Autor Subiect: Vorbire corecta...  (Citit de 28157 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline hugbear

Re: Vorbire corecta...
« Răspuns #220 : 07.Nov.2022, 08:40:31 p.m. »
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 
The following users thanked this post: costin_bad, NicNic, ariciul

Offline ntire2000

Re: Vorbire corecta...
« Răspuns #221 : 14.Nov.2023, 09:53:04 p.m. »
Mda, pentru eventualii critici: am comis-o într-un postare si am scris forma incorecta a unui termen care defineste piatra sparta de care avem parte pe drum.
Critic - de felul meu, am zis ca-i corect sa-mi fac mea culpa.

 
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14710
  • Thanked: 3598 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Vorbire corecta...
« Răspuns #222 : 25.Nov.2023, 03:36:04 p.m. »
Azi dimineață am citit în presa online că soprana Angela Gheorghiu este actualmente cea mai "glamuroasa" vedetă de opera.

Cu stupoare, am aflat cu ajutorul lui Google că termenul dintre ghilimele este des utilizat online. :-O
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline jante.otel

Re: Vorbire corecta...
« Răspuns #223 : 11.Ian.2024, 10:23:42 p.m. »
Gabi, m-ai facut sa citesc articolul si inca ceva pe langa...
Asa am aflat ca Dna "Carmen ciolannis, este numita doar „ravasitoare”" (am pus "Dna" ca sa evit cacofonia), dar si ca "supozitorul este un dispozitiv medical:D

Noi sa fim sanatosi ca Limba Romana e vie si evolueaza (si trebuie sa ne tinem dupa ea)
  • S-Cross
jante.otel@yahoo.ro

Tel: 0799354972
 
The following users thanked this post: gabineg

Offline ntire2000

  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Romix

Re: Vorbire corecta...
« Răspuns #225 : 03.Apr.2025, 10:07:11 p.m. »
Ai scris corect topicuri, pentru ca vine din englezul topic - subiect.
Topice in romaneste se refera la cu totul altceva, nu la subiecte dintr-un forum. :D
Parerea mea e ca a comis-o moderatorul.  :P
  • Vitara 1.4 MT Luxus AllGrip 2019
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14710
  • Thanked: 3598 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Vorbire corecta...
« Răspuns #226 : 03.Apr.2025, 10:34:55 p.m. »
N-am comis-o, mi-am asumat.
Ia da un search pe forum și vezi de câte ori întoarce "topice" si de câte ori "topicuri".

De altfel, topicuri nici nu există în limba română ci in romgleză. De ce nu ar merge "topici"?



  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: Romix

Offline Romix

Re: Vorbire corecta...
« Răspuns #227 : 04.Apr.2025, 01:40:23 a.m. »
Intr-adevar, topicuri este un cuvant care nu apare in dex, dar pe care il folosim frecvent cand ne referim la o tema de discutat, la un subiect (cum era contextul de fata) si care, din punctul meu de vedere, se articuleaza la fel ca, de exemplu, feedbackul, weekendul, marketul samd.
Linkul (un alt englezism articulat la fel, care s-a strecurat in limba romana moderna) folosit de ntire2000, https://gresit.ro/topice-sau-topicuri.html, trimite la o definitie a cuvantului topic ce nu are legatura cu sensul folosit aici, de subiect de discutie intr-un forum. Din acest motiv mi-am permis sa intervin. Am folosit "comis-o" pt ca asa se exprimase @ntire2000, dar incercam sa fac o gluma, asa ca imi cer scuze pentru ca nu a fost inteleasa ca atare.   :pardon:
  • Vitara 1.4 MT Luxus AllGrip 2019
 
The following users thanked this post: gabineg

Offline enicky

Re: Vorbire corecta...
« Răspuns #228 : 05.Apr.2025, 12:28:27 a.m. »
   Chiar nu-i vad relevanta : topicuri...  topice... topinguri :-)). De fapt am putea spune  zona, sectiunea, ...sosuri, in schimb altceva sau alta e problema : limba romana este pur-si-simplu invadata, sufocata de termeni de genul, de multe ori doar de dragul de a arata ca noi cunoastem limba engleza ! Si tot de multe ori, astia care la un "meeting" au 25% engleza pe limba, cand ii pui sa formuleze o fraza in engleza au un accent  care iti zgaraie timpanul...a la Razvan Lucescu.
    N-am inteles eu ce-a vrut sa zica autorul cu "N-am comis-o, mi-am asumat", adica "n-am gresit din greseala ci intentionat", dar nu conteaza. De fapt, n-ar fi trebuit sa se scuze, doar sa stie de gluma!
  Si cred ca avem subiecte mai serioase.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: Laurentiu, Romix

Offline Leutz

Re: Vorbire corecta...
« Răspuns #229 : 15.Apr.2025, 03:12:26 p.m. »
Cand eram tanar si nelinistit se folosea cratima pentru a declina substantive importate "neoficial", neridicate inca formal la gradul de neologisme.

Intrucat e greu de verificat dictionarul limbii romane la fiecare cuvant strain uzual, cratima e o conventie buna, care arata ca ... aia e. Ori nu sunt sigur cum e corect, ori inca nu exista o forma corecta, intrucat cuvantul inca nu a fost formal inclus in limba romana (n.r. -> cu regulai de declinare corespunzatoare).

Am folosit cu incredere "link-ul", link-urile", "topic-urile", "topic-ului", "Suzuki-ului meu" ... Altii poate ar fi spus "topice-ele", etc. E cumva la fel cu a scrie [,] la o cacofonie. Arata ca stiu ca nu e chiar bine, dar totusi trebuie sa ma exprim cumva.
  • SX4 AWD MT 2.0 - 2007 / Outlander AWD CVT 2.4 - 2019
 
The following users thanked this post: NicNic