Autor Subiect: Discutii legate de bebe  (Citit de 36650 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline miocrl

Discutii legate de bebe
« : 24.Apr.2009, 10:28:42 a.m. »

Pentru ca intr-un fel ma pregatesc sa fiu un bun tatic, daschid acest topic unde sa ne putem plange despre dez\avantajele masinilor noastre in legatura cu bebeii, accesorii de masina pentru bebei samd.

aseara la intalnire imi povestea cosmin cat de mic e portbagajul cand ai si un bebe in sx4

Offline ASZ

Re: Discutii legate de bebe
« Răspuns #1 : 24.Apr.2009, 11:05:24 a.m. »
Acest portbagaj va va invata doar cum sa vai faceti bagajele mai eficient, pt. ca de foarte multe ori caram dupa noi o caruta de lucruri de care nici nu ne atingem in tot concediul :)
Si avem si bicicleta, si mingi, si gratare ... si chiar si copil care a crescut cu astfel de portbagaje (e drept ca la Fusion este cu ceva mai mare ... dar tot mic se numeste :) )
« Ultima Modificare: 24.Apr.2009, 11:08:57 a.m. de cristyyy2003 »
 

Offline Sony

Re: Discutii legate de bebe
« Răspuns #2 : 25.Apr.2009, 11:31:51 a.m. »
Bre, io credeam ca vrei instructiuni de folosire a bebeului din dotare.  :D
Ma distreaza Muppetsii! :)
 

Offline bogdanb

Re: Discutii legate de bebe
« Răspuns #3 : 25.Apr.2009, 04:50:25 p.m. »
Ca veni vorba... oricat de mare ar fi portbagajul, cand ai bebe mic devine repede neincapator.
Pe de alta parte, nu poti pleca prea departe pana pe la 9 luni. Ori atunci, chiar daca iei o caruta de bagaje sunt totusi mai putine decat ce are nevoie in primele luni.
Cand era fiu-meu mic aveam Nova si doar cand plecam la munte/mare mai multe zile cu el reuseam sa-l umplu (da' exemplul meu nu se pune, ca maica-sa si cand pleca fara copil pentru un weekend zici ca se muta)
Eu vad o alta "problema", de care o sa te lovesti mai pe la 3~5 ani: convins copilul sa stea in scaunelul special si legat cu centura (prindere in sistem ISOFIX, merci Suzuki).
Cine a reusit sa-si convinga copilul sa stea LINISTIT in scaun sa ne zica si noua cum a facut ( metoda cu bataie inainte si legat dupa nu se pune  :D)
SX4 4x4 1.6GS aka Suzie Q :)
 

Offline miocrl

Re: Discutii legate de bebe
« Răspuns #4 : 25.Apr.2009, 10:13:49 p.m. »
deci sa nici nu imiiau scaun pt 3 ani
doar pt pana la 1 an?

Offline ASZ

Re: Discutii legate de bebe
« Răspuns #5 : 27.Apr.2009, 01:18:11 p.m. »
Cine a reusit sa-si convinga copilul sa stea LINISTIT in scaun sa ne zica si noua cum a facut ( metoda cu bataie inainte si legat dupa nu se pune  :D)
Nu pot spune ca am facut ceva in mod deosebit, insa de la varsta de 2 luni imi duc lunar copilul de la Cluj la Sighisoara si pot spune ca pentru el masina a actionat de la inceput ca un somnifer masina ... astfel incat la 2 ani ne-am permis concedii cu el la mare, la 3 ani in Bulgaria si la 4 ani in Grecia. Doarme majoritatea timpului, iar cand nu doarme, sta extrem de cuminte in scaunelul lui (in restul timpului e spirt .. nu sta nici la masa 2 secunde in acelasi loc).
Se compenseaza perioadele la el :)

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: Discutii legate de bebe
« Răspuns #6 : 27.Apr.2009, 01:24:54 p.m. »
Al meu ia placut in masina , si eu am avut Super-Nova ,inaintea Terios-ului.Nevoile te invata cum sa-ti organizezi interiorul ;).Sfatul meu este ca el sa stea in scoica sau scaun (pe urma) numai in spatele soferului.Ar fi zona cea mai ferita din masina.Pe urma and creste o sa fie mai usor ca atunci mai si intelege.
Go Terios!!!:)
 

Offline ASZ

Re: Discutii legate de bebe
« Răspuns #7 : 27.Apr.2009, 01:29:07 p.m. »
Mergand de multe ori doar eu cu copilul, am ajuns la concluzia ca scaunelul il fixez pe bancheta din spate-dreapta, ca sa il pot vedea rapid in orice moment (evident ca centura de la scaunel o are pusa mai tot timpul, insa la acest capitol in urma cu 3 ani a trebui sa duc munca de lamurire nu gluma ...)

Edit: Te rog nu mai cita mesajul anterior ;) MULTUMESC!
« Ultima Modificare: 27.Apr.2009, 01:38:14 p.m. de cristyyy2003 »
 

Offline bogdanb

Re: Discutii legate de bebe
« Răspuns #8 : 27.Apr.2009, 08:17:26 p.m. »
.. nu sta nici la masa 2 secunde in acelasi loc

Vezi...despre asta e vorba  :D
Apropo de stat linistit, cand avea al meu 4 ani, am plecat la Slanic Prahova, cale de vreo 80km.
De pe la Otopeni am inceput urmatorul dialog:
"- Mai avem?
- Mai avem
- Dar m-am plictisiiiit !
- Bine.
Dupa 5 minute de repetat acest dialog din minut in minut:
- Mai avem?
- Mai avem
- Dar m-am plictisiiiit !
- SI PE MINEEEE !!!
Pauza cinci minute... si apoi din nou...si la fel, timp de vreo ora cat am facut pana acolo  :D"

A doua oara m-am invatat minte si am luat cu mine laptopul si o sacosa de DVD-uri cu desene animate...
SX4 4x4 1.6GS aka Suzie Q :)
 

Offline Gringo

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 125
  • Gen: Bărbat
Re: Discutii legate de bebe
« Răspuns #9 : 28.Apr.2009, 06:31:27 p.m. »
Apropo de porbagaje mici
Cand era ficiormiu bebe il tot duceam si aduceam de la Galati cu tot cu patut .Cu un Tico :) .vreau sa zic ca totusi un carucior pliat incapea in porbagaj.
Si apropo de masini si copii,mame,soacre etc.
In anul urmator am trecut pe un Fiat Punto .Va e clar ca ce incapea in Tico nu mai incapea in Punto .Peste trei ani upgrade la Opel Astra Caravan . Credeti ca s-a rezolvat problema spatiului ?? Dimpotriva . Doamnele responsabile cu trusoul micutului foloseau fiecare cm3 din portbagaj si habitaclu , daca luam o duba si pe aia ar fi umplut-o.
Asa ca atunci cand am ales SX4 nu am tinut cont de porbagaj .
1.6 GS, 4x4, Sunlight Cooper, AG-60-BCC