Autor Subiect: Ruse si "old" Ruse  (Citit de 6447 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Ruse si "old" Ruse
« : 24.Mar.2012, 03:20:04 p.m. »
Ruse e o destinatie faina pentru o zi de weekend, mai ales pentru un gurmand ca mine :P
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline cribo25

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 577
Re: Ruse si "old" Ruse
« Răspuns #1 : 24.Mar.2012, 04:08:37 p.m. »
Sa dezvoltam putin albumul cu imagini, pentru potentiali amatori.  >:D<
« Ultima Modificare: 24.Mar.2012, 04:13:43 p.m. de cribo25 »
Ignis 1.3 GLX+
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14347
  • Thanked: 3377 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Ruse si "old" Ruse
« Răspuns #2 : 24.Mar.2012, 09:05:35 p.m. »
.... mai ales pentru un gurmand ca mine :P

Dezvolta putin, pozele nu sunt relevante  :(
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Ruse si "old" Ruse
« Răspuns #3 : 24.Mar.2012, 09:59:22 p.m. »
Revin cand ajung acasa cu poze... Astazi am fost cam "nehalit" si am bagat direct la mat :P
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline danker

Re: Ruse si "old" Ruse
« Răspuns #4 : 27.Mar.2012, 05:08:01 p.m. »
- Despre Ruse ce sa spun este unul cele mai mari din orase  din Bulgaria, poate un pic mai curat decat cele din Romanica, dar si aici saracia se vede la tot pasul.
Manastirea sapata in stanca de la Basarabovo este interesanta prin modul cum a fost conceputa, prin curatenie, prin ne "suparadecorarea" ei, o oarecare decenta se face simtita si senzatia de indemn la un gest de de mediatie. Aceasta stare am intalnit-o in multe bisericute din Bulgaria, probabil biserica ortodoxa Bulgara nu si-a pierdut complet ultimul dram de decenta, iar lacomia nu a acaparat-o complet, sau poate saracia... Aceeasi invitatie catre meditatie am simtit-o ( eu ne fiind de loc un om inclinatii religioase ) in cateva bisericute vechi sau noi din Sozopol, satiunea Constantin si Elena, etc.
Asa ca la fro' 15 km de Ruse pe drumul spre Varna dupa care se face stanga pe un drum secundar, undeva pe malul raului Lom puteti gasi locul de obarsie al patronului spiritual al Bucurestiului, Sf. Dimitrie cel Nou "Basaraboveanul"
- Tot pe aproape,  in jur de 20 de km de Ruse se poate vizita Ivanovo, adica o retea de bisericute, capele si chilii sapate in piatra, la o inaltime de fro 30 de metri fata de un canion sapat de raul Roussenski Lom. Pesterile din zona au fost locuite de catre calugari din secolul al XIII-lea pana in secolul al XVII-lea.
-Ca sa nu mai pomenesc ca la aprox 30km de Ruse  putem vizita pestera „Оrlova ciuca"  ce sе afla la 8 km de orasul Dve Moghili.  Aici au fost descoperite ramasite de oameni preistorici, de ursi de caverna, etc.  pestera e habitatul a multe specii de lilieci, care si  ierneaza aici, pestera respectiva are fro' 13 km,  si este a doua ca lungime, din Bulgaria si se afla la numai ~80km de Bucale.

- Despre cum se mananca in Ruse nu stiu mare lucru, aici Cristyyyy e tata locatiilor bune de cu papa, in afara de Happy Bar & Grill unde in principiu se mananca bine, bun si relativ ieftin... informatiile mele sunt sarace.
Daca as fi fost un pic mai prost... as fi fost fericit !
 

Offline cribo25

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 577
Re: Ruse si "old" Ruse
« Răspuns #5 : 27.Mar.2012, 05:26:37 p.m. »
^
danker, ai remarcat si tu curatenia din oras, dar saracia se estompeaza datorita florilor, mai abundente,
a oamenilor, mult mai linistiti ( nu asa isterizati ca la noi) si chiar mult mai amabili. Atat am surprins in scurta vizita de o zi in Ruse.
Apropo de mancare am cumparat niste placinte cu branza de la o toneta, banala, dar cu serviabilitate demna de mentionat cu privire la vanzatoare - m-a intrebat tot felul de chestii, greu de priceput in bulgara, le-a incalzit, ambalat cu tot dichisul, mai, mai sa uit ca suntem la 60 de km de casa.  >:D<

In prima poza, cea  cu bicicleta - a lasat-o posesorul acolo, s-a dus sa mai cumpere ceva, fara teama ca-i dispare sacosa atarnata pe ghidon.
Ignis 1.3 GLX+
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Ruse si "old" Ruse
« Răspuns #6 : 27.Mar.2012, 10:25:25 p.m. »
Hmm...@danker frumoasa povestioara! De mancat in Ruse noi n-am facut prea multe incercari. Doar Happy si am incercat si Piccadilly (amandoua in zona pietonala din Ruse)
 Papa bun Happy Ruse Papa bun Happy Ruse Papa bun Happy Ruse Papa bun Happy Ruse Papa bun Happy RuseNah...pozele nu-s cele mai expresive avand in vedere calitatea, dar va puteti face o idee.
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14347
  • Thanked: 3377 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Ruse si "old" Ruse
« Răspuns #7 : 28.Mar.2012, 12:21:46 p.m. »
Da, ne-am facut ! Ai avut dreptate... Ca si preturi cum e in comparatie cu cele de la noi ?
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline danker

Re: Ruse si "old" Ruse
« Răspuns #8 : 28.Mar.2012, 12:37:09 p.m. »
- La cheltuielile pentru plimbarica interesanta zic eu, trebuie sa aveti in vedere din start fro' 15 euro, respectiv taxa de pod +vinieta.  ;)
- Oricum asteptm noi propuneri si noi locatii in Bulgaria pentru noi sudistii.... ;)
« Ultima Modificare: 28.Mar.2012, 12:43:00 p.m. de danker »
Daca as fi fost un pic mai prost... as fi fost fericit !
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Ruse si "old" Ruse
« Răspuns #9 : 28.Mar.2012, 01:37:31 p.m. »
Hmm..depinde cu ce compari. Mie, personal, imi par excelente! Incearca-l si astept feedbackul tau.

@danker vine, vine  B-)
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!