Autor Subiect: cum ung homocinetica?  (Citit de 15549 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline mariuspavel

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 44
  • Gen: Bărbat
cum ung homocinetica?
« : 30.Aug.2011, 09:22:25 p.m. »
Buna ziua,
Am si eu o problema, am fost la un service specializat pe masini de teren pentru a mi gresa homocinetica si nu a gasit pe unde se greseaza aceasta.
Mentionez ca am un Suzuki Jimny din 2004, si gresam cu mana pe homocinetica, fara pompa de vaselina.
Are idee cineva unde se gaseste, orificiul pentru gresarea homocineticii?
Multumesc.
 

Offline unde

Re: cum ung homocinetica?
« Răspuns #1 : 31.Aug.2011, 10:35:07 a.m. »
 Nu e nici un orificiu. Se greseaza cu mina, dupa ce se curata mai inainte. Mare atentie sa nu pui multa vaselina si sa iti infunde furtunele de comanda  pt MRL-uri.
Suzuki Jimny 1.3i 2004
 

Offline Emi

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 148
  • Gen: Bărbat
Re: cum ung homocinetica?
« Răspuns #2 : 20.Sep.2011, 11:58:55 a.m. »
Da. Tre sa desfaci MRL-urile... siguranta la planetara... sa scoti tot de acolo. cureti bine tot tot apoi bagi vreo 250ml de vaslina..... mai pe romaneste un pumn de vasilna. cam atat a intrat la mine.
 

Offline tdd70

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 217
  • Gen: Bărbat
Re: cum ung homocinetica?
« Răspuns #3 : 20.Sep.2011, 12:36:31 p.m. »
Si o completare la ce au spus colegii mai sus. Daca te apuci de facut treaba asta, nu o face cum am facut eu. Adica eu m-am pus pe desfacut si am facut treaba ca la carte (@unde stie, ca l-am sunat in timpul actiunii pentru ceva sfaturi), numai ca eu nu am avut nimic piese de schimb si am constatat ca unele se cereau schimbate, asa ca eu trebuie sa reiau procedura care prima data mi-a luat 7-8 ore. Deci, inainte de a face treaba asta, ia-ti kit de semeringuri si chiar rulmentii king-pin ca nu sunt asa scumpi, si daca tot desfaci, schimbi si tot ce e de schimbat si lucrezi o singura data, nu ca mine.

@eko: in 2 zile cred ca fac comanda aia (stii tu care) si iti comand si tie bucsele cu pricina. Oricum, te sun inainte.
Bucuresti, 43 ani, Jimny stock-2002, 1328cmc, 82CP, M13A, ABS, AC,
 

Offline unde

Re: cum ung homocinetica?
« Răspuns #4 : 20.Sep.2011, 03:44:03 p.m. »
 Rulmentii kingpin se pot verifica de jocuri fara sa fie nevoie sa desfaci nimic, doar sa suspenzi roata.
@tdd70: tie ti-a luat asa mult pentru ca faceai prima data asta. Englezului de pe bigjimny ii ia maxim o ora cu totul, inclusiv schimbat piese. A doua oara si tie iti va lua mai putin  ;)
Suzuki Jimny 1.3i 2004
 

Offline razvy_gl

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 25
  • Gen: Bărbat
Re: cum ung homocinetica?
« Răspuns #5 : 26.Sep.2012, 04:21:52 p.m. »
ieri am facut si eu aceasi operatiune, cu comanda de piese in prealabil, a decurs totul ok si cu rezultate bune la final, acum abia astept sa ies la o plimbare prin padurile Dobrogei, am sa revin poate mai pe seara cu cateva fotografii.
Razvy_gl _ Jimny  1.5 Diesel
0755 454 635
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: cum ung homocinetica?
« Răspuns #6 : 26.Sep.2012, 04:33:37 p.m. »
Off-topic.
Recomand poza ta din avatar, calendarului nostru. Daca o ai in format mai mare, poate o uploadezi acolo.
Aici:
http://www.suzuki-club.ro/forum/2013-132/septembrie-2013/#new
« Ultima Modificare: 26.Sep.2012, 04:37:02 p.m. de lucianer »
Go Terios!!!:)
 

Offline razvy_gl

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 25
  • Gen: Bărbat
Re: cum ung homocinetica?
« Răspuns #7 : 26.Sep.2012, 06:40:59 p.m. »
ieri am facut si eu aceasi operatiune, cu comanda de piese in prealabil, a decurs totul ok si cu rezultate bune la final, acum abia astept sa ies la o plimbare prin padurile Dobrogei, am sa revin poate mai pe seara cu cateva fotografii.





Sepune vaselina nu gluma!






Asa arata la finalul lucrarilor.

Am avut si ajutor la inlocuitul uleiului din grup !!!
« Ultima Modificare: 26.Sep.2012, 06:46:48 p.m. de razvy_gl »
Razvy_gl _ Jimny  1.5 Diesel
0755 454 635
 

Offline unde

Re: cum ung homocinetica?
« Răspuns #8 : 27.Sep.2012, 01:42:11 p.m. »
 Observatiile mele:
 - ai pus multa vaselina. Cind ai timp, desfa cuplajele de la comanda MRL-urilor. Daca ai vaselina in furtunele alea, clar ai pus multa.
 - foarte bine ca ai schimbat si garnitura de protectie. Eu nu am facut-o acum 2 ani, drept urmare anul asta a trebuit sa schimb toti rulmentii king-pin (din nou). Nu aveam joc in articulatii, dar erau ruginiti.
 - incearca sa desfaci si senzorii de ABS si sa pui niste vaslina si pe acolo. Ideea e ca in timp, datorita pozitiei vor rugini si se vor intepeni un fuzeta. Oricum cind schimbi rulmentii ar trebui sa desfaci senzorii de ABS, dar merge si fara. La mine ala de pe dreapta ramasese intepenit, dar ceva perseverenta si niste WD40 l-au convins.
Suzuki Jimny 1.3i 2004
 
The following users thanked this post: Borhes

Offline razvy_gl

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 25
  • Gen: Bărbat
Re: cum ung homocinetica?
« Răspuns #9 : 28.Sep.2012, 08:00:25 p.m. »
Am desfacut tot, a ramas puntea prinsa in amortizoare doar, totul a fost curatat, spalat si schimbat.(ce a fost nevoie). Ar fi fost prea multe fotografii de postat cu toata operatiunea,

Maine intram la puntea spate, trebuie sa vedem ce defectiuni gasim acolo, asta asa ca un RK de toamna - iarna.
Am sa revin cu foto pe parcurs, pentru cei interesati.
Razvy_gl _ Jimny  1.5 Diesel
0755 454 635