Autor Subiect: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu  (Citit de 10308 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
De ceva vreme ii folosesc. Nu doar ca-i folosesc i-am si promovat de mi-a venit rau  B-)
Din punctul meu de vedere, este o super alternativa la cardul bancar obisnuit pentru ca:
- e prepaid;
- nu costa nimic (daca folosesti, ca mine planul free);
- pot efectua transferuri in strainatate la costuri zero! (e drept..ca nu se realizeaza chiar instant, dar in cateva ore comerciantul / persoana din afara au banii in cont);
- aplicatia este de departe cel mai mare castig atunci cand folosesti cardul lor;
- ideal pentru calatorii - cursul folosit de ei este aproape BNR;
- poti scoate de la ATM echivalentul a 200€ moca (tot pentru calatorii in afara RO);
- asigurare terminal (nu este foarte ieftina, dar pentru mine care nu imi cumpar terminal la abonament, este o alternativa ok; funny story, am folosit asigurarea (m-am trezit cu un burlan infipt in telefonul meu frumos si protejat) si totul a fost super ok)
- asigurare medicala / zi - pentru cei care isi fac...nu mi-am facut vreodata pana acum nici la Revolut si nici in alte sisteme.

Hai sa vedem..foloseste careva? Avantaje / dezavantaje?
Daca nu folositi puteti sa va faceti unul aici.
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline Meltdown

Re: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu
« Răspuns #1 : 04.Mar.2019, 11:30:27 a.m. »
Vrei sa primesti black card ? :))

Eu folosesc. Am cont la ING si mi se pare mare cursul lor de schimb valutar.(probabil voi inchide acel cont in EUR la ING dupa ce o sa ma simt in siguranta cu REVOLUT)

Ca si dezavantaj, din ce am citit: daca transferi sume neobisnuit de mari prin TOP UP la ei risti sa te trezesti cu anumite functii blocate pana poti dovedi provenienta banilor.

In rest ca avantaje: cursul de schimb bun. Doar sa nu schimbi in weekend ca te arzi.

Chiar weekendul trecut am platit avand la un concediu 100 EUR la TUI travel. In rest folosesc pentru Aliexpress. Util mai este si pentru Amazon.UK

Alte avantaje ar fi impartirea notei cu alti utilizatori REVOLUT.

Functia de economisire.(VAULT)

Un mare avantaj ar fi faptul ca iti imparte cheltuielile pe categorii. Poti face bugete, etc.
  • 2017 SX4 S-Cross 1.4 TURBO 140CP 6MT AllGrip Passion Energetic Red Pearl
 

Offline solymir

Re: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu
« Răspuns #2 : 04.Mar.2019, 11:39:18 a.m. »
Si eu. Posesor de Metal. Tin banii in $ si platesc in Romania in lei, evident in timpul saptamanii - nu am facut un calcul sa vad cat castig/pierd, dar cu astia la guvernare prefer asa (primesc $ pentru diverse servicii, altfel nu cred ca se merita sa cumperi $ doar pentru asta). Folosesc de asemenea serviciul de concierge cand nu am timp sa stau sa caut avion, hotel, etc.
Ca observatie: "cursul folosit de ei este aproape BNR" nu chiar. E rata interbancara, ce variaza tot timpul - de exemplu daca platesti in timpul noptii, platesti la cat este evaluat leul din cauza tranzactiilor in state. Pana si in weekend variaza cursul, de aceea te taxeaza extra - ei nefiind la munca, vor sa se protejeze de bizarerii gen schimb sambata la un curs si pana luni Revut iti datoreaza bani ca intre timp a cazut cursul. Efectiv, daca esti priceput, poti face bani din Revolut prin bisnita monetara - daca scoate trump o tampenie pe gura, vizi $ imediat, stai pe euro, cumperi $ cand isi revine, la lei la fel... Cum a fost haosul cu ordonanta lacomiei, puteai face cateva sute de lei usor si rapid.
A, si apropo - nu tin mai mult de 1000$. Nu am inca incredere 100% in ei, asa ca ii tratez ca pe un "rau necesar". Atata timp cat se achita de ce ofera, sunt multumit, daca se intampla ceva, sa nu ma doara inima prea rau.
  • S-Cross Luxus Mineral Grey. Pentru ca Spirit AT nu exista...
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu
« Răspuns #3 : 04.Mar.2019, 11:45:16 a.m. »
Vrei sa primesti black card ? :))
Daca se poate, de ce nu...altfel cum am spus, is #sarak, folosesc varianta free cu asigurare de device la ei.

Ca observatie: "cursul folosit de ei este aproape BNR" nu chiar. E rata interbancara, ce variaza tot timpul - de exemplu daca platesti in timpul noptii, platesti la cat este evaluat leul din cauza tranzactiilor in state.

A, si apropo - nu tin mai mult de 1000$. Nu am inca incredere 100% in ei, asa ca ii tratez ca pe un "rau necesar". Atata timp cat se achita de ce ofera, sunt multumit, daca se intampla ceva, sa nu ma doara inima prea rau.
Eu am comparat intotdeauna cursul meu, Revolut, cu ce primea sotia pe extras de la ING.
Bani pe el...acum sunt banca acreditata, in teorie poti avea pana la 100.000€ la ei, ca ar fi asigurati de UE. Eu in general il alimentez de pe ING. Chiar si la "ghiseu" ca sa zic asa.
Concierge nu folosesc, am agenta mea de turism...la cat de dificil sunt, cred ca raman cu ea pe viata ;)
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline solymir

