Autor Subiect: Sfat achizitie Baleno  (Citit de 4078 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline gabi males

Re: Sfat achizitie Baleno
« Răspuns #40 : 15.Sep.2018, 02:48:02 p.m. »
Te astept cu multa placere. Sper sa-ti fie de ajutor intalnirea.
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019
 
The following users thanked this post: Leonardo

Offline Utilizator_Anonim

Re: Sfat achizitie Baleno
« Răspuns #41 : 15.Sep.2018, 02:51:25 p.m. »
Daca e incomod scaunul, macar ma reorientez
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 

Offline gabi males

Re: Sfat achizitie Baleno
« Răspuns #42 : 15.Sep.2018, 02:57:18 p.m. »
Corect. Si asta este un ajutor ;)
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019
 

Offline Utilizator_Anonim

Re: Sfat achizitie Baleno
« Răspuns #43 : 27.Sep.2018, 10:42:39 p.m. »
Am facut test drive cu Balena lui @gabi males (multumesc), cu ocazia ultimei intalniri
+ frane excelente fata de swiftul detinut anterior( are discuri spate baleno glx)
+ Consum bun pentru oras
+ 4 usi
- scaune tari si inguste (pozitiv nu au gogoloiul de la omoplat)
- portbagajul mult mai putin spatios fata de ce ma asteptam( nu incape un carucior mare pt copil)
Neutru- motorul decent, categoric peste ce am avut la swiftul 07, insa cred ca mai potrivit ar fi cel de 1l turbo (nu ma luati de etalon la comentat motoare aspirate, de un an avem doua turbo in familie, iar senzatia/asteptarile pot fi distorsionate)
Concluzie
Nu cumpar

Ps e o masina ok, insa nu e adecvata pt ce am eu nevoie :sa incapa caruciorul, fara sa pliez bancheta, in masina nr 2(de oras)
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 

Offline Myhay

Re: Sfat achizitie Baleno
« Răspuns #44 : 27.Sep.2018, 11:13:51 p.m. »
Intradevar , ca sa castige spatiu in spate la picioare mai ales , mister Suzuki a facut portbagajul pe adancime ( in jos) nu pe lungime. Adica este ingust si adanc , castigand spatiu pe inaltime in portbagaj si mai putin pe lungime / latime pentru a facilita confortul / spatiul pasagerilor bancheta spate. Oricum o dai exista un compromis si fiecare alege unde se incadreaza ca nevoi / necesitati.

Daca facea portbagaj spatios , ca la o berlina de exemplu , insemna spatiu restrans in spate pentru pasageri ( genunchi in spatar scaun si urcare / coborare anevoioasa) , o lungime mai mare a masinii ( peste 4 m ) si implicit o greutate mai mare deci consum mai mare cand tragi linie. Si de aici ca piesele de domino : trebuia si motor mai mare si uite asa ajungem in alta clasa de masini  , alt pret ( mai mare implicit) si Baleno nu se mai incadreaza in hot-spotul acela, pentru ce a fost construita.

In final sunt sigur ca iti vei gasi masina potrivita , este una acolo pentru toti   :D
  • Suzuki Baleno 1.2 DUALJET GLX / Granite Grey Mettalic + Vitara Hybryd ALLGRIP 1.4Boosterjet Spirit 6MT / Galactic Grey Metallic
 

Offline Utilizator_Anonim

Re: Sfat achizitie Baleno
« Răspuns #45 : 27.Sep.2018, 11:24:27 p.m. »
Nu e graba, mai e pana apare al doilea pitic
Avem s-crossul (sotiei) cu portbagaj ok, iar in vacante montez portbagajul extern
Si saabul cu portbagaj de aproape 450 l, dar cu 3 minusuri consumul, lungimea (4.7m) si 2 usi, asta vroiam sa suplinesc
Nu am resurse suficiente pt o vitara care ar fi urmatoarea dupa baleno ca optiune (am studiat cu atentie cele 2 vitare de la intalnire)
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 

Offline gabi males

Re: Sfat achizitie Baleno
« Răspuns #46 : 28.Sep.2018, 09:54:30 a.m. »
Nu e graba, mai e pana apare al doilea pitic
Avem s-crossul (sotiei) cu portbagaj ok, iar in vacante montez portbagajul extern
Si saabul cu portbagaj de aproape 450 l, dar cu 3 minusuri consumul, lungimea (4.7m) si 2 usi, asta vroiam sa suplinesc
Nu am resurse suficiente pt o vitara care ar fi urmatoarea dupa baleno ca optiune (am studiat cu atentie cele 2 vitare de la intalnire)
Dacă îmi permiți o sugestie, încearcă și un Hyundai. Pentru ceea ce ai nevoie, cred ca ar merita un I20 sau I30. Au și cutie automată.
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019
 
The following users thanked this post: Utilizator_Anonim