar...

Folosirea măștilor improvizate a fost evaluată, în urmă cu câțiva ani, într-un studiu robust făcut de Raina MacIntyre și colegii într-un spital din Hanoi, Vietnam, pe un lot de peste 1600 de angajați,  într-un centru terțiar de sănătate. Nevoia acestui studiu a venit pe fondul escaladării folosirii acestor obiecte în populație în cursul unor epidemii locale de boli infecto-contagioase cu diverse virusuri.

Studiul a comparat trei grupuri, randomizat:
- Unii au purtat măști de bumbac, improvizate
- Unii au purtat măști chirurgicale de unică folosință
- Unii n-au purtat deloc mască.

Rezultatele au fost următoarele:

- De departe, grupul care a făcut cel mai des ILI (boli asemănătoare gripei) a fost cel care a purtat măști improvizate. Discrepanța este foarte mare. Practic ai un risc relativ de 13 ori mai mare să faci boala, dacă ești expus agentului patogen, decât dacă porți mască chirurgicală, și de 2 ori mai mult decât dacă nu porți nimic.
- Motivul numărului mare de cazuri de ILI în grupul care a purtat măști de material textul este evident: aerul este mai umed, reciclat, măștile textile nu se re-sterilizeaza corect, și se încarcă / între fibrele materialului texti/ cu reziduu fluid care acumulează virioni doar parțial inactivați, și devine după câteva cicluri de purtare o bombă virologică. Oamenii sunt portanți de diverse bacterii în nas (stafilococ, streptococ beta-hemolitic, care în condiții de umiditate și temperatură se înmulțesc, și colonizează tractul respirator și mai jos, adică faringe, laringe, trahee, dacă aerul nu este recirculat corect.

Adaug aici câteva lucruri de bun simț, despre scame și textile: materialele din fibră textilă ne-tratate corespunzător pentru uz medical nu îndeplinesc standardele de manufactură încât să prevină desprinderea de flocoane, fragmente, mai exact scame. Scamele sunt mai dăunătoare pentru tractul respirator decât praful, din multe puncte de vedere, pentru că a) sunt aderente, b) sunt veritabile ”nave de transport” pentru secreții, bacterii, praf și  alte minuni. Este de altfel motivul pentru care, în industria textilă, un număr disproporționat de oameni fac, în timp, boli alergice ale plămânului, sau arborelui respirator, cu caracter profesional.

Deci:
1. Ori folosiți mască chirurgicală, sau măști N95 cu respirator, ori nu.
2. Evitați folosirea măștilor improvizate, NU cumpărați măști ne-omologate de la ambulanți, sau croitori, sau magazine care le comercializează cu titlul de ”mască”.

PS: în imagine, o secțiune la microscop făcută prin bumbac.

PS2: studiul este

Macintyre, Chandini & Chughtai, Abrar & Rahman, Md & Peng, Yang & Zhang, yi & Seale, Holly & Wang, Xiaoli & Wang, Quanyi. (2017). The efficacy of medical masks and respirators against respiratory infection in health workers. Influenza and Other Respiratory Viruses. 11. 10.1111/irv.12474.


Sursa: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10163272946700361&id=753335360

Cu toate astea, recunosc ca si eu am folosit aceasta saptamana o masca textila pe care am spalat-o ulterior cu dezinfectant de haine...

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Online ntire2000

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #403 : 21.Mar.2020, 10:40:01 p.m. »
Sfatul meu pentru cei care-si permit e sa evadeze din orase.
Care aveti batrâni la tara, mutati-va pe capul lor si apucati-va de agricultura, mai ales ca e primavara.
Distanta pâna în gardul vecinului e suficient de mare - mai mult de 2 m de siguranta cât vi se cere în magazin.
Copiii si asa se pare ca au cam terminat cu scoala, pronosticul meu - la ce va urma e ca pâna prin iunie nu mai poate fi vorba de cursuri.
Lasati naibii job-ul si alte activitati inutile, viata e cea mai importanta.
Dupa ce se repara lumea asta - care acuma e pe avarii, fiecare o sa ne (re)gasim rolul în societate.
Ori ala pe care l-am avut, ori altul.

PS: Italia a ajuns în halul în care este acuma în mai putin de o luna.
Noi oare unde vom fi peste o luna?

Italia - 25 februarie 2020


Italia 21 martie 2020
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline hugbear

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #404 : 21.Mar.2020, 11:04:56 p.m. »
Nu chiar...
De aia zisesem mai sus că înțeleg oarecum motivația unor astfel de poziții: măștile devin periculoase dacă nu li se înțeleg limitările. Partea care mă scoate pe mine din sărite este că, în loc să fie explicate aceste limitări și modurile de ameliorare, se fac afirmații generaliste care nu ajută pe nimeni. Ghici din ce erau făcute măștile chirurgicale înainte ca măștile de unică folosință să fie inventate?
Și ca precizare: măștile chirurgicale NU sunt proiectate să împiedice INTRAREA virușilor în omul sănătos. Ele sunt proiectate să oprească fluidele purtătorului (salivă, muci, transpirație) să cadă pe câmpul operator; sigur că pot ajuta la limitarea împrăștirii virușilor de către persoanele bolnave, dar în acest sens sunt tot un fel de improvizație (pentru că nu sunt concepute și testate în mod expres să facă față la diferența de presiune generată de tuse/strănut ci doar de respirația normală a medicului care operează).
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline Utilizator_Anonim

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #405 : 21.Mar.2020, 11:05:14 p.m. »
O recomandare f proasta cu mersul peste batran, daca esti deja purtator, nu uita ca e asimptomatica boala in perioada de incubatie, dar e f contagioasa
Daca urmati sfatul anterior, il omorati si pe batran
Asa ca stati naibii acasa
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 

Online ntire2000

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #406 : 21.Mar.2020, 11:38:23 p.m. »
Putem sa presupunem ca multi dintre noi suntem înca imaculati.
Peste o luna, nu se stie.....
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Utilizator_Anonim

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #407 : 22.Mar.2020, 12:01:25 a.m. »
Si risti sa omori pe cineva in varsta considernd ca esti imaculat?
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 

Offline enicky

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #408 : 22.Mar.2020, 12:50:55 a.m. »
  Mda, se evita sa se mentioneze asta : mastile sunt facute sa-i ferim pe altii de noi practic, si nu invers.
 Bine, prima mentiune este ok : sa o porti daca esti bolnav, dar a doua, "daca esti in preajma unei persoane bolnave", mai este buna?
  Pe de alta parte, daca masca textila nu este purtata decat cateva ore, nu cred ca este atat de grav. Iar daca dupa spalare sunt si calcate, cred ca sunt bine dezinfectate.
 
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip