Autor Subiect: accesorii de plastic - deformate (garantie sau nu?)  (Citit de 3540 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline dragan

accesorii de plastic - deformate (garantie sau nu?)
« : 22.Sep.2017, 05:20:33 p.m. »
salutari, am intampinat urmatoarea problema. am o vitara de 3 saptamani, e noua, a avut 3 km pe bord. am cumparat-o din targu mures si am venit cu ea la timisoara. orasul de resedinta. saptamana trecuta luni, am mers cu ea la lucru, lucrez intr-o cladire de birouri de pe calea aradului chiar in fata iulius mall timisoara. am parcat masina in fata cladirii unde lucrez, iar seara cand am iesit, am vazut masina cu plasticele de pe partea stanga toate deformate. ma refer la plasticele de pe usi fata si spate, plastic de la oglinda, plasticele de sub stergatoare, de pe partea stanga. cei de la service de la targu mures cat si de la timisoara, cu toate ca nu au mai avut de-a face cu asa ceva au zis ca nu s-a deformat pur si simplu. si ca nu intra in garantie.

ce parere aveti despre ceea ce mi s-a intamplat??

vedeti in imagini cum arata masina si unde am avut-o parcata. in ziua respectiva aveam in stanga o skoda octavia combi.

Nu vreau sa fiu nesimtit sau ceva, doar ca masina a fost noua, a fost o caruta de bani, iar acum sunt la mijloc intre suzuki si asigurator, deoarece suzuki zice ca nu intra in garantie, iar asiguratorul zice ca nu intra pe casco deoarce e defect de fabricatie si nu va fii aprobat dosarul. materialele zic ei ca poate au fost prost facute.

sunt curios cum o scot la capat.
  • suzuki vitara 1.6 alltrack benzina 2017
 

Offline mariusl82

Re: accesorii de plastic - deformate (garantie sau nu?)
« Răspuns #1 : 22.Sep.2017, 05:31:45 p.m. »
salut
ciudat ca toate pe aceeasi parte, arata ca si cum ar fi fost supuse unei surse directe de caldura... a fost OK totul cand ai ridicat-o??
  • New Vitara 1.6 MT Spirit Allgrip Atlantis Turquoise
 

Offline shpeedy

Re: accesorii de plastic - deformate (garantie sau nu?)
« Răspuns #2 : 22.Sep.2017, 05:38:43 p.m. »
Ti-am mutat topicul intrucat gresisei aria (era aria vechii Vitara).

Cu referire la problema ta, nu pot spune decat "WOW!"

Parerea mea e ca ar fi doua abordari in situatia data:
1. A fost foarte cald in ziua respectiva si din aceasta cauza respectivele repere au ajuns in starea respectiva - putin plauzibila aceasta situatie, tinand cont de vremea din poze.  Dar daca se dovedeste asa, atunci traseul cred ca e inspre dealer-producator pentru repere ne-conforme, cu implicarea ANPC, daca se impune.
2. Cineva a actionat cu aer cald (poate un pistol) asupra respectivelor repere -  asta cred ca ar intra la vandalism (ar fi binevenita verificarea daca nu exista niste camere video in zona), ceea ce ar trebui sa fie acoperit de polita Casco.

Parerea mea...

LE: esti convins de siguranta parcarii in fata "biroului" Openville unde ti-ai lasat masina? Poate i-a deranjat parcarea masinii in acel loc... 
« Ultima Modificare: 22.Sep.2017, 06:04:03 p.m. de shpeedy »
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline mariusl82

Re: accesorii de plastic - deformate (garantie sau nu?)
« Răspuns #3 : 22.Sep.2017, 05:45:24 p.m. »
Așa as suspecta și eu... poate ai vreun invidios răzbunător in lista de amici
  • New Vitara 1.6 MT Spirit Allgrip Atlantis Turquoise
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14346
  • Thanked: 3376 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: accesorii de plastic - deformate (garantie sau nu?)
« Răspuns #4 : 22.Sep.2017, 05:50:35 p.m. »
Am patit acelasi efect pe fata unui PC pozat pe pardoseala in apropierea unui radiator cu rezistenta electrica. Usita CD-ului s-a deformat iremediabil. 
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline Lerua07

Re: accesorii de plastic - deformate (garantie sau nu?)
« Răspuns #5 : 22.Sep.2017, 05:57:40 p.m. »
Suspect de .... paranormal. Nu prea imi vine sa cred ca toate plasticele de pe o singura parte se puteau nimeri sa fie neconforme calitativ. Inclin sa cred ca alta e cauza.  :-?
  • Vitara 2015, spirit 1.6 benzina, allgrip, TM, alba,
Multumeste-te cu putin, pentru ca putinul nu-ti va lipsi niciodata !
 

Offline mariusl82

Re: accesorii de plastic - deformate (garantie sau nu?)
« Răspuns #6 : 22.Sep.2017, 05:59:07 p.m. »
Vreun utilaj greu avalucratvpe lângă mașina ta...acolo e posibil
  • New Vitara 1.6 MT Spirit Allgrip Atlantis Turquoise
 

Offline TVS

Re: accesorii de plastic - deformate (garantie sau nu?)
« Răspuns #7 : 22.Sep.2017, 06:18:26 p.m. »
In poza 16 se vede ca masina este parcata lângă un bloc de "sticla". Daca a fost o zi însorita , soarele s-a reflectat din acel perete de sticla al clădirii care a acționat ca o oglinda de unde si rezultatul imprimat , din pacate , pe masina colegului . Am vazut acum câțiva ani la știri un caz asemanator in Londra , unde o masina parcata in proximitatea unui astfel de bloc , de sticla , s-a topit efectiv. O sa caut Știrea pe net si sper sa o găsesc dar sunt 100% convins ca asta e cauza.
Cei de la Casco nu au ce comenta .
  • vitara-spirit 1,6 VVT , 4x4, manual, white pearl, 2015
 

Offline dragan

Re: accesorii de plastic - deformate (garantie sau nu?)
« Răspuns #8 : 22.Sep.2017, 06:21:04 p.m. »
Parcarea e pe bulevard. Au fost parcate muulte masini. Chiar si pe iarba. Nu cred ca sunt cei de la openville. Au fost masini si in stanga si in dreapta masinii.

Camere de filmat nu sunt niciunde. Daca ati vazut deformare este si in zona stergatorului stang sub forma de cerc. Ma gandeam daca nu cumva ar fii o defectiune la incalzirea in oglinda respectiv in parbriz. Dar la usi sus nu am explicatie.
  • suzuki vitara 1.6 alltrack benzina 2017
 

Offline dragan

Re: accesorii de plastic - deformate (garantie sau nu?)
« Răspuns #9 : 22.Sep.2017, 06:39:19 p.m. »
Exista ceva in usi daca exista ceva electric in usa ce sa provoace o incalzire?
Sau de exemplu era posibil sa fie de la un fulger ceva?
  • suzuki vitara 1.6 alltrack benzina 2017