Autor Subiect: Căpușe  (Citit de 1309 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline hugbear

Căpușe
« : 15.Iul.2017, 06:14:54 p.m. »
Slutări.

Căutînd informații despre căpușe (adică informații reale și nu mizeriile alarmiste și goale de conținut din fițuicile de cancan) am dat de cîteva articole bine documentate pe care m-am gândit să le împărtășesc cu voi. Deși am extras mai jos cîteva chestii esențiale, ele sînt subțirele deci recomand cu tărie lecturarea integrală a articolelor! Nu ratați nici linkurile recomandate la sfîrșitul fiecărui articol.

Mușcătura de căpușă
Mușcătura de căpușă - primul ajutor
Prevenirea mușcăturii de căpușă
Repelente împotriva căpușelor

Sinoptic:
- căpușele NU sînt insecte ci arahnide (ca păianjenii și scorpionii) deci insecticidele și repelentele uzuale pentru insecte NU au efect
- prevenția infestării se poate face cu spray-uri pentru corp (pe bază de DEET) sau pentru haine/echipament (pe bază de permetrin) (!!!deși bine tolerat de mamifere în general, permetrinul este foarte toxic pentru pisici și pești; nu se găsește în România!!!)
- nu toate speciile de căpușe transmit boli la om dar pe teritoriul României trăiesc unele din cele care-o fac; bolile principale sînt:
   - boala Lyme (borelioza) - tratabilă
   - encefalita de căpușă - NU e tratabilă dar poate fi prevenită prin vaccinare (vaccin care NU se găsește în România)
   - febra hemoragică Crimeea-Congo - („oamenii pot dezvolta de la simptomatologie ușoară până la sindrom hemoragic grav, fatal în 10-40% din cazuri.”)

« Ultima Modificare: 30.Iul.2017, 08:35:55 p.m. de hugbear »
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 
The following users thanked this post: toma, kellogs

Offline toma

Re: Căpușe
« Răspuns #1 : 15.Iul.2017, 10:09:38 p.m. »
Foarte bun infograficul, contine  informatiile esentiale!  :good:
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline hugbear

Re: Căpușe
« Răspuns #2 : 07.Mai.2020, 04:49:06 p.m. »
https://m.facebook.com/100000385563502/posts/3060422013980621
Citat
   
Department of Parasitology and Parasitic Diseases, USAMV Cluj-Napoca

Vă invităm să participați la un studiu intitulat „Impactul pandemiei de COVID-19 în epidemiologia căpușelor și a patogenilor transmiși de acestea asupra oamenilor și animalelor de companie.

https://form.jotform.com/201085583630048

Scopul acestui studiu este de a determina dacă restricțiile de circulație și mișcare impuse asupra societății în contextul pandemiei de COVID-19 au modificat modul și durata de timp pe care oamenii sau animalele de companie le petrec în aer liber și dacă această schimbare este asociată cu un risc scăzut sau crescut de expunere la căpușe și bolile transmise de acestea.
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14334
  • Thanked: 3361 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Căpușe
« Răspuns #3 : 07.Mai.2020, 05:17:51 p.m. »
Well, sunt cercetatori care castiga bani de pe urma acestor survey-uri. Ca si coleg de breasla (low part-time), am completat formularul. Dar ma interb, in afara posesorilor de caini, cine umbla prin iarba in pandemie sa fie afectat de capuse?
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: hugbear

Offline hugbear

Re: Căpușe
« Răspuns #4 : 07.Mai.2020, 06:40:14 p.m. »
N-am nimic împotrivă să câștige bani, atât timp cât datele sunt cerute politicos (deci declarate voluntar și în cunoștință de cauză) și nu luate cu forța (vezi Facebook, Google et al.). Cercetarea are și ea nevoie de bani iar cercetătorii trebuie și ei să mănânce, ca să poată continue să cerceteze în loc să se reprofileze pe vanzarea de dresuri. Într-un fel sau altul rezultatele cercetărilor tot se vor întoarce odată și-odată ca beneficii pentru societate.
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 
The following users thanked this post: gabineg, toma

Offline kellogs

Re: Căpușe
« Răspuns #5 : 08.Mai.2020, 01:02:05 p.m. »
Well, sunt cercetatori care castiga bani de pe urma acestor survey-uri. Ca si coleg de breasla (low part-time), am completat formularul. Dar ma interb, in afara posesorilor de caini, cine umbla prin iarba in pandemie sa fie afectat de capuse?

Foarte multi din mediul rural as zice.
simulatoare TPMS, pentru Suzuki si nu numai - https://spooftpms.com
 
The following users thanked this post: gabineg

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14334
  • Thanked: 3361 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Căpușe
« Răspuns #6 : 08.Mai.2020, 01:04:02 p.m. »
Corect, nu m-am gandit la ei, ci numai la astia inchisi in cutiute de beton... :pardon:
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice