Autor Subiect: Revizia de 3 ani sau 60000km  (Citit de 20306 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Cristi M

Re: Revizia de 3 ani sau 60000km
« Răspuns #30 : 23.Ian.2022, 10:39:15 a.m. »
Categoric nu e cazul dupa doar 5.000 km. Desigur, verifica si joja, sa te asiguri ca e la nivel uleiul.
Probabil au uitat sa iti reseteze contorizatorul din bord.

La revizia din octombrie 2021 m-au lasat sa asist la tot ce au facut la masina asa am vazut si unde este pozitionat si filtrul de polen si culmea ca le spusesem sa se uite si la antigel.. Uleiul de motor si lichidul de frana au fost Ecstar deci Suzuki  iar in calculatorul lor apare ca mi-au facut resetarea.
In Franta niciodata nu am intrat in atelier sa vad ce fac la masina, imi dadeau masina la schimb sa merg la servici si ma duceam sa o ridic pe urma pe a mea si sa fac plata.
Nivelul de ulei acum este ok, culoarea galbuie un pic de tenta spre maro deci bun..
  • Sx4 S-Cross
 

Offline G.Mihai

Re: Revizia de 3 ani sau 60000km
« Răspuns #31 : 03.Nov.2022, 05:18:36 p.m. »
Am făcut revizia la 3 ani, la Dolly Iași.
868 Ron cost total.
Au înlocuit uleiul motor ECSTAR cu ulei MOTUL 8100 5w-30, un filtru de aer și alte verificări la frână, lumini, pe sub mașină etc..
Au mai schimbat gratis o supapă de la o pompă cu toate că nu era defectă. Au motivat ca este o campanie de înlocuire cerută de Suzuki și că tot fabrica ar fi dispus să înlocuiască uleiul ECSTAR cu MOTUL. Mașina este în garanție așa că mi-am văzut de drum.     
  • Sx4 S-Cross
Sunt un om cu o mașină!
 
The following users thanked this post: NicNic

Offline ntire2000

Re: Revizia de 3 ani sau 60000km
« Răspuns #32 : 03.Nov.2022, 08:48:47 p.m. »
Am făcut revizia la 3 ani, la Dolly Iași.
868 Ron cost total.
Au înlocuit uleiul motor ECSTAR cu ulei MOTUL 8100 5w-30, un filtru de aer și alte verificări la frână, lumini, pe sub mașină etc..
Au mai schimbat gratis o supapă de la o pompă cu toate că nu era defectă. Au motivat ca este o campanie de înlocuire cerută de Suzuki și că tot fabrica ar fi dispus să înlocuiască uleiul ECSTAR cu MOTUL. Mașina este în garanție așa că mi-am văzut de drum.   
@G.Mihai, nu era defecta dar facea parte dintr-o campanie de rechemare.
Altfel, pret bun si senzatia de seriozitate.

LE: poate ca e curios colegul sa afle detalii mai multe, sa stie despre ce e vorba, nu toti au timp sa sape pe forum.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline enicky

Re: Revizia de 3 ani sau 60000km
« Răspuns #33 : 03.Nov.2022, 09:39:55 p.m. »
Pai daca era curios, intreba, se mira, cerea detalii, etc., asa omul si-a văzut de drum! :-j
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline G.Mihai

Re: Revizia de 3 ani sau 60000km
« Răspuns #34 : 03.Nov.2022, 09:59:56 p.m. »
@G.Mihai este în general împotriva înlocuirii de piese la mașină dacă nu sunt defecte.
Nu m-am programat pentru așa ceva. M-am programat doar pentru revizie și nu am suflat nici o vorbă despre campania cu înlocuitul de supape. Am crezut că dacă nu pomenești nu primești. Nu a fost așa. Au verificat seria mașinii și urma să mă programeze(anunțe) pentru înlocuire exact când trebuia sa fac revizia adică peste 2 luni când împlineam anul.
Ce noroc pe mine! E obligatoriu? Nu am întrebat dar în cazul meu mașina este în garanție și vreau să o păstrez.
În fine, „vorba multă - sărăcia omului”, înlocuirea durează 20 minute. Supapa a venit într-o cutie sigilată în care se găsește și o garnitură de schimb întrucât se demontează împreună cu o piesă de pe motor.
Cred că, în următoarea perioadă, toți vor fi contactați pentru înlocuirea acelei piese exact când au de făcut revizia.
  • Sx4 S-Cross
Sunt un om cu o mașină!
 
