Autor Subiect: Montaj gresoare la homocinetica Jimny  (Citit de 2347 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline fmfmfmfm

Montaj gresoare la homocinetica Jimny
« : 26.Apr.2016, 08:06:28 p.m. »
Salutare. Avand in vedere cat de mult estre de demontat pentru gresarea homocineticii la Jimny ma gandeam sa montez niste gresoare pe capacul de sus si cel de jos (unde sunt cele 4 suruburi) de la "biloaiele" de pe fata. Ce parere aveti? Merita?
  • jimny
 

Offline Laurentiu

Re: Montaj gresoare la homocinetica Jimny
« Răspuns #1 : 27.Apr.2016, 09:22:55 a.m. »
...pentru gresarea homocineticii la Jimny ma gandeam sa montez niste gresoare [...] Merita?
Orice imbunatatire merita atentie.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline unde

Re: Montaj gresoare la homocinetica Jimny
« Răspuns #2 : 27.Apr.2016, 10:08:04 a.m. »
Merita, normal ca merita. Problema e unde si cum gauresti homocinetica.
Suzuki Jimny 1.3i 2004
 

Offline fmfmfmfm

Re: Montaj gresoare la homocinetica Jimny
« Răspuns #3 : 27.Apr.2016, 11:59:43 a.m. »
Ma gandeam sa dau gaura la strung prin axul rulmentului si capac apoi sa montez gresor, dar nu stiu daca este sanatos pentru ax si daca chiar va ajunge unsoarea si in bila sau doar la rulment.
  • jimny
 

Offline fmfmfmfm

Re: Montaj gresoare la homocinetica Jimny
« Răspuns #4 : 04.Mai.2016, 06:56:54 p.m. »
Până la urmă am găurit axul rulmentului din partea de jos la fiecare roată și am montat gresoare pe care le-am și folosit. După ce am băgat vaselină și am făcut câteva ture, pe partea vizibilă a biloaielor se vede că a trecut și unsoare.
« Ultima Modificare: 04.Mai.2016, 07:22:45 p.m. de fmfmfmfm »
  • jimny
 

Offline unde

Re: Montaj gresoare la homocinetica Jimny
« Răspuns #5 : 09.Mai.2016, 03:01:06 p.m. »
Ma gandeam sa dau gaura la strung prin axul rulmentului si capac apoi sa montez gresor, dar nu stiu daca este sanatos pentru ax si daca chiar va ajunge unsoarea si in bila sau doar la rulment.

 Sanatos pentru ax nu cred ca e, vezi raspunsul meu anterior. Unsoarea ajunge peste tot in homocinetica (bila), inclusiv in rulmentii kingpin, dar nu in rulmentul de roata.
Suzuki Jimny 1.3i 2004