Autor Subiect: Supape evacuare Jimny  (Citit de 6565 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline adis

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 30
  • Gen: Bărbat
Supape evacuare Jimny
« : 30.Iul.2012, 01:39:51 p.m. »
Salut,

In ultimul timp am avut probleme cu masina. Voi spune mai multe poate in jurnalul meu.
Sa spun aici ce varianta de masina am:
Jimny 2001, hard-top
motor M13A, 1328 cmc (1,3L), DOHC, 16v, 60kw/82CP
Motorul meu nu are VVT.

Cert este ca acum am masina la service cu motorul desfacut (e acolo de pe 16 iulie, in principal asteptand piese). Trebuie sa inlocuiesc supapele de evacuare - toate 8. Am schimbat segmentii, dar cei de la Unix (parca) au adus niste supape care nu se potrivesc: aveam nevoie de 5,5 mm diametru tija (coada), ei au adus de 6 mm (adica supape pentru varianta cu motor Diesel).

Inginerul de la service m-a rugat azi sa ma implic si eu in cautare, fiindca si-a cam epuizat lista de furnizori, si, cum spuneam, ce comandase el nu s-a potrivit, desi a pus la dispozitie Unix seria de caroserie.

Vreau sa incerc la Al Padrino - de obicei ei vor sa vii cu piesa acolo sa o masoare sau sa le dai dimensiunile.
Alta pista ar fi sa sun la Suzuki Romania pentru ajutor.

Am tot cautat pe Internet piesele, dar inca nu sunt sigur ca le-am gasit pe cele corect.
M-am uitat pe eBay UK, DE, FR, IT si ES, dar nu putinele oferte de acolo sunt pentru varianta Diesel sau pentru Jimny cu motor vechi (G13B).
Cred ca le-am gasit la rockauto.com, dar ei sunt din SUA si ar fi mai scump transportul, plus taxele vamale.

Codul de piesa cred ca este 12915-69G50. Ar putea fi si 12915-54G50 (la asta apare in paranteze E.NO.1047047~ - care nu stiu ce inseamna, poate ceva legat de seria de caroserie???).

Cred ca acelasi motor (M13A) e folosit si pe Ignis si Liana si poate si Swift.

Voi ce parere aveti?

Multumesc pentru ajutor.
Adis
« Ultima Modificare: 30.Iul.2012, 01:47:15 p.m. de adis »
 

Offline adis

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 30
  • Gen: Bărbat
Re: Supape evacuare Jimny
« Răspuns #1 : 07.Aug.2012, 09:06:01 p.m. »
Sa actualizez thread-ul:

Cautand pe Internet am gasit doua posibilitati:

De la magazinul online Rockwell Auto http://www.rockauto.com/dbphp/x,catalog,425,partnum,V162131,d,BGA_V162131.html , producatorul britanic BGA, cod de catalog V162131. Era $23,79 fiecare supapa, si $34,31 livrarea prin curier DHL Express, total $224,63 (~819 lei). Cred ca pretul e fara TVA.

De la producatorul IPSA, cod de catalog VL140000. Am gasit la http://www.teilehaber.de/auslassventil-id15420975.html, 14,08 euro bucata, si 26,95 euro taxele postale (curier GLS), total 139,59 euro (~632 lei).

La ambele variante sunt listate specificatiile:
lungime: 99 mm
diametru ax: 5,5 mm
diametru taler: 25 mm
unghi scaun: 45 grade

Am fost la service si am masurat supapele vechi - s-au potrivit masuratorile, asa ca am comandat varianta a doua.
Cele comandate initial fusesera 173 lei bucata, 0 lei livrare, deci vreo 1384 lei. Am economisit asadar in jur de 700 lei.

In fine, le-am primit azi. Normal trebuiau sa vina ieri, dar a fost o incurcatura cu adresa mea in sistemul curierului GLS. Aveam un numar de urmarire de la furnizorul german, si luni la 10 AM apare o exceptie ca e adresa gresita. Am sunat la GLS Romania si am corectat adresa. Nu stiu daca era vina firmei germane sau a serviciului de curierat - cert e ca eu o furnizasem corect.

Supapele au ajuns la cei care monteaza chiulasa... de data sunt bune!

Fiindca s-a rezolvat problema rog un moderator sa inchida thread-ul.

Multumesc,
Adis
 

Offline unde

Re: Supape evacuare Jimny
« Răspuns #2 : 08.Aug.2012, 10:44:02 a.m. »
 Citi km are motorul tau si cum ai ajuns la concluzia ca trebuiesc schimbate supapele? Ai GPL pe masina?
Suzuki Jimny 1.3i 2004
 

Offline adis

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 30
  • Gen: Bărbat
Re: Supape evacuare Jimny
« Răspuns #3 : 08.Aug.2012, 12:06:06 p.m. »
Salut si multumesc pentru interes.

Motorul are 133000 km  - adica asa scrie pe bord. Eu am cumparat masina cu 105000 km, si nu prea am fost pe offroad cu ea. Nu are GPL. Cred ca nici nu prea are sens, fiindca trebuie sa renunti la spatiu - care oricum e prea putin.

Problemele erau mai multe, am si scris - demult - pe jurnalul meu, dar nu am mai actualizat: http://www.suzuki-club.ro/forum/jurnal-de-bord/jimny-2001/8/.

Tot aparea codul P0304, in ultimul timp si de cateva ori pe zi (am un tester ScanGauge II cu care pot afla codul si reseta). Cand se incingea (de exemplu dupa o vreme de mers pe autostrada sau pe zona de munte) incepea sa zgaltaie urat si eram nevoit sa trag dreapta si in general sa astept o vreme.

In fine, povestea e mai lunga, si am postat-o pe un forum. Daca vrei sa o citesti, e aici (in engleza) - nu o sa mai scriu inca o data totul, e prea mult: http://www.ericthecarguy.com/forum/topics.aspx?ID=3932&PAGE=1.

Chiar sunt curios sa aud si parerile altora... desi zona asta de forum e pentru alte scopuri (cautare/cumparare piese).

Adis
 

Offline unde

Re: Supape evacuare Jimny
« Răspuns #4 : 08.Aug.2012, 12:27:47 p.m. »
 Am citit si topicul tau in engleza. Felicitari, esti printre putinii care fac asta!
Suzuki Jimny 1.3i 2004