Autor Subiect: Carlig remorcare  (Citit de 24097 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Dan T

Carlig remorcare
« : 13.Iul.2016, 10:01:23 a.m. »
A montat cineva carlig de remorcare pe Vitara? Sunt curios cum se monteaza, cum si unde se taie bara.
  • Vitara 1.6 Passion ALLGRIP
 

Offline jupanul1

Re: Carlig remorcare
« Răspuns #1 : 13.Iul.2016, 12:05:59 p.m. »
Dacă vreun posesor poate încărca o poză .. și eu aș fi foarte recunoscător. Mulțumesc!
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 

Offline Andreea Daniel

Re: Carlig remorcare
« Răspuns #2 : 20.Iul.2016, 03:24:43 p.m. »
in acest link sunt cateva discutii despre carlig:

http://www.suzuki-club.ro/forum/imbunatatiri-new-vitara/accesorii-noua-vitara/msg193713/#msg193713&gsc.tab=0

SI eu ma gandesc sa achizitionez unul , dar prin toamna.
  • Vitara 1.6l Spirit/MT & Fiat Albea 1.2l Benz
 

Offline AltTab

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
    • Brasov
Re: Carlig remorcare
« Răspuns #3 : 17.Aug.2016, 12:08:17 p.m. »
Eu am auzit la reprezentanta ca se pierde garantia masinii daca nu e carligul cumparat de la ei si montat tot acolo. Asa o fi? Trebuie ceva scris in certificatul de garantie?
Am vazut ca se gasesc carlige la preturi mult mai rezonabile in alta parte, cu omologare si montaj autorizat RAR. Ce sa credem?
  • S-Cross Benzina 1.6 COMFORT 2WD
 

Offline toma

Re: Carlig remorcare
« Răspuns #4 : 17.Ian.2017, 10:23:09 a.m. »
Ceva noutati pe acest subiect? Sunt (timid) interesat de acest subiect... ma gandeam la vara sa inchiriez o rulota pentru un road-trip european.
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline Relisis

Re: Carlig remorcare
« Răspuns #5 : 21.Aug.2017, 03:21:41 p.m. »
In legatura cu montare carlig after market(omologat RAR) pe new Vitara am primit urmatorul raspuns:

Daca instalatia electrica nu e originala Suzuki , nu montam.
 
Daca instalatia electrica nu e originala Suzuki se pierde garantia la partea electrica .
 
 
Sorin Marincu
Receptioner Mecanica
 
AUTONET
Cal. Giulesti nr. 125, Sector 6, Bucuresti, Romania
T +40 21 221 91 39            M +40 720 720 779
F +40 21 221 91 38            E mecanica1@suzuki-autonet.ro
www.suzuki-autonet.ro


 
  • Suzuki Vitara 1.6 benzina allgrip passion
 
The following users thanked this post: toma

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2499
  • Thanked: 1294 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Carlig remorcare
« Răspuns #6 : 21.Aug.2017, 07:57:24 p.m. »
Am montag carligul la IRMEX Braila. Complicatiile la legaturile electrice au facut sa dureze mai mult decat s-a planuit, mi-a ramas masina peste noapte in service. Reteau electrica se cupleaza atat la becurile din spate cat si la panoul de sigurante de sub bord asa ca aveti grija, e vorba si de distrubutia consumului. Carligul original este demontabil, il pui cand ai nevoie, in rest e numai suportul si priza electrica.
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline Dan T

Re: Carlig remorcare
« Răspuns #7 : 21.Aug.2017, 09:26:55 p.m. »
Cat a costat?
  • Vitara 1.6 Passion ALLGRIP
 

Offline NicNic

Re: Carlig remorcare
« Răspuns #8 : 21.Aug.2017, 10:05:47 p.m. »
Pentru SUVI am montat carlig de remorcare omologat RAR, cumparat de la UNIX Auto.
Kit-ul pentru instalatia electrica (priza 7 pini) l-am cumparat de la Autonet. Este un kit plug-and-play (mi-a placut foarte mult ce frumos se lucreaza cu conectorii din instalatia elctrica de la Suzuki). Kit-ul a costat ceva peste 300 RON (comparativ, after market ar fi fost circa 30 RON, tot priza cu 7 pini, unii furnizori de carlig auto ti-l dadeau bonus la un carlig cumparat).
Am preferat carligul de la UNIX, marca BOSAL, dupa ce am vazut ca ar fi certificat RAR. Cost circa 600 RON, putin peste.
Total carlig si kit priza carlig 7 pini, aproape 1000 RON.
Montajul l-am facut eu, fara sa apelez la service. Am incercat la Autonet, dar mi-au cerut circa 1100 RON doar pentru un carlig montat, fara sa includa si instalatie electrica ...

  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline dorinf

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
  • Gen: Bărbat
    • dej
Re: Carlig remorcare
« Răspuns #9 : 03.Oct.2017, 03:14:27 p.m. »
La reprezentanta din Bistrita am primit urmatoarea oferta de pret pentru montaj carlig cu instalatie electrica si montaj:
-cu carlig after market 1366 Ron;
-cu carlig original aproximativ 2700 Ron.
  • vitara passion allgrip benzina