Autor Subiect: Mici probleme (si solutii) new Vitara  (Citit de 213282 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline enicky

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #530 : 22.Dec.2018, 11:04:19 p.m. »
Ideea este ca nu-mi functioneza nici luminile din plafon..ceasul din consola centrala...
   Daca plafoniera n-o vezi la urcarea in masina, in schimb ceasul ar cam fi trebuit sa-ti "sara in ochi" ! Plus ca la predarea masinii vanzatorul te pune in tema cu chestiile principale(inclusiv telecomanda)/comenzile masinii. Mai ales ca fiind la primul contact cu ea, n-aveai cand sa citesti manualul. Cel putin asa a fost la mine, mi-a aratat/apasat toate butoanele/manetele.
   Oricum se vor rezolva toate. N-au prea facut pregatirea de vanzare.
Ma mir ca au atatea zile libere(ca nu-s la stat!) !
   Altfel, s-o stapanesti sanatos si nu te impacienta, daca ai la inceput mici probleme, inseamna ca pe viitor nu vei mai avea deloc ! :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline TheSpecial

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti
Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #531 : 22.Dec.2018, 11:12:13 p.m. »
A fost si greseala mea...ca n-am incuiat-o inainte sa mi-o predea :)
Dar crezi ca m-am gandit la asta? Cum sa nu se incuie o masina noua? ;-)
Eu eram nerabdator sa "ma dau cu ea pe zapada" #:-S
Multumesc pt urari !
  • Vitara Facelift 2019 1.4 BoosterJet AllGrip AT
 

Offline oxygen2k8

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #532 : 23.Dec.2018, 10:18:06 p.m. »
Salut! vezi ca ai o siguranta arsa. jos la pedalier cum te uiti la el in stanga gasesti panoul de sigurante, este vb de o siguranta de 10A vinovata pt plafoniera ceas respectiv inchiderea centralizata. succes
  • Suzuki New Vitara 1.6L 120HP 2018
 

Offline TheSpecial

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti
Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #533 : 23.Dec.2018, 10:56:41 p.m. »
Multumesc mult pt mesaj
Am vb cu cel care mi-a livrat-o...este posibil sa fi uitat de acea siguranta...masina este adusa de la fabrica fara ca ea sa"fie functionala"
"Se activeaza" inainte de a fi livrata
Mi-a spus sa ma duc pe 27 cand ei vor lucra...si se rezolva fara probleme
  • Vitara Facelift 2019 1.4 BoosterJet AllGrip AT
 

Offline oxygen2k8

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #534 : 24.Dec.2018, 12:01:10 a.m. »
@ TheSpecial - eu am ars-o pe a mea cand ma "jucam" la plafoniera  >:). 5 minute ghemuit plus injuraturile de riguare dar am rezolvat-o. Numai bine!
  • Suzuki New Vitara 1.6L 120HP 2018
 

Offline TheSpecial

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti
Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #535 : 24.Dec.2018, 12:28:55 a.m. »
OK...maine imi fac curaj...si incerc sa desfac acea cutie magica a sigurantelor... ;-)
Nu de alta..dar am mai citit pe aici..ca nu este chiar asa usoara treaba:)
  • Vitara Facelift 2019 1.4 BoosterJet AllGrip AT
 

Offline candale

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #536 : 25.Dec.2018, 03:16:40 a.m. »
 Buna, am si eu un fluierat , parca ar veni de sub masina, incepe de la 30-40 km /h ,la inceput cand treceam de 50km/h disparea sau nu il mai auzeam cel putin, sub 20-25km/h dispare subit... problema e ca dupa vreo 5 luni se aude si la 120km/h , in special daca  sunt in iesire de pe autobanda si il las la relanti ,pt a fi mai usor de auzit, dar si cu motorul turat se aude foarte enervant, mai ales noaptea, fiind mai liniste drum intins pe autobanda, te ia cu, capul!! De la motor nu e , accelerat in mers si in oprire nu se schimba forma fluieratului, de la frana la fel, chiar atingand frana in mers nu influenteaza cu nimic zgomotul, nu,l face mai intens sau sa se schimbe tipul de fluierat... Am lasat-o o zi la service in Belgia... ,,auzim doar zgomotul rotilor pe asfalt"   :notlst: asa  raspuns am primit😂😂😂 . Nu sunt strain de mecanica ,as tinde sa cred ca e din rulajul rotilor, pare o frecare undeva sau de la cardan (4x4). Iar scartaitul bordului...am renuntat sa-l rezolv , pur si simplu nu am cum ,sunt prea multe si peste tot, dar dispar si revin, insa unul singur imi rupe capul, in usa stanga fata interior ,undeva deasupra si putin  in fata clemei de deschidere a usii! Problema e ca vine din interiorul usii si nu plasticul in sine! E asa de constant si de ascutit si se aude deja de la 20km/h, uneori si mai repede ... si dureaza de cateva luni ,asta nu mai dispare singur!😁😁😁 . In rest 2 ani si 2 luni , 55.000km si nici o alta problema!! Dar scartaitul din usa e mai greu de suportat ca si fluieratul de sub masina( apropo, in mers cu vreo 30- 40 km /h , cu geamul deschis sau usa putin deschisa , se aude mai evident ca vine de sub masina , cam din partea din spate). Numai bine
  • vitara luxus allgrip diesel
 

Offline kellogs

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #537 : 25.Dec.2018, 10:25:52 a.m. »
Eu il am pe la 80 kmph. Si daca nu ma insel a aparut de cand am infoliat-o. Ia vezi, chederele pe la usi stau bine ? Altceva ce s'a schimbat pe la exterior expus vantului ?
simulatoare TPMS, pentru Suzuki si nu numai - https://spooftpms.com
 

Offline candale

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #538 : 26.Dec.2018, 12:20:51 a.m. »
Nu, nici vorba sa fie de la chedere, iar in rest nici o modificare, nici nu am infoliat-o. E foarte clar ca vine din rulajul rotilor sau cardan.. la inceput a inceput cu un fluierat care parea ca ar fi venit din zona parbrizului, ca si cum aerul ar forta sa intre pe undeva , dar dupa un timp ori a disparut ori de fapt e acelasi sunet dar la alt nivel si de fapt venea de sub masina si nu de la parbriz.. la urmatoarea revizie o sa mai vad ,dar clar merg la alt service..  Iar la mersul inapoi , uneori, se aude acel zgomot de tabla, la roata spate dreapta, clar e din placute,frana sau etrier, ..la actionarea pedalei de frana dispare.
  • vitara luxus allgrip diesel
 

Offline lai

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #539 : 07.Ian.2019, 03:25:03 p.m. »
Yo!

Am scris si pe la jurnal, mai intreb si pe aici: ati patit sa se auda zgomot dinspre geamul soferului in mers? (mici denivelari, asfalt mai valurit, etc.)
Senzatia e ca geamul nu e fixat bine si vibreaza partea superioara, suficient cat sa se auda; dar am testat si cu geamul coborat si se aude ceva in continuare. :dknw:
La inceput sa auzea din cand in cand si puteam sa il ignor; acum incepe sa ma scoata din minti, e si fix langa ureche. :)

O.o