Re: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu
« Răspuns #4 : 04.Mar.2019, 11:56:30 a.m. »
"Eu am comparat intotdeauna cursul meu, Revolut, cu ce primea sotia pe extras de la ING"
Nu se compara. Nici macar cu ING Gold nu se compara. DAR, repet, nu strica ca casti bagi repede un google $ to RON sau Eur RON pantru ca e posibil sa ai surprize si sa platesti mai mult cu Revolut decat ING. Sansele sunt mici, dar la cat de volatil e leul...
  • S-Cross Luxus Mineral Grey. Pentru ca Spirit AT nu exista...
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu
« Răspuns #5 : 04.Mar.2019, 12:04:29 p.m. »
Mai greu pe unde n-am net, dar tks  :good:
O intrebare, daca se poate: ai folosit lounge-urile din aerporturi? E mai rentabil ca la Visa Gold?
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline toma

Re: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu
« Răspuns #6 : 04.Mar.2019, 12:12:45 p.m. »
Cel mai bun articol citit de mine pana acum despre Revolut:
https://www.claudiufarcas.ro/revolut-de-ce-unele-banci-deconteaza-euro-si-de-ce-sa-te-feresti-la-unele-banci-sa-platesti-lei-afara-tarii/

De stiut ar mai fi asta:

Citat
Banca Transilvania a anuntat  actualizarea conditiilor generale de afaceri prin definirea unui nou tip de tranzactie cu cardul, cea cu scopul de transfer de bani, prin care loveste direct in Fintech-uri precum Revolut sau Orange Money, in cazul in care clientii decid sa porteze bani de pe cardurile de credit.

Astfel, clientii au fost informati ca, daca folosesc cardurile de credit pentru a “incarca bani” in aplicatii precum Revolut sau Orange Money, tranzactiile vor fi comisionate precum o retragere de la bancomat.

Banca defineste o tranzactie cu cardul pentru plata de bunuri/ servicii doar ca o operatiune efectuata la terminalele POS de la comerciantii care au afisate insemnele organizatiei internationale sub sigla careia a fost emis cardul (Visa sau Mastercard)

Pe de alta parte, in noile conditii de afaceri, BT nu mai considera achiziti de bunuri sau servicii tranzactiile cu cardul care rezulta in incarcarea cu bani a unui cont, card, aplicatie, transfer de bani prin si dintr-o aplicatie, precum si tranzactiile pe Internet cu scop de transfer de bani.

Prin urmare, in cazul cardurilor de credit cu care se efectueaza astfel de portari, banca a decis sa aplice un comision egal cu cel de retragere de numerar de la bancomatele sau POS-urile proprii, mai exact 1% din valoarea tranzactiei, dar minimul 2,5 lei.

Masura vine la cateva luni distanta dupa ce BT a decis sa nu mai acorde mile de calatorie in cazul tranzactiilor cu cardul BT Flying Blue pe care clientii le efectuau catre aplicatii si servicii de transfer de bani precum “Revolut, BRD Finance IFN, TSI-Paymentwall, Telecredit IFN, Libra Pay, Mobilo Finance, VivaCredit, Volt, M-pesa sau Orange Money”.

Banca Transilvania nu este singura banca din piata care a inceput sa descurajeze portarile catre Revolut. Clienti ai CEC Bank si OTP Bank au reclamat fie incadrarea tranzactiilor de portare a banilor in Revolut drept tranzactii valutare, trecand astfel prin cursul de schimb al bancii, fie imposibilitatea de a face portari catre Revolut.

Si bancile din strainatate au tratat in unele cazuri portarile din cardurile de credit ca retrageri de cash, care sunt taxate mai mult decat in cazul cardurilor de debit.

Si articolul nu e tocmai nou, din cate stiu eu sunt multe banci in RO care au inceput sa comisioneze tranzactiile topup catre Revolut, sa nu aveti surprize si cu ING.

Ar mai fi de citit si asta: https://www.economica.net/din-2019-revolut-devine-banca-europeana-si-va-oferi-inclusiv-in-romania-toate-serviciile-specifice-unei-banci-plus-avantajele-fostului-fintech_162467.html
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline solymir

Re: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu
« Răspuns #7 : 04.Mar.2019, 12:13:06 p.m. »
Nope. Nici măcar pe ăla de la ING. Strict din ce scrie, e gratis pentru utilizator și 10% la partener.
De obicei reușesc performanța de a aștepta maxim 40 min până la îmbarcare. Da, știu, o caut cu lumânarea.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • S-Cross Luxus Mineral Grey. Pentru ca Spirit AT nu exista...
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu
« Răspuns #8 : 04.Mar.2019, 12:16:48 p.m. »
@toma si garanti face magaria asta. Te asigur ca cel putin pana astazi inclusiv, ING nu comisioneaza top-up-urile Revolut.
Eu stiu clienti BT care si-au inchis toate conturile, chiar si credite (refinantari) din cauza mizeriilor de genu' asta. Chiar daca-s 2.5lei...
Asa reactioneaza cei slabi, cei care se caca pe ei cand apare concurenta.
@solymir si noi facem la fel, totusi cand ai layover de 2-3h intr-un aeroport, parca ar merge un lounge. Mai ales intr-un aeroport ca Ataturk  :fluier:
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline solymir

Re: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu
« Răspuns #9 : 04.Mar.2019, 02:09:27 p.m. »
Conform lu' nenea asta, mai sunt: https://cetin.ro/bancile-romanesti-navalit-peste-revolut/
So beware.

Si daca tot suntem la capitolul Revolut, azi dimineata am citit asta: https://www.wired.co.uk/article/revolut-trade-unions-labour-fintech-politics-storonsky
Acum, ca o fi real sau articol comunistoid care sa le faca publicitate negativa, nu stiu inca...
  • S-Cross Luxus Mineral Grey. Pentru ca Spirit AT nu exista...