Autor Subiect: Iluminat, Semnalizare, Becuri  (Citit de 105701 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline enicky

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #550 : 22.Dec.2018, 06:20:44 p.m. »
Arata super semnalizarile,
Le gasesti aici.
Ptr. pozitii le recomand pe acestea.
  Lumina calda, legala si merge cu faza scurta.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline sancheznfy_br

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #551 : 27.Ian.2019, 07:23:17 p.m. »
A pus cineva care are la lampile de ceata H8 cu 35W un H8 cu 55W(am vz a emag ca au , in rest nu am vz H8 cu 35W) ?
Tot la ei am vz un Led pt faza mica cu 2 culori alb si galben , care isi schimba culoarea la fiecare aprindere a fazei mici. Acum nu stiu cat de eficiente sunt LED -urile , nu ma refer la design sau cat de cool e sa ai masina cu LED, ci la eficienta lor pe timp de noapte cu ceata densa, ploaie, sa nu mai zic de costuri , si nu in ultimul rand de legislatie atat la noi cat si dincolo de granitele tarii noastre.


Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk

  • vitara 2w passion 1.6 VVT
 

Offline enicky

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #552 : 27.Ian.2019, 10:53:03 p.m. »
A pus cineva care are la lampile de ceata H8 cu 35W un H8 cu 55W(am vz a emag ca au , in rest nu am vz H8 cu 35W) ?
Tot la ei am vz un Led pt faza mica cu 2 culori alb si galben , care isi schimba culoarea la fiecare aprindere a fazei mici.
   Nu stiu daca a pus cineva(nici nu cred) dar n-as recomanda, pt. ca 55w degaja caldura aproape dublu fata de 35w, astfel scurtezi simtitor si viata proiectorului si a becului care nu va avea spatiu de racire.(dupa 10 min. de utilizare sticla frige) Si la ce-ar folosi?! H11 are 55 dar probabil ca este si o diferenta constructiva.
   Faza mica este probabil faza scurta(ca mica nu-i deloc!), sa nu confundam cu altceva..., iar vz=?(pe forum ni se recomanda sa nu folosim exprimari gen mesenger)
  Led-ul este legal cel din fabrica, sau unde nu se vede sau se confunda cu filament, cum ar fi pozitie spate, sau in cabina. In rest, este pe raspunderea ta, atat in trafic, cat si la garantia masinii .
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline sancheznfy_br

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #553 : 27.Ian.2019, 11:15:22 p.m. »
Modelul cool are H8 de 55W, acolo nu se incing?

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk

  • vitara 2w passion 1.6 VVT
 

Offline enicky

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #554 : 27.Ian.2019, 11:28:37 p.m. »
Modelul cool are H8 de 55W, acolo nu se incing?
   Cool n-are far de ceata, are drl. Eu am modificat-o, am pus drl led(locul era gol) si am cumparat proiectoare Valeo pe care le-am pus in locul drl-urilor. De utilizat n-am avut ocazia, le mai aprind de test. Iar acele drl-uri de pe masina erau de tot rasul...
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline sancheznfy_br

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #555 : 27.Ian.2019, 11:35:34 p.m. »
Am cautat in catalogul Osram si apar 2 variante:
1. Pt proiectoare de ceata cu halogen , varianta cu 55W
2. Pt proiectoare de ceata cu halog si lumina de zi Led, varinta de 35W.

De aici ideia de a inlocui 35 cu 55 , mergand pe faptul ca.producatorul nu a pus corpuri de proiector diferite si de avea pe timp.de ceata un camp vizual iliminat mai mare.

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk

  • vitara 2w passion 1.6 VVT
 

Offline Zota_Dragos

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #556 : 27.Ian.2019, 11:37:38 p.m. »
Am cautat in catalogul Osram si apar 2 variante:
1. Pt proiectoare de ceata cu halogen , varianta cu 55W
2. Pt proiectoare de ceata cu halog si lumina de zi Led, varinta de 35W.

De aici ideia de a inlocui 35 cu 55 , mergand pe faptul ca.producatorul nu a pus corpuri de proiector diferite si de avea pe timp.de ceata un camp vizual iliminat mai mare.

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk
Merge 55w pe bec de ceata
Am pus eu. Și nu doar pe Suzuki..

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk
 

Offline sancheznfy_br

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #557 : 27.Ian.2019, 11:40:15 p.m. »
De fapt nu de proiector imi faceam probleme, cat de sigurante pe undeva, sau softul care stie ca acolo se consuma 34w si nu 55w.

Deci pana la urma merge? De cat timp folosesti? Alte modificari ? Ceva erori prim bord? Se simte deiferenta?

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk

  • vitara 2w passion 1.6 VVT
 

Offline enicky

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #558 : 27.Ian.2019, 11:46:00 p.m. »
  Nu da eroare in bord, dar posibil ca siguranta sa fie la limita, plus riscurile enumerate mai sus. Tu nu-ti faci griji ca esti in cabina, dar el se arde, oglinda idem, s.a.m.d. Daca ti le asumi, poti sa pui si de 65w. Stiu ca nu-ti place raspunsul meu, dar din experienta nu folosesc/recomand puteri mai mari decat cele date de constructor.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline sancheznfy_br

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #559 : 27.Ian.2019, 11:48:13 p.m. »
De ex , tu pe proiectorele de Valeo cat ai pus?  Nu e vb placut ,raspunsul, e vb de opinii, experiente s.a.m.d.

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk

  • vitara 2w passion 1.6 VVT