Autor Subiect: Paravânturi  (Citit de 6945 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline dacbuc

Re: Paravânturi
« Răspuns #20 : 29.Iul.2018, 08:12:27 p.m. »
(offtopic) La Passion cablajul nu are firele pentru oglinzi, in rest mufele sunt la fel (exista cateva mici diferente de cablaj si mufe intre S-Cross si Vitara). Cred ca si la Cool sunt la fel (poate ceva mai putine fire).
  • Vitara 1.6 Passion 2WD
 

Offline Mmarza

Re: Paravânturi
« Răspuns #21 : 30.Iul.2018, 07:06:41 p.m. »
Salutare.

Marti am reusit intr-un final apoteotic sa ridic de la dealer pe Suzi (da, stiu, inca nu am intra in recensamant ;) )
I-am pus si eu, ca tot omul, cateva accesorii utile in reprezentanta, din catalogul Suzuki (protectii praguri, bare, paravanturi fata, aparatori noroi, cotiera, etc), ca tot omul.
Toate bune si frumoase, cu exceptia unui detaliu suparator: de pe la 50-55 km/h, incep sa au fluieraturi (si din pacate nu de admiratie). Nu foarte suparatoare, nu foarte intense, dar totusi.

Bun....ele dispar pe la un 70. Reapar insa pe la 115 si pana pe la un 140 la fel, nu dispar. problema este ca tura a 2-a sunt de-a dreptul enervante :puternice, deranjante la drum lung, cu o tonalitate de mi se scoala parul (putin pe care il am) in cap :notlst:  :angel:

A gasit sau exista cumva cineva o solutie practica la aceasta situatie? (ma refer la altceva inafara de muzica mai tare sau scos paravanturile)

Multumesc ;)


L.E.: am uitat sa adaug multumiri lui jante.otel pt cele 2 table, baiat serios, asa cum stie lumea de aici deja ;)


Din ce am citit si ascultat, inculpatul pare totusi sa fie barele transversale...

Am gasit ceva interesant legat de zgomot

 
  • Vitara 1.6 passion Silky Silver
 

Offline huminiuc_radu

Re: Paravânturi
« Răspuns #22 : 31.Iul.2018, 10:10:00 a.m. »
Intr-o carte veche pentru radioamatori se spunea ca elementele lungi din teava ale antenelor produc un suierat care se manifesta si ca zgomot electromagnetic. Pe scurt , orice corp gol rezoneaza atunci cand asupra lui actioneaza un jet de aer si se propunea , la acea vreme , umplerea corpului gol  (din teava) cu sfoara impregnata cu ulei.Puteti incerca sa introduceti mici dopuri de burete cauciucat in suportii transvensali care sa modifice frecventa lor de rezonanta la actiunea fluxului de aer din timpul deplasarii .
  • Vitara 1,6 VVT AllGrip Passion MT
 
The following users thanked this post: rexkrokiDAU

Offline berila_mz

Re: Paravânturi
« Răspuns #23 : 31.Iul.2018, 10:25:18 a.m. »
Da jos barele transversale sa te convingi ca ele sunt cauza. Daca ele fac acel zgomot, trebuie mutate fata-spate, pentru a fi la acelasi nivel si a rezona cat mai putin.

Trimis de pe al meu MHA-L29 folosind Tapatalk

  • Suzuki Vitara 1.6 AllGrip Spirit
 

Offline delta_hd

Re: Paravânturi
« Răspuns #24 : 30.Iul.2019, 10:49:27 p.m. »
Eu am luat din romania de la autokarma cred, pretul a fost dublu fata de Golf, dar mi-am dorit sa pot deschide geamul pe ploaie. Zgomot nu stiu daca fac ele cat este masina prost izolata fonic comparativ cu alte masini. Mai ales ca am umflat cauciucurile mai tare. Asa a venit din fabrica si m-am obisnuit cu ea galagioasa.
  • Vitara S
Vitara II 1.4 LY 2018 benzina Boosterjet + GPL Prins de la Alternative fuel systems (vandut deja din fabrica de Suzuki Belgia), merge impecabil, recomand. Consum 8-9% pe bord, mers in general peste 140/h.
 

Online ntire2000

Re: Paravânturi
« Răspuns #25 : 03.Aug.2019, 10:48:00 p.m. »
Astazi am montat si eu paravânturi, luate de aici https://www.paravant.ro/paravanturi-auto-heko/paravant-suzuki-vitara-an-fabr-2014-marca-heko.html.
Sunt super, nu fluiera, nu suiera, nu se vaita.
Calitativ sunt impecabile, efactiv nu-ti dai seama ca nu sunt din dotarea masinii, ca si culoare se integreaza perfect ramele portierelor.
Poti sa mergi cu geamul deschis cam de o palma chiar si pe ploaie torentiala.
O sa pun si poze.

PS: ca fapt divers, alea de pe fata nici nu trebuie lipite, se fixeaza singure în rama portierei, la alea de pe spate am avut de pus banda dublu adeziva mai groasa, recomand TESA varianta pentru oglinzi de baie.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline FritzVonSpritz

Re: Paravânturi
« Răspuns #26 : 03.Aug.2019, 11:01:47 p.m. »
M-am uitat sai eu, insa sunt putin surprins sa vad ca pentru Ignis sunt mai scumpe decat pentru Vitara. Ma asteptam sa fie invers, nu neaparat din motivul ca usile Ignisului fiind mai mici, necesita mai putin material  :P
  • Suzuki Ignis GL 2018, Ex-Nissan Micra Hatchback 2005
Daca ai o masina, te bucuri de 2 ori: cand o cumperi si cand o vinzi....
 

Offline wolfin

Re: Paravânturi
« Răspuns #27 : 04.Aug.2019, 01:29:39 a.m. »
Ignisul e mai nou
  • vitara 2016 1.6 4wd pasion + pegas 3120 din 80 si ceva reconditionat. Urmeaza si un 2020
Vitara pasion 1.6 allgrip benzina
 

Offline George_77

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti
Re: Paravânturi
« Răspuns #28 : 17.Mai.2021, 09:27:31 p.m. »
Salutare la toată lumea. Cine mă poate ajuta ?  Caut și eu  paravanturi pt ușile din fata. Originale daca se poate, nu alea care se lipesc pe sub chederul de la uși Mulțumesc. :pardon:
« Ultima Modificare: 17.Mai.2021, 10:49:17 p.m. de gabineg »
  • Suzuki Vitara
 

Offline George_77

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti
Re: Paravânturi
« Răspuns #29 : 27.Mai.2021, 11:26:29 a.m. »
Chiar nu știe nimeni?? :( :(
  • Suzuki Vitara