Autor Subiect: Anvelope All Season  (Citit de 24622 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline enicky

Re: Anvelope All Season
« Răspuns #280 : 05.Oct.2021, 09:28:26 p.m. »
Dar am invatat ca cele de iarna is bune tot anul. No shit! :)
     Nu te-as sfatui sa mergi cu "iarna" la 300+, iar asfaltul are 40+ si sa pui o frana mai urgenta, sau sa iei un viraj mai in scurt, ca le vei auzi "susurul" pe asfalt, cat despre aderenta... Dumnezeu cu mila. Si asta in oras la 40-50km/h.
   Acu' daca esti pe criza, o iei asa batraneste, stai mai la coada... :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Christian 1

  • Vizitator
Re: Anvelope All Season
« Răspuns #281 : 05.Oct.2021, 10:09:34 p.m. »
Tocmai ca fiind soft compozitia, am constat aderenta mai buna, la fel cu la moto cele de ud(ploile) is mult mai aderente decat celelalte. Doar ca suna mai tare si se mananca mai repede. La fel si la masina.
Cat priveste mersul batranesc, is diametral opus, dovada cand am venit de la intalnire, i-am dat capat"" la Ignis pe autostada 150-165 max. Deci numa' batraneste nu conduc si asta in general. Imi place ca masina/motocicleta sa fie desfundata.
A, si specific, asta e experienta mea, nu indemn pe nimeni sa faca altfel decat crede sau stie ca e ok. :)
 

Offline Calin sb

Re: Anvelope All Season
« Răspuns #282 : 03.Dec.2021, 08:20:18 a.m. »
Pirelli cinturato all season sf2 noile mele cauciucuri intra azi in teste.
  • Superb iV PHEV Style

“ Be first, be smarter, or cheat. Well, I don't cheat “ John Tuld ,Margin call
 

Offline Hoinar

Re: Anvelope All Season
« Răspuns #283 : 03.Dec.2021, 08:55:09 a.m. »
Anvelopele all season, pentru cei care ies si off road sunt foarte ok in sezonul cald, dar atentie .. vorbim de anvelope premium, nu toate ieftiniturile!! Pentru iarna se folosesc anvelope de iarna, fara dar si poate ...
  • Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Hybrid 2021 Passion, Suzuki Grand Vitara 2, 2L benzina
Libertatea ta se termina acolo unde incep drepturile altora!
 

Offline enicky

Re: Anvelope All Season
« Răspuns #284 : 03.Dec.2021, 10:07:00 a.m. »
Pirelli cinturato all season sf2 noile mele cauciucuri intra azi in teste.
  Arata bine si au caracteristici bune. Sa le rulezi sanatos !
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: Calin sb

Offline ...

Re: Anvelope All Season
« Răspuns #285 : 03.Feb.2022, 09:47:27 a.m. »
@Calin sb Cum s-au comportat Cinturato-urile pana acum?
 

Offline enicky

Re: Anvelope All Season
« Răspuns #286 : 03.Feb.2022, 06:59:50 p.m. »
  Da, si eu sunt curios sa ne spuna impresia.

Eu mi-am luat Bridgestone si sunt multumit de ele.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Calin sb

Re: Anvelope All Season
« Răspuns #287 : 04.Feb.2022, 03:15:30 p.m. »
Sincer ma simt mai bine cu ele decât cu cele de vara originale.
Pe umed mașina frânează mai  bine si nu am simțit-o sa derapeze nici măcar puțin.
Consumul,  încă nu pot sa spun nimic deoarece am făcut doar 3000 km cu ele, am prins câteva sute de km in Germania cu vreme buna si i-am dat putina talpa sa o văd cum sta pe la 180. Stă bine.
Parca sunt mai silențioase.
Folosite mai mult pe autostrada, deloc pe zăpada doar niște lapoviță am prins pe vreo 300 km.
Temperatura minima pana acum - 6 grade nu am observat sa facă vreo diferența.
Le am pe jantele de aliaj de 17”.
No complaints until now.
  • Superb iV PHEV Style

“ Be first, be smarter, or cheat. Well, I don't cheat “ John Tuld ,Margin call
 
The following users thanked this post: ...

Offline petre74

Re: Anvelope All Season
« Răspuns #288 : 04.Feb.2022, 04:00:26 p.m. »
Am eu all-season pe un Audi A1 pe care nu voiam sa-l tin mai mult de doi ani, asa ca nu m-am deranjat sa-i iau anvelope de iarna. Sunt unele bune, Venderstein Quatrac. Iarna trecuta am derapat intr-un giratoriu cu ele. Era ceata, mazga si cred ca si usor sub zero. Noroc ca m-am blocat si nu am smucit de volan, iar ESP-ul si-a facut treaba, altfel probabil o pocneam lateral-spate de scuarul de pe mijlocul drumului, iar daca nu era scuarul de careva care circula pe contrasens.

Btw, siti ce simbolizeaza cercurile de la Audi? Zerourile sumelor platite pe intretinerea masinii.
  • SX-4 S-Cross 1.4 allgrip
 

Offline ...

Re: Anvelope All Season
« Răspuns #289 : 24.Mar.2022, 05:19:01 p.m. »
Am montat azi anvelope allseason Pirelli Cinturato SF2, eu sunt mulțumit de zgomotul la rulare, e comparabil cu Michelin-urile de vară. 590 de lei bucata.