Autor Subiect: Revizia de 3 ani sau 60000km  (Citit de 20323 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline VEC

Revizia de 3 ani sau 60000km
« : 14.Apr.2018, 12:04:29 a.m. »
Am facut si eu revizia de 3 ani/60.000 km, masina are 2 ani si 6 luni si 53.000 km , 766 lei la Autonet.
La solicitarea mea au completat si lichidul de racire (era spre minim), nu a aparut pe deviz.
Multumit de toata procedura.
  • S-Cross 1.6 COMFORT 2WD
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14336
  • Thanked: 3363 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Revizia de 3 ani sau 60000km
« Răspuns #1 : 14.Apr.2018, 08:32:07 a.m. »
Poti posta te rog consumabilele înlocuite si operațiile efectuate?
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline VEC

Re: Revizia de 3 ani sau 60000km
« Răspuns #2 : 14.Apr.2018, 03:32:05 p.m. »
Sigur, la cele atasate se mai adauga taxa de mediu 1,24 lei :)
  • S-Cross 1.6 COMFORT 2WD
 
The following users thanked this post: gabineg

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14336
  • Thanked: 3363 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Revizia de 3 ani sau 60000km
« Răspuns #3 : 14.Apr.2018, 05:01:36 p.m. »
Am doua comentarii: unul general si unul pentru colegul @VEC:
1. Cu cat masinile evoluează, reviziile devin mai simple si usoare la buzunar. La SX4 clasic, la revizia a 3-a si multipli de 3 se schimba in plus uleiul din cutia de viteze precum și antigelul.
2. Cu sticker-ul SCR lipit pe lunetă, ai fi obținut un discount de 10 % la manoperă si piese. Dacă îl dorești, contacteaza-l pe colegul @ciprh. S-ar putea sa mai aiba din ultima comanda.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: VEC

Offline aug

Re: Revizia de 3 ani sau 60000km
« Răspuns #4 : 16.Dec.2018, 11:25:01 p.m. »
Am facut si eu revizia de 3 ani. 470 ron fara filtru de polen, pe care mi l-am schimbat singur cu unul cu carbon activ.
Placutele de frana sunt inca in parametri. Am 40000 km si 3ani.

Aveti idee cand se schimba bujiile? Dar lichidul de frana?
Multumesc
  • S-Cross 1.6 VVT - Manual - Allgrip - Premium - Boost Blue Pearl
 

Offline ...

Re: Revizia de 3 ani sau 60000km
« Răspuns #5 : 19.Iun.2019, 09:54:31 a.m. »
Eu am vrut sa ma programez saptamana asta la BV pentru revizia de 3 ani, am doar 48k km, dar la telefon mi s-a comunicat ca se schimba curelele de accesorii, lichidul de frana (implicit test de franare ulterior) si bujiile.

Conform graficului de intretinere pe care il am eu (sper sa nu ma insel, dar asa tin minte), doar la 2 ani trebuia schimbat lichidul (nu s-a realizat, au zis atunci ca nu trebuie, oricum nu doream), nu acum la 3 ani, in rest totul fiind ca la prima revizie de 1 an, adica doar ulei si filtre. Asadar am cerut expres programare doar pentru inlocuirea acestora din urma. Plus verificarea, desfacerea si curatarea franelor care scrasnesc (cica trebuie inlocuite placutele la nr. asta de km, dar i-am spus ca acum 1 an aveam mai putin de jumatate din uzura, am deplasari mai mult extraurban, deci sigur nu e cazul). Garantia standard de 3 ani oricum expira in 2 saptamani. Sa vad cu ce incearca sa ma ciupeasca cand ajung acolo...   
 

Offline ...

Re: Revizia de 3 ani sau 60000km
« Răspuns #6 : 24.Iun.2019, 10:15:35 a.m. »
Revin cu impresii de la revizia mentionata: desi au fost demontate si curatate placutele inca bune, se pare ca nu am scapat de scrasnetul metalic, care acum se manifesta la viteze medii si doar cand virez sau in giratorii, sau foarte discret, la plecarea de pe loc cu virare. Adica mai tot timpul, intr-un oras cu multe giratorii, cum e Brasov.  X-( In rest, am schimbat doar uleiul si filtrele si am platit un test de frana in cadrul acestei a 3-a revizii. Cred ca trebuie demontate si curatate etrierele, canalul pe care culiseaza placutele, poate chiar periate discurile cu borduri ruginite intr-un hal fara de hal. Nu imi convine sa ma invoiesc iar de la munca, dar va trebui sa revin oricum, pentru ca nu s-a rezolvat practic zgomotul reclamat si, in plus, se va schimba pe garantie opritorul de la portiera stanga spate, care nu mai mentinea portiera in pozitie intermediara.

Cu aceasta ocazie am aflat ca mi-au fost "urmarite" pe forum postarile si, la final, domnul R.S. de la Arinovis, dorind sa-mi schimbe impresia generala privind service-ul, mi-a aplicat o reducere de 10% din totalul de 670 lei, din care 250 manopera pentru revizie si 30 lei testul de frana, vreo 220 de lei uleiul. Din moment ce nu am scapat de scartait, inca n-a reusit sa ma "converteasca"...Dar am apreciat ca m-a abordat in acest sens, e un pas bun in directia clientului.
 
The following users thanked this post: ntire2000, Utilizator_Anonim, toma

Offline VEC

Re: Revizia de 3 ani sau 60000km
« Răspuns #7 : 24.Iun.2019, 10:31:56 a.m. »
" trebuie demontate si curatate etrierele, "
La mine asta a fost solutia, la a 3a vizita in service... din nefericire
  • S-Cross 1.6 COMFORT 2WD
 
The following users thanked this post: ...

Offline enicky

Re: Revizia de 3 ani sau 60000km
« Răspuns #8 : 24.Iun.2019, 12:16:35 p.m. »
Cu aceasta ocazie am aflat ca mi-au fost "urmarite" pe forum postarile si, la final, domnul R.S. de la Arinovis, dorind sa-mi schimbe impresia generala privind service-ul, mi-a aplicat o reducere de 10% din totalul de 670 lei, ..Dar am apreciat ca m-a abordat in acest sens, e un pas bun in directia clientului.
  Foarte frumos din partea lor. Mai rar asa !

 Cine stie, poate daca merg in concediu prin zona, fac si eu revizia la ei(prin septembrie). La Autonet am reducerea de 10% prin sticker-ul SCR, daca mi-o dau si ei, ok.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ...

Re: Revizia de 3 ani sau 60000km
« Răspuns #9 : 24.Iun.2019, 12:38:38 p.m. »
"Calmează-ţi sânişorii", eu sunt la a 3-a revizie la ei, plus verificarea de 1000 km, aşadar reducerea nu cred că e pentru nou-veniţi sau membri SCR, deşi aici pe forum a fost anunţată cu mulţi ani în urmă :)