The following users thanked this post: ntire2000

Offline cristidav

Re: Revizia de 3 ani sau 60000km
« Răspuns #35 : 30.Aug.2023, 07:10:09 p.m. »
Am facut revizia de 3 ani la 53.000 km.
Filtru aer, polen, ulei + ulei Ecstar 0W20 + bujii (deoarece n-aveam chef sa ma prezint iar la ei prin iarna special pentru asta). In caz ca va intrebati, da, apare in manual la revizia de 3 ani schimbarea bujiilor si tot da, eu sunt prostalaul ala care face totul ca la carte in speranta ca nu imi va fi refuzata garantia in cei zece ani si 200.000 km de exploatare. :)

Piese originale duse de client, la Redtor Oradea, timp de lucru 1h fix (fara sa se grabeasca, dar nici s-o lălăie), facturat 1.5h (ca nah, si bujiile...)

Total piese + manopera 880 lei. La ce am mai vazut pe grupuri FB, ma tem ca revizia asta, cu piese de la reprezentanta, se duce lejer spre 1800 lei.

Placutele de frana mai duc lejer un sezon 15-20.000 km.

Am observat atat aici, cat si in rubrica Vitara, ca n-a prea schimbat lumea bujii la mild hibrid la revizia de 3 ani. Asta devine instant sămânţă pentru neacordarea garantiei la motor, mi-au confirmat cei de la service cand au vazut ca sunt printre putinii care fac asta. Si e si logic, de altfel, sa caute motiv si sa il gaseasca. Asa ca prefer sa fiu prostalau  :)
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 
The following users thanked this post: gabi males

Offline enicky

Re: Revizia de 3 ani sau 60000km
« Răspuns #36 : 31.Aug.2023, 10:53:40 p.m. »
Asa ca prefer sa fiu prostalau  :)
  Dar eu ca le-am schimbat la Vitara pe la 45000, cum as fi?! :)
Ai procedat corect! Si eu am facut revizia de 3 ani, dar neavand decat vreo 23000 km, nu le-am schimbat.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline cristidav

Re: Revizia de 3 ani sau 60000km
« Răspuns #37 : 31.Aug.2023, 11:33:13 p.m. »
Pai... cel putin teoretic, te obliga manualul sa schimbi la 60.000 SAU 3 ani. E o aberatie sa schimbi bujii la varsta, cel putin nu din 3 in 3 ani, dar asta e...
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline miocrl

Re: Revizia de 3 ani sau 60000km
« Răspuns #38 : 04.Oct.2023, 10:48:28 a.m. »
150 de lei 1 bujie?
si te obliga sa o schimbi la 3 ani chiar daca nu ai 60k kms..
nu doar guviermii ne fura... si noi ne furam pe noi :(

Offline cristidav

Re: Revizia de 3 ani sau 60000km
« Răspuns #39 : 04.Oct.2023, 11:22:57 a.m. »
Ai procedat corect! Si eu am facut revizia de 3 ani, dar neavand decat vreo 23000 km, nu le-am schimbat.

Esti constient ca, legal, daca se intampla ceva la motor pe perioada garantiei extinse si tu n-ai schimbat o piesa conform desfasuratorului de revizii (nu intram in detalii daca e logic sa nu sa o schimbi la 23k, ca stim cu totii ca nu e), poate sa invoce oricand acest motiv pentru neacordarea garantiei extinse ? Numa zic, evident ca nu vrea nimeni sa ajunga sa apeleze la ea :P
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )