Autor Subiect: Suzuki SX4 DA sau NU?  (Citit de 34192 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Mugur

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Suzuki SX4 DA sau NU?
« : 17.Mar.2012, 11:05:08 a.m. »
Dragilor,

Doresc sa achizitionez un SX4 pentru sotie, locuim la casa si cred ca ar fi util varianta 4x4, mai o iarna grea mai o iesire in natura (atentie pentru off-road am un Jimny!!)

Am vazut ca la probleme tehnice sunt vre-o 7 pagini....

Ce ma sfatuiti? e o alegere ok sau nu ? daca da care varianta este mai buna ce varianta de motorizare? ce consum?

Din ce am vazut stalpii din fata mai au un gemulet mic ceea ce micsoreaza un pic acel unghi...e intradevar deranjant la condus?

Multumesc frumos pentru raspunsuri pertinente cu eplicatii!

Mugur
Viteza prea mare = viteza masinii depaseste viteza creierului tau de a reactiona
 

Offline csb

Re: Suzuki SX4 DA sau NU?
« Răspuns #1 : 17.Mar.2012, 12:15:25 p.m. »
Eu am luat SX4 tot pt sotia acu 2 ani si suntem foarte multumiti  ;-)
Singura problema a fost la inceput cand s-a aprins ESP, problema fiind un senzor care dadea eroare dar s-a resetat dupa ce am deconectat bateria si de atunci... no problem.
4x4 se comporta bine atat pe zapada cat si pe drum forestier cu noroi.
Consumul 7-8 iarna in oras cu degivrari dimineata (motor 1.6 120calut)
Legat de stalpii din fata pot sa zic ca la inceput mi se parea ciudata pozitia de condus si oglinzile parca erau prea in spate, dar dupa scurt timp m-am obisnuit si nu deranjeaza deloc.
Un prieten de la care luam des piese (pentru fostul RX4) cand a auzit de SX4 mi-a zis ca ne auzim peste 6-7 ani...  :P
Nu stiu ce sa mai zic, decat ca s 100% multumit de alegerea facuta  >:D<
  • Vitara 1.4 Boosterjet S Allgrip
Vitara 1.4 Boosterjet S Allgrip - 2017
 

Offline xim

Re: Suzuki SX4 DA sau NU?
« Răspuns #2 : 17.Mar.2012, 02:14:27 p.m. »
Am vazut ca la probleme tehnice sunt vre-o 7 pagini....

... asta pentru oameni sunt destul de activi pe aici si au pareri diverse...probleme serioase sunt, dupa parerea mea :) ,  doar cele legate de caseta de directie si de discul de ambreiaj, de care eu pana la 27.000 am fost ferit.

Citat
Ce ma sfatuiti? e o alegere ok sau nu ? daca da care varianta este mai buna ce varianta de motorizare? ce consum?

bun ar fi diesel...dar diferenta intre pretul de lista al acestuia si cel al benzinarului (aprox 3500 euro) mi se pare greu de acoperit daca nu faci multi km.
al meu 1,6 -107 cp nu m-a dezamagit, poate un pic cuplul in turatii joase...dar compenseaza in schimb de la 3000 rpm in sus  :x

Citat
Din ce am vazut stalpii din fata mai au un gemulet mic ceea ce micsoreaza un pic acel unghi...e intradevar deranjant la condus?

depinde de pe ce masina vi, nu deranjeaza decat arareori in viraje stranse si te obisnuiesti repede

- masina asta nu este "state of the art" dar cred ca inglobeaza cam toate tehnologiile de care ar putea avea nevoie un om normal, si toate astea la un pret cum nu prea cred sa gasesti pe piata. vezi oferta NAVI http://www.suzuki.ro/autoturisme/promotii/sx4-1-6-gs-4wd-navi/ nu  cred sa gasesti asa dotari la masini sub 15 k

sper sa-ti fie de folos, in luarea unei decizii bune
1,6 SX4 GS 4x4 black
1,4 Scross Passion awd, gray
 

Offline macmat

Re: Suzuki SX4 DA sau NU?
« Răspuns #3 : 17.Mar.2012, 02:17:04 p.m. »
Cele 7-8 pagini nu sint de probleme tehnice ci de COMENTARII asupra problemelor tehnice, e o diferenta! Colegul csb reuseste(oras iarna+degivrare) un consum mai mic decit cel comunicat de constructor; ce ti-ai putea dori mai mult????? :D
 

