Autor Subiect: Insonorizare S-Cross  (Citit de 33321 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Hoinar

Re: Insonorizare S-Cross
« Răspuns #160 : 17.Dec.2021, 05:40:25 a.m. »
Foarte faina lucrarea la masina!
  • Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Hybrid 2021 Passion, Suzuki Grand Vitara 2, 2L benzina
Libertatea ta se termina acolo unde incep drepturile altora!
 
The following users thanked this post: trl

Offline enicky

Re: Insonorizare S-Cross
« Răspuns #161 : 17.Dec.2021, 12:05:55 p.m. »
  Da, ai facut treaba buna, chiar profi. Daca la vara reusesti sa faci si plafonul(si podeaua), e super. Dar sa fie peste 240C.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: trl

Offline mariusFM

Re: Insonorizare S-Cross
« Răspuns #162 : 30.Mar.2022, 08:14:21 p.m. »
Azi am coborat sa vad cat de usor se da panoul de usa jos si am ajuns sa insonorizez portierele, haionul si portbagajul. Materialele folosite au fost urmatoarele: STP GB 2MM, STP ACCENT 6, 6MM, AURA VDM SPORT WAVE 15, 15MM. Se pare ca au schimbat difuzoarele pe noul S-Cross, de data asta au pus si ceva magnet :D Acustica s-a imbunatatit simtitor: alt bass, alta medie; frecventele s-au curatat, nu se mai amesteca, vocea mai putin stridenta, joasele nu mai distorsioneaza, inaltele par mai anemice, dar mai curate. Momentan voi ramane cu difurile stock, intai as da banii pe izolat plafonul. Sper sa am timp sapt asta si sa fac si pasajele rotilor.

ps. Nu am poze ca am plecat "caine surd la vanatoare", dar nu am mers pe 100% umplut tabla.
  • S-Cross 1.4 Hybrid AllGrip, Passion, 6AT, Energetic RED (2022), ex. (2011) Sx4 1.6, 4x4, Alcantara, 5MT
 

Offline enicky

Re: Insonorizare S-Cross
« Răspuns #163 : 31.Mar.2022, 12:10:51 a.m. »
   Inteleg ca ai folosit trei straturi, nu e rau deloc.
Din experienta, pentru plafon si podea ajung si doua straturi, eu asa am folosit, iar pentru al doilea strat, daca esti interesat de ceva bun si ieftin, vezi in clipul meu ca am folosit armaflex, aproape identic cu INSONORIZANT AUTO STP AERO FLEX 10.
  Erau mai interesante pozele cu lucrarea decat cu difuzoarele, care vad ca sunt ca ale mele :)
N-am umblat la pasajele rotilor, daca poti da ceva mai detaliat cand le faci ar fi super.
  Asa ca ai facut o treaba buna, succes in continuare !
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip