Autor Subiect: Scartait frana  (Citit de 7393 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2485
  • Thanked: 1291 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Scartait frana
« Răspuns #20 : 11.Aug.2018, 10:09:07 a.m. »
Am zgomotul descris, intermitent , cand mai accentuat cand mai putin dar saptamana ce vine ar trebui in sfarsit sa fac revizia de 2 ani/60k (desi am 63k in bord acum). Apropo, conducand pe autostrada in principal si avand un stil de condus "fara frana"(cel mai des folosesc frana de motor-pe automata este diferit de manuala, parca actioneaza mai slab) inca am placutele originale pe masina.
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline enicky

Re: Scartait frana
« Răspuns #21 : 11.Aug.2018, 11:03:34 a.m. »
...insa mi se pare dubios sa schimb discurile la 22k km. Schimb discurile inaintea placutelor de frana?
   Discurile de frana, apoi tobele, sunt elementele cele mai expuse/incercate la socuri termice de pe masina.
  Frana genereaza cresterea puternica a temperaturii disc-placute, iar daca aceasta situatie este urmata de o racire rapida cauzata de o balta prin care tocmai trecem cu masina, atunci se poate ovaliza discul sau crapa/fisura. In cazul de fata discul a rezistat(datorita grosimii lui) dar marginea subtire creata prin uzura, a cedat si s-a crapat. Functie de situatie se decide mentinerea lui in functiune sau inlocuirea. De remarcat ca a avut o rezistenta buna si nu s-a ovalizat, acest fenomen fiind mult mai periculos decat acea fisura urmata de detasarea marginii uzate.
   Faptul ca ploua si exista multe balti presupune o gestionare mai responsabila a vitezei de deplasare precum si a sistemului de franare.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline kellogs

Re: Scartait frana
« Răspuns #22 : 12.Aug.2018, 01:46:57 p.m. »
Am scris pe jurnal, zic și aici, că poate se uită mai multă lume. Am fost la Autonet, s-au dat roțile față jos, s-au curățat plăcuțele, îndoit tăblițele, gresat butucii. La final un test de frâne pentru a confirma că totul e ok.

Poza cu ”buclucul”.

Si cam care ar fi tablita de atinge ? Am si eu ceva zgomot asemnataor la virajul catre stanga. Poate o fi tot de la ureche.
simulatoare TPMS, pentru Suzuki si nu numai - https://spooftpms.com
 

Offline mariusl82

Re: Scartait frana
« Răspuns #23 : 12.Aug.2018, 01:57:00 p.m. »
In spatele discurilor ,se vad  mai ales daca ai jante de al , vin putin peste buza discului
Dar nu vad de ce ar face zgomot in viraj,ele sunt fixe si se misca cu roata
  • New Vitara 1.6 MT Spirit Allgrip Atlantis Turquoise
 
The following users thanked this post: kellogs

Offline kellogs

Re: Scartait frana
« Răspuns #24 : 23.Aug.2018, 06:35:49 p.m. »
In spatele discurilor ,se vad  mai ales daca ai jante de al , vin putin peste buza discului
Dar nu vad de ce ar face zgomot in viraj,ele sunt fixe si se misca cu roata

Dupa investigatii atente, impreunate cu studii de specialitate am gasit ca... urechea aceea e numai la roata spate :D

Ori la mine zgomotul de fasait vine de la roata stanga fata. Pe care am dat'o jos insa habar nu am la ce sa ma uit.

E ceva in neregula la prima vadere ?







Dar la prima auditie ?



Multumesc!
simulatoare TPMS, pentru Suzuki si nu numai - https://spooftpms.com
 

Offline aleksanders

Re: Scartait frana
« Răspuns #25 : 24.Aug.2018, 08:21:17 a.m. »
este vorba de tablita de siguranta a placutelor - aceasta are o ureche ce freaca de disc - https://cdn.pkwteile.de/thumb?id=7791959&lng=ro&e=19&m=1
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 
The following users thanked this post: kellogs

Offline jupanul1

Re: Scartait frana
« Răspuns #26 : 24.Aug.2018, 08:22:29 a.m. »
Uite, asta.

Știu, e de la Vitara, dar am pus poza ca să-ți faci o idee ce-i de căutat.
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 
The following users thanked this post: kellogs

Offline fireburn

Re: Scartait frana
« Răspuns #27 : 24.Aug.2018, 09:11:38 a.m. »
kellogs, la tine discul nu e prins bine.
Nu e normala situatia. Fuguta la service sa remedieze. Se misca tot ansamblul sau doar discul ? ca din film pare doar discul.
Daca se misca tot ansamblul, cu etrieri cu tot, e de la rulmentul central.
_______________________
Fac ce vreau, dar stiu ce fac ?
 
The following users thanked this post: kellogs

Offline Laurentiu

Re: Scartait frana
« Răspuns #28 : 24.Aug.2018, 12:18:39 p.m. »

Miscind discul ianinte-inapoi, nu ai facut decit sa scoti in evidenta joculu dintre canelurile planetarei in butucul rotii. Fiecare masina are un asemenea joc fie mai mic ori mai mare. Daca vei scoate planetara, jocul ar disparea.

Cauta scirtiitul in alta parte. Ca o idee: demonteaza placutele si invirte roata. Daca sciirtiiul nu se mai aude, problema e legata de prinderea acestora.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline kellogs

Re: Scartait frana
« Răspuns #29 : 24.Aug.2018, 04:21:23 p.m. »
Se misca discul impreuna cu burduful negru de langa disc. Burduful se misca cu tot ce e legat de el pana in spatele carenajului unde se poate vedea.

Asa. Am scos etrierul (?) si placutele de frana. Am dat js acea tablita cu arcuri distantiere si intr'adevar avea o ureche mai clapauga ca mai jos. Am indreptat urechea si reansamblat totul. Imi pare ca placutele astea stau destul de lax in carcasa aceea a lor. O fi normal ?









Altceva dupa care sa ma mai uit acum cat is cu roata in operatie ?
simulatoare TPMS, pentru Suzuki si nu numai - https://spooftpms.com