Autor Subiect: Conducerea preventiva  (Citit de 81712 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Acidutzu2000

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #940 : 13.Feb.2022, 04:31:54 p.m. »
Eu nu inteleg o chestie. 
Cum poate Politia Rutiera sa amendeze pt filmulete postate pe Facebook (cazul microbuzului care tragea sanii si alte cazuri) dar nu accepta filmari cu camera de bord ca proba.
  • Suzuki Vitara Passion 2WD - Albastru Turquoise
 

Offline ntire2000

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #941 : 13.Feb.2022, 04:43:26 p.m. »
Pai tocmai ca nu o sa mai poata amenda pentru ca pâna acum era un "vid legislativ".
Acuma l-au "rezolvat" si pe asta.
Eu am o filmare cu un fost politist care coboara din masina personala rupt de beat si abia se tine pe picioare.
Chiar crezi ca schimbam ceva daca prezentam acea filmare FHD dar neomologata fostilor lui colegi?
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline toma

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #942 : 16.Feb.2022, 09:51:30 a.m. »
Putea fi si "omologata" si ce vrei tu. Nu e proba ca era beat. Una e sa filmezi abaterea clara de la lege (de exemplu a depasit pe linie continua) si alta e sa filmezi ceva ce "arata ca" stare de ebrietate.

LE: Acum 3 ani am avut o tuse extrem de urata (cred ca a fost tuse magareasca - pertussis). Era asa de rau ca la un moment dat de la convulsiile de tuse ma apuca voma si eram si foarte ametit din cauza lipsei de oxigen. M-a apucat un episod din asta in timp ce conduceam de la birou spre casa. Cam ce au crezut cei care m-au vazut cu masina oprit pe prima banda, coborand tinandu-ma de portiera ca mi se muiasera picioarele si vomand convulsiv in mijlocul drumului?

Nu zic ca cel filmat de tine nu era beat, zic doar ca singura modalitate de a dovedi asta este sa o masori. Uneori aparentele insala.
« Ultima Modificare: 16.Feb.2022, 10:02:04 a.m. de toma »
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline ntire2000

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #943 : 25.Mar.2022, 10:24:27 a.m. »


Dupa ce ca am frânat ca sa n-o bag în spital cu dauna totala, tot ea era cu gura mare ca de ce nu m-am asigurat si de ce accelerez ca nebunul.  =))
Baba nesimtita fiind la doar 25-30 de metri de trecerea (legala) de pietoni.
Celalta s-a "pierdut" repede în multime, n-a stat la "sfintit" - se stia cu musca pe caciula.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 


Offline NicNic

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #945 : 26.Mar.2022, 11:41:52 a.m. »
   Toate contravențiile, inclusiv cele primite pentru încălcarea regulilor de circulație, vor putea fi contestate și la judecătoria în a cărei rază de competență își are domiciliul sau sediul persoana amendată, conform unui proiect de lege adoptat miercuri de Camera Deputaților și care ar urma să meargă le promulgare.

Da, acesta este un subiect legat "clar" de conducerea preventiva.
As putea intelege ca putem sa nu mai fim prudenti, ca avem langa noi, mult mai aproape, solutia de contestare a unei eventuale pedepse rutiere.
Foarte relevanta informatia asta, pusa aici ...
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline enicky

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #946 : 26.Mar.2022, 01:49:21 p.m. »
(1)Da, acesta este un subiect legat "clar" de conducerea preventiva.
(2)As putea intelege ca putem sa nu mai fim prudenti,...
(3)Foarte relevanta informatia asta, pusa aici ...
:-O
     Conducerea preventiva reprezinta comportamentul rutier al participantilor la trafic care asigua evitarea producerii unui accident, prin anticiparea situatiilor care pot genera accidente, prin evitarea actiunilor incorecte ale partenerilor de trafic si de adaptare a modului de deplasare la conditiile atmosferice, de vizibilitate, de drum si de intensitate a fluxului de vehicule[/b].
   
    In baza acestei definitii, oricine NU conduce preventiv un autovehicul e pasibil de o contraventie, care, mai nou prin acest proiect de lege se doreste a se rezolva si in zona de domiciliu a persoanei amendate .
    In rest, intelege fiecare ce vrea si cum vrea, dupa posibilitati !
Am considerat ca acest topic este si cautat si adecvat ptr. aceasta informatie, utila am crezut eu ! Probabil ca era mai bine sa nu postez, pt. ca nu-mi mai luam :baston:, in loc de....
  Daca am postat gresit, rog un moderator sa remedieze.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline enicky

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #947 : 16.Iun.2022, 08:08:07 p.m. »
Mergi pe strada si beculetul care indica presiunea din roti se aprinde in bord. Inima iti bate repede si ochii iti fug spre marginea drumului. Acostamentul este ingust si nu pare cel mai sigur loc. Semnul de circulatie indica urmatoarea oprire la 6 km.

Ce faci? Continui sa mergi si risti sa-ti avariezi cauciucul poate si mai mult? Sau tragi pe acostament si chemi serviciul de remorcare?

Cat de mult inseamna mult?
Pentru a fi in siguranta, condusul pe pana este prea mult pentru autovehiculul tau si iti pui siguranta in pericol. Daca anvelopa si-a piedut toata presiunea, nu numai ca se va strica fara posibilitatea de a mai fi reparata, dar te va pune si pe tine in pericol.

Un cauciuc pe pana nu are aceeasi tractiune sau acelasi control ca unul umflat si te poate face sa pierzi controlul si sa produci un accident.

Daca mai are un pic de aer sau gasesti un mod de a umfla un cauciuc care pierde usor aerul, ai putea sa fii in siguranta pana ajungi la un atelier sau o vulcanizare.

Daca alegi sa conduci pana acolo, opreste-te din 2 in 2 km si verifica presiunea cauciucului. Daca s-a dezumflat de tot, nu mai conduce; cheama un serviciu de remorcare sa te duca mai departe sau monteaza roata de rezerva.

Ce se intampla cu cauciucul daca il conduc pe pana?
Cand conduci pe pana, janta pune presiune mare pe anvelopa, stranguland-o intre janta si sosea. Captuseala interioara a pneului se sfasie, eliminand posibilitatea de a-l mai repara.
Pe langa asta exista si varianta ca anvelopa sa sara de pe janta si sa avariezi foarte tare janta. Condu pe pana doar ca sa iesi din calea pericolului, cum ar fi atunci cand mergi pe o autostrada fara acostament.

sursa: dailydriven.ro
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ntire2000

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #948 : 01.Iul.2022, 02:36:16 p.m. »
Accidentul cu 4 morți de pe DN2, provocat de un șofer cu zeci de amenzi de viteză și permisul suspendat de 4 ori în ultimii 4 ani

Zice scursura de Bode: "Pentru astfel de oameni sancţiunile sunt încă prea moi, deci prea blânde”.
Ipocritul, uita ca si soferul lui era vitezoman dar el dormea, deci n-are nici o treaba.

Poate ca totusi nu sanctiunile trebuie înasprite ci controalele psihologice la mansarda celor care vor sa devina soferi.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline enicky

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #949 : 02.Aug.2022, 12:28:10 p.m. »
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip