Autor Subiect: Insonorizare S-Cross  (Citit de 33519 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline crsors

Re: Insonorizare S-Cross
« Răspuns #50 : 13.Apr.2017, 07:17:03 p.m. »
l-am, identificat in prezentarea Dusterului din pagina doi a topicului.


  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Passion 1.4 Boosterjet 4WD 6MT
 
The following users thanked this post: enicky

Offline crsors

Re: Insonorizare S-Cross
« Răspuns #51 : 13.Apr.2017, 07:21:38 p.m. »
abia am reusit sa atasez o poza: Ataşamentul dumneavoastră a picat controalele de securitate şi nu poate fi încărcat. Vă rugăm să vă consultaţi cu administratorul forumului.
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Passion 1.4 Boosterjet 4WD 6MT
 

Offline enicky

Re: Insonorizare S-Cross
« Răspuns #52 : 13.Apr.2017, 07:52:09 p.m. »
     Multumesc pt. foto : se vede ca exista si o parte adeziva. Practic ai folosit un singur model sau doua ? Asta din poza merge pe caroserie(aripi spate) si usi-spate pe interior. Cel pus pe marginile usii e la fel, tot cu adeziv, sau alt model? Scuza-mi curiozitatea, dar as vrea sa-ncerc si eu.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline crsors

Re: Insonorizare S-Cross
« Răspuns #53 : 14.Apr.2017, 01:05:26 a.m. »
"Practic ai folosit un singur model sau doua ? " - un singur model

Se gasesc la taraba in Vitan.
Se pare ca pe net sunt mai scumpe: https://www.pieseauto.ro/chedere/dacia/duster/chedere-suplimentare-duster-facelift-logan-sandero-71819715.html
Am folosit 2 seturi (30lei/set). Am mai luat un set (cel din poze), sa incerc la faruri si capota laterale. Ulterior vreau sa incerc si la haion pe laterale. Partile cu probleme vor fi usile fata - spre aripi si luftul de sus de la haion, unde va trebui sa iau alt tip de profil, probabil de pe AliExpress. La haion sus, am identificat o problema. (se aduna gheata si trosneste cand il deschizi). acolo vreau sa pun ceva ca in prezentarea de mai jos (min 3:30)
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Passion 1.4 Boosterjet 4WD 6MT
 
The following users thanked this post: enicky

Offline crsors

Re: Insonorizare S-Cross
« Răspuns #54 : 14.Apr.2017, 09:30:47 p.m. »
@enicky , citind jurnalul tau am gasit asta:

Re: Vitara - MY DREAM
« Răspuns #184 : 14.Ian.2017, 06:11:12 p.m. »
Say ThanksCitat
Citat din: enicky din 14.Ian.2017, 01:11:00 p.m.
   O "pojghita" de gheata  destul de groasa facuse punte intre plafon si haion si era pe punctul de a se indoi zona de deasupra celui de-al treilea stop-frana. Deci atentie la gheata de pe plafon !
Problema se rezolva cu un cheder care sa stupe santul dintre plafon si haion.

Aceeasi pb am avut-o si eu si sper cu ajutorul acelui cheder sa rezolv problema.
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Passion 1.4 Boosterjet 4WD 6MT
 

Offline crsors

Re: Insonorizare S-Cross
« Răspuns #55 : 24.Apr.2017, 05:53:13 p.m. »
Sambata am prins cateva ore disponibile si am zis sa mai fac una alta la masina, dar cum timpul nu a fost chiar prietenos, nu m-am apucat de insonorizare usi.
Am luat niste mocheta auto neagra din Vitan, si am dublat in fata si spate, mai mult pentru mizeria care se duce pe langa covorase(fie ele si tavita), dar si pentru un plus de liniste. In fata la sofer m-am dus cu ea cat de sus am putut, chiar am decupat in zona acceleratiei si a coloanei de directie pentru a ma duce mai sus. In spate am facut totul dintr-o singura bucata. Am acoperit tumelul median unde sta copilul cu picioarele si am continuat sub scaune, pana la zona de ventilatie de sub scaunele din fata.

Am astupat cu silicon si am prins cu suruburi zona de la carenaje(unde se monteaza bavetele de noroi), deoarece cand le-am demontat pentru insonorizare am gasit foarte mult nisip adunat in praguri, dupa doar 4000km. Acesta era umed si astupa gaurile de scurgere a apei.

Am mai pus un cheder si in zona farurilor, unde nu pot sa imi dau seama de ce au lasat un luft asa de mare si inestetic. In plus pe acolo baga apa si mizerie la greu. Initial m-am gandit ca a fost lasat special pentru aerisire dar am vazut la alte masini acea zona prevazuta cu cheder.
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Passion 1.4 Boosterjet 4WD 6MT
 

Offline enicky

Re: Insonorizare S-Cross
« Răspuns #56 : 24.Apr.2017, 06:39:06 p.m. »
   Cu acelesi tip de cheder, de Duster ? Din cate am retinut eu chederul are si o parte adeziva? Interesanta chestia cu siliconul, chiar bine ai facut.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline crsors

Re: Insonorizare S-Cross
« Răspuns #57 : 24.Apr.2017, 07:32:14 p.m. »
Da, acelasi tip de cheder cu banda adeziva.
Chestia cu siliconul si holsuruburi sper sa tina.
Bavete nu vreau sa pun din mai multe motive, cred ca le-am expus pe undeva.
Ma gandesc tot mai serios sa colantez cu folie transparenta capota, aripile fata si usile, pentru protectie la pietricele, nisip, zgarieturi, etc...
Am avut farurile colantate cu folie de protectie, dar din cauza formei farurilor s-au dezlipit pe margini, iar cand m-am dus la garantie au preferat sa imi dea banii inapoi si sa le dea jos.
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Passion 1.4 Boosterjet 4WD 6MT
 
The following users thanked this post: enicky

Offline bekxy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1327
  • Thanked: 377 times
  • Gen: Bărbat
  • SX4 S-Cross '16 Spirit 1.4 4WD 6MT
    • Bucuresti
Re: Insonorizare S-Cross
« Răspuns #58 : 24.Apr.2017, 08:11:35 p.m. »
De ce nu faci tu un jurnal al maşinii? Că va fi un jurnal interesant, cu mai puţine palavre şi mai multă tematică auto.
Că aşa se pierd informaţiile în diverse topicuri şi va fi greu chiar şi pentru tine să le mai găseşti.
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Spirit 1.4 Boosterjet 4WD 6MT
 

Offline crsors

Re: Insonorizare S-Cross
« Răspuns #59 : 24.Apr.2017, 09:46:08 p.m. »
Astept si eu sa fac 10.000 ca @enicky  :D
Serios vorbind, nu postez pentru a spune povestea masinii mele ci doar pentru ai ajuta pe altii asa cum si eu m-am folosit de informatiile de pe forumuri (2 ani, subaru forester, quashqai, duster, vitara + multe review-uri). Din experienta mea stiu ca mi-a fost mult mai usor sa citesc anumite topicuri in functie de interes. Din pacate pe Suzuki, la jurnale este destul de greu sa iti dai seama mai exact despre ce masina/model este vorba. Daca as face si jurnal si topicuri as dubla informatia si oricum timpul nu imi permite.
.....si nu ma pricep la povesti.   :fluier:
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Passion 1.4 Boosterjet 4WD 6MT