Offline SSXX4

Re: Suzuki SX4 DA sau NU?
« Răspuns #4 : 17.Mar.2012, 03:23:08 p.m. »
Si, da, subscriu lui XIM, in banii astia gasesti cateva alternative, dar NU 4x4; iar ESP-ul face toti banii.
Cum vii de pe un Jimny, oricat de spartan ar considera unii interiorul SX4-ului, nu vei constata decat imbunatatiri.
Si pentru sub 100.000 km pe an posibil sa fie mai convenabil modelul pe benzina.
Nu negam (cei de pe acest forum, sau macar unii cat de cat sinceri) ca exista si mici probleme, dar puse in balanta nu credem ca e ceva mai convenabil pe piata la ora asta.
Daca ne inselam, chiar te rugam sa ne zici si noua.
Spor si...alegere inteligenta!
PS Modelul are si o forma mai feminina care a determinat-o pe sotia mea sa excluda alte alternative. A fost o ... :x la prima vedere, atunci, in 2007...Si nu regretam nimic...ba, mai mult, de-atunci up-grade-urile n-au mai contenit (scut, carlig, portbagaj deasupra, aparatori vant...)
« Ultima Modificare: 17.Mar.2012, 03:27:29 p.m. de SSXX4 »
  • SX4 4x4 1.6 GLX 2008
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14328
  • Thanked: 3355 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Suzuki SX4 DA sau NU?
« Răspuns #5 : 18.Mar.2012, 07:56:09 a.m. »
Ia-l, nu mai sta pe ganduri, si vei fi multumit. Statistic e posibil sa-ti se intample vreo stricaciune, dar in general masina e fiabila, stabila, usor de manevrat si mai ales de parcat, mai ales daca iti pui senzori. In plus, am vazut in trafic multe doamne la volanul ei, iar pe forum sunt mai multe colege care pot confirma cele spuse de mine.

Gemuletul lateral te ajuta uneori, alteori te incurca. In timp insa, iti dezvolti o "rutina" de miscare in scaun, astfel incat sa eviti situatiile in care nu vezi de stalpul lateral.

O nereusita reala este portbagajul mic. Daca sunteti o familie cu necesitati de spatiu (carucior de copil, etc) la transport, mai trebuie inghesuite bagaje siin spatiul banchetei din spate.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline bogdanb

Re: Suzuki SX4 DA sau NU?
« Răspuns #6 : 18.Mar.2012, 06:38:40 p.m. »
Ar fi caraghios ca un posesor de SX4 sa spuna, "nu, nu merita, mai bine orienteaza-te spre alta marca sau model." Evident raspunsul nu poate fi decat ca SX4 e o masina fiabila, care nu te lasa la greu (citeste si "Jurnalele de Bord" ca sa vezi cam prin ce cazne au trecut unele...
Ideea e sa iei o masina care sa satisfaca scopul. Vrei o masina de oras? vrei de teren? tii sa fie hatch back sau poate sa fie si sedan? E doar pentru sotie, sa mearga prin oras? vrei sa iesi si la drum lung cu ea? tii neaparat sa fie Suzuki?
Poate ca Ignis ar fi un raspuns mai corect...
Succes la alegere!
SX4 4x4 1.6GS aka Suzie Q :)
 

Offline adrian_r5

Re: Suzuki SX4 DA sau NU?
« Răspuns #7 : 18.Mar.2012, 07:30:10 p.m. »
Ar fi caraghios ca un posesor de SX4 sa spuna, "nu, nu merita, mai bine orienteaza-te spre alta marca sau model."
De ce  :-/ :-/ :-/
Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)

Better Motörhead than Dead :yeah:
 

Offline MMM

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 49
  • Gen: Bărbat
Re: Suzuki SX4 DA sau NU?
« Răspuns #8 : 26.Mai.2012, 07:22:31 p.m. »
Eu, ca fost posesor de Tiguan (ceva vreme in urma), acum am testat foarte atent piata si am luat hotararea ca sa fie SX4. Am pus in balanta ce ofera ceilalti producatori si consider ca SX4 este un best deal. Pare a fi un 4x4 simplu si care nu te lasa la greu. Mai ales versiunea asta cu navi este bestiala. Nu imi vine sa cred cate se ofera in echiparea standard. Un singur lucru ii lipseste, tempomatul. Chiar si asa, go 4 it. :)
Civilizatia incepe cu noi insine!
 

Offline bogogica

Re: Suzuki SX4 DA sau NU?
« Răspuns #9 : 26.Mai.2012, 09:26:06 p.m. »
Pare a fi un 4x4 simplu si care nu te lasa la greu.
Depinde ce intelegi prin greu. Si eu am sx4, dar am invatat ca totusi la ea limita de greu apare destul de repede. Intradevar pachetul de dotari/optionale incluse in pretul de vanzare este mai mult decat ok (acesta a fost atuul ce ma facut sa mi-o iau). Pentru mine este prima masina 4x4 din cate am avut, dar pot spune ca acolo unde am intrat sau ceea ce am facut cu ea faci si cu un logan (evident ceva mai chinuit). Singura diferenta exaltanta apare intr-adevar pe zapada. In oras faci partie celorlalte masini cu ea.