Autor Subiect: Iluminat, Semnalizare, Becuri  (Citit de 105700 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline florin301975

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #610 : 21.Iun.2019, 08:35:36 p.m. »
Salutare. Schimbarea becurilor din plafoniera si cele de pozitie cu led, nu da eroare in bord, ca la alte marci. Mss
 

Offline enicky

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #611 : 21.Iun.2019, 09:48:19 p.m. »
  Nu da oroare ! :)
  Vezi la mine in jurnal, ca le-am schimbat pe impricinate.

P.S. N-ai pus semnul intrebarii, dar cred ca ai omis.(Mss)!
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline florin301975

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #612 : 21.Iun.2019, 10:08:10 p.m. »
Da din viteza am uitat semnul intrebari. Am intrat pe jurnalul tau si deja i.am dat mail lui Liviu ptt. becuri. Mss si o seara buna tuturor!
 

Offline ASZ

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #613 : 22.Iun.2019, 05:09:20 p.m. »
Manat de schimbarile becurilor originale cu unele de tip LED, azi am cedat unor recomandari pt. becul din imagine (sunt becuri LED cu lupa, pt. becurile la pozitia fata). Le-am folosit pana acasa (cca 6-7km) si fiind curios de cum sunt dupa 20 min de functionare, le-am scos si am constatat ca partea din metal (de sus), este foarte incinsa. Acum mi se vad ceva frunze de la morcov ... legate de posibilitatea topirii soclului de la temperatura mare generata de acest tip de bec (e drept ca si becul original se incingea tare, insa acela nu avea nimica metalic, care sa retina acea caldura un timp mai indelungat).
Voi ce parere aveti, ar putea afecta aceasta caldura, ceva la socluri/instalatia electrica ?

Offline enicky

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #614 : 22.Iun.2019, 11:05:32 p.m. »
   Eu astea de pozitie am Philips(parca), nici eu nu mai stiu sigur. E in jurnal. Posibil ca partea metalica sa fie un fel de radiator. Partea din soclu cum era?
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ASZ

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #615 : 22.Iun.2019, 11:43:33 p.m. »
Soclul din plastic era caldut .... nu fierbinte. Mai urmaresc.

Offline croco

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #616 : 23.Iun.2019, 12:11:47 a.m. »
Plasticul e mai afectat de caldura in timp decat metalul. Faptul ca se incinge partea metalica nu cred ca e un lucru rau. Metalul e mai sensibil al cresterile si scaderile de temperatura avand inertie termica mai mare. Puterea electrica a LED-ului nu e foarte mare, probabil ca temperatura pe care ai constatat-o era maximul atins dupa 20 de minute de functionare.
  • Suzuki Vitara 1.6 Spirit Allgrip / Suzuki Baleno 1.2 GLX
 

Online ntire2000

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #617 : 23.Iun.2019, 12:53:15 a.m. »
Uite de astea am eu si sunt foarte ok.

  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline enicky

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #618 : 23.Iun.2019, 01:06:41 p.m. »
  Oricum bulbul cu filament(originalul) se incalzeste mult mai tare : balonul de sticla se incinge si transmite in soclu(care este metalic), ceea ce nu e bine. Faptul ca led-ul are partea metalica sus este bine(gandit), astfel soclul este protejat.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline ASZ

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #619 : 23.Iun.2019, 09:35:03 p.m. »
Uite de astea am eu si sunt foarte ok.1

La aceeasi bani (30 lei perechea), au vrut sa-mi dea ceva de gemul asta (cu SMD) si nu stiam ce sa fac .... au zis ca daca ma razgandesc le pot duce inapoi cele cu metal si sa mi le schimbe cu cele cu SMD...