Autor Subiect: Paravânturi  (Citit de 6998 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline wolfin

Re: Paravânturi
« Răspuns #10 : 13.Sep.2017, 10:36:19 a.m. »
din pacate la cele cu cleme pe interiorul chederului (hako de ex) impiedica geamul sa intre total in cheder.

in timp o sa obs inclusiv ca intra apa la spalatorii. de aici si zgomotul...

e adevarat ca sunt practice ... dar nu mai vreau.....
  • vitara 2016 1.6 4wd pasion + pegas 3120 din 80 si ceva reconditionat. Urmeaza si un 2020
Vitara pasion 1.6 allgrip benzina
 
The following users thanked this post: saureign

Offline NicNic

Re: Paravânturi
« Răspuns #11 : 13.Sep.2017, 12:09:55 p.m. »
Si la SX4 este aceeasi situatie.
Paravanturile fac zgomot (vajaie), nu lasa geamul sa etanseze in cheder (intra apa la spalatorie) si macaraua geamului icneste la sfarsit de cursa (cand trebuie sa intre cheder si paravant).
Cu toate aceste incoveniente, nu am renuntat inca la ele.
Cand le-am pus, ma gandeam ca un fost fumator, sa pot merge cu geamul intredeschis cand ploua.
Iar dupa ce am realizat ca de fapt eu nu mai fumez de ani buni, deci nu isi au rostul acele paravanturi, am zis ca stric aspectul lui SUVI daca le dau jos ...  :dknw:
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline luc68

Re: Paravânturi
« Răspuns #12 : 18.Sep.2017, 08:59:13 p.m. »
Asa este! Acele cleme sunt destul de pacatoase. Mie mi-au dereglat total inchiderea geamului iar in final am schimbat macaraua si chederul. Acum am gasit o alta solutie:am lipit paravantul pe exterior cu banda dublu adeziva dupa care am pus autocolant negru pe partea superioara a paravantului...se vede f bine si isi face treaba.
  • Spirit 1.6 VVT Allgrip Rugged
 

Offline Mmarza

Re: Paravânturi
« Răspuns #13 : 29.Iul.2018, 04:21:29 p.m. »
Salutare.

Marti am reusit intr-un final apoteotic sa ridic de la dealer pe Suzi (da, stiu, inca nu am intra in recensamant ;) )
I-am pus si eu, ca tot omul, cateva accesorii utile in reprezentanta, din catalogul Suzuki (protectii praguri, bare, paravanturi fata, aparatori noroi, cotiera, etc), ca tot omul.
Toate bune si frumoase, cu exceptia unui detaliu suparator: de pe la 50-55 km/h, incep sa au fluieraturi (si din pacate nu de admiratie). Nu foarte suparatoare, nu foarte intense, dar totusi.

Bun....ele dispar pe la un 70. Reapar insa pe la 115 si pana pe la un 140 la fel, nu dispar. problema este ca tura a 2-a sunt de-a dreptul enervante :puternice, deranjante la drum lung, cu o tonalitate de mi se scoala parul (putin pe care il am) in cap :notlst:  :angel:

A gasit sau exista cumva cineva o solutie practica la aceasta situatie? (ma refer la altceva inafara de muzica mai tare sau scos paravanturile)

Multumesc ;)


L.E.: am uitat sa adaug multumiri lui jante.otel pt cele 2 table, baiat serios, asa cum stie lumea de aici deja ;)
  • Vitara 1.6 passion Silky Silver
 

Offline Lerua07

Re: Paravânturi
« Răspuns #14 : 29.Iul.2018, 04:46:47 p.m. »
Eu am pus paravanturi poloneze la toate cele 4 usi, dar nu am niciun fluerat....  :-?
  • Vitara 2015, spirit 1.6 benzina, allgrip, TM, alba,
Multumeste-te cu putin, pentru ca putinul nu-ti va lipsi niciodata !
 
The following users thanked this post: dacbuc

Offline shpeedy

Re: Paravânturi
« Răspuns #15 : 29.Iul.2018, 04:47:02 p.m. »
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline dacbuc

Re: Paravânturi
« Răspuns #16 : 29.Iul.2018, 06:02:48 p.m. »
Si eu tot Heko poloneze am pus, dupa ce am avut inainte la fel si pe Hyundai Tucson. Fara suierat, se aseaza bine in cheder, nu intra apa in masina la spalatorie daca jetul se tine putin mai departe de geam (30cm).
  • Vitara 1.6 Passion 2WD
 

Offline enicky

Re: Paravânturi
« Răspuns #17 : 29.Iul.2018, 07:19:34 p.m. »
  Cred ca tot Polonia am si eu si se prind in cheder cu niste cleme in forma de U, iar cele originale se lipesc pe exterior de rama geamului/usa. Deci ar fi 2 modele. Ale mele nu fluiera si tin si la ploaie.Daca le-a pus la dealer sunt originale.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline dacbuc

Re: Paravânturi
« Răspuns #18 : 29.Iul.2018, 07:50:32 p.m. »
La mine au venit cu cleme din plastic, care parca nu preseaza la fel de bine ca cele metalice. Am gasit metalice in targ si am adaugat cate una la fiecare usa; in plus, pentru o si mai buna fixare, am pus banda dublu adeziva 3M de 6mm pe toata lungimea lor, nu doar la capete (cum vin din fabrica). Impreuna cu modulul chinezesc pentru geamuri, fac o treaba foarte buna la aerisirea masinii, chiar si acum pe ploaie...

@enicky BTW: daca modulul (care are si conexiune pentru oglinzi pliabile) merge la Passion (numai geamuri), nu vad de ce nu ar merge si la Cool (evident, numai pe fata).
  • Vitara 1.6 Passion 2WD
 
The following users thanked this post: enicky

Offline bekxy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1327
  • Thanked: 377 times
  • Gen: Bărbat
  • SX4 S-Cross '16 Spirit 1.4 4WD 6MT
    • Bucuresti
Re: Paravânturi
« Răspuns #19 : 29.Iul.2018, 08:01:58 p.m. »
E posibil să difere cablajul (unele mufe)?
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Spirit 1.4 Boosterjet 4WD 